•                    
  •                  
جمعه , ۰۷ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, ژانویه 27

اعتراضات سراسری؛ محمد حاجیلو تفهیم اتهام شد

0
63

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۸دی ماه ۱۴۰۱، جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام محمد حاجیلو در شعبه ۲ دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان خوی برگزار شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۱۴ دی ماه ۱۴۰۱، محمد حاجیلو، ساکن شهرستان خوی از توابع استان آذربایجان غربی و از بازداشت شدگان‌اعتراضات سراسری، پس از احضار به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب این شهرستان تفهیم اتهام شد.

براساس این گزارش، اتهامات مطروحه بر علیه محمد حاجیلو(تبلیغ علیه نظام) و (اخلال در نظم و آسایش عمومی) عنوان و و کیفرخواست وی توسط بهرام‌ ابراهیمی، بازپرس شعبه ۲ دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان خوی تنظیم و جهت تعیین تاریخ دادرسی به دادگاه انقلاب و دادگاه کیفری ۲ آن شهرستان ارجاع شد.

لازم به اشاره است‌، محمد حاجیلو، در تاریخ ۱ آذر ماه ۱۴۰۱، در شهرستان خوی از توابع استان آذربایجان غربی، توسط نیروهای امنیتی در ارتباط با اعتراضات سراسری، بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه و طی مراحل بازجوئی در تاریخ ۲۳ آذر ماه ۱۴۰۱، با تودیع وثیقه از زندان شهرستان خوی آزاد شد.

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاه های افراد در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

ممانعت از دسترسی متهم به وکیل در مراحل بازجویی و بازپرسی و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هاسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیانموارد نقض حقوق بشربازپرسی و تفهیم اتهام شهروندانتظاهرات سراسری در سال ۱۴۰۱تظاهرات سراسری آذر ۱۴۰۱شعبه۲بازپرسی،تفهیم اتهامسرکوب آزادی بیان و قلمموارد نقض حقوق بشر در ایراناحضار به جلسه بازپرسی در دادسراتظاهرات سراسری در سال۱۴۰۱محاکمه بازداشت شدگان اعتراضات سراسریشعبه دو بازپرسینقض حقوق شهروندی در ایراناحضار به جلسه بازپرسیتظاهرات سراسری شهریور ۱۴۰۱اعتراضات سراسری آبان ماه ۱۴۰۱تظاهرات سراسری آذر۱۴۰۱دادسرای عمومی و انقلاباعتراضات سراسریسرکوب آزادی بیان و قلم در ایراناعتراضات سراسری ۱۴۰۱اعتراضات سراسری آبان۱۴۰۱احضاربه جلسه بازپرسیحقوق شهروندی در ایرانخویبرگزاری جلسه بازپرسیخوی آذربایجان غربیمحمدحاجیلواعتراضات سراسری مهر ۱۴۰۱شهرستان خویشعبه۲ بازپرسیتظاهرات سراسریخوی آذربایجانغربیمحمد حاجیلوتظاهرات سراسری۱۴۰۱،حقوق بشر در ایرانشهرخویحقوق بشر ایرانبازداشت و سرکوب آزادی بیانتظاهرات سراسری ۱۴۰۱تظاهرات سراسری،تظاهرات سراسری آبان ۱۴۰۱نقض حقوق بشر در ایرانجلسه بازپرسیسرکوب آزادی بیان و اندیشهجلسه بازپرسی و تفهیم اتهاماعتراضات سراسری مهر ماه ۱۴۰۱بازداشت شدگان تظاهرات سراسری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.