•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

بازداشت و بلاتکلیفی ۱۲ شهروند و آزادی ۳ تن دیگر با تودیع وثیقه

0
83

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۸دی ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهرهای تهران، تبریز، مریوان، زاهدان و آبدانان، دستکم ۵ تن از شهروندان را بازداشت کردند. همچنین، ۷شهروند تحت بازداشت، در شهرهای تهران، مشهد، سقز و تبریز، بطور بلاتکلیف در بازداشتگاه‌های امنیتی بسر می برند. از سوی دیگر، ۳تن از بازداشت شدگان، در شهرهای تهران و مشهد، پس از اتمام بازجوئی ها و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، احمد علیزاده، امجد ساعدی، میثم رستملو، عبدالخالق حسینزهی و شقایق علیزاده، توسط نیروهای امنیتی در استانهای آذربایجان شرقی، کردستان، تهران، سیستان و بلوچستان و استان ایلام بازداشت شدند. همچنین، لیلی پوربابا، شیلان رشیدزاده، محمدحسین حسینی، بنیامین دانشور، مهدی بابادی، ساناز جهان تیغ و مژگان ذبیحی، علیرغم گذشت، مدت زیادی از تاریخ دستگیری در وضعیت بلاتکلیف بسر می برند. از سوی دیگر، یگانه کرمانی، سارا کاظمی و محمد لاسجردی، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام آزاد شدند.

براساس این گزارش، امروز یکشنبه ۱۸ دی ماه ۱۴۰۱، ساناز جهان تیغ و مژگان (کمند) ذبیحی، دو تن از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری در بند زنان زندان شهرستان قائمشهر از توابع استان مازندران بسر می برند و طی روزهای آتی جلسه دادرسی به پرونده قضایی آنها برگزار خواهد شد. 

به نقل از یک منبع مطلع از وضعیت حقوقی پرونده مژگان ذبیحی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران:”اتهامات خانم ذبیحی که توسط بازمرس در کیفرخواست درج شده (فعالیت تبلیغی علیه نظام)، (اغواگری و تحریک شهروندان به اغتشاش و کشتار به قصد برهم زدن امنیت کشور) و (ارتباط با گروه های مخالف نظام) عنوان شده و مبنی جملگی این‌اتهامات به چت های وی در صفحات شخصی و واتش و تلگرام و همچنین حضور وی در جریان برگزاری اعتراضات سراسری است.”

این منبع مطلع خاطرنشان کرد:”ساناز جهان تیغ هم با اتهامات (فعالیت تبلیغی علیه نظام) و (تحریک مردم به برهم زدن امنیت کشور) تفهیم اتهام شده و پرونده او تیز به دادگاه انقلاب ارجاع شد و در انتظار تعیین‌ زمان محاکمه خود است.” 

لازم به اشاره است، ساناز جهان تیغ، متولد: ۱۳۷۳، اهل شهرستان قائمشهر، در تاریخ ۳۰ شهریورماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در شهر ساری مرکز استان مازندران در جریان برگزاری اعتراضات سراسری دستگیر و پس از انتقال به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی و طی مراحل بازجویی و بازپرسی به زندان شهرستان قائمشهر منتقل و در تاریخ ۱۱ آبان ماه ۱۴۰۱، با تودیع قرار وثیقه آزاد شد اما مجددا در تاریخ ۳ دی ماه ۱۴۰۱، در ارتباط با اعتراضات سراسری، توسط نیروهای امنیتی در ساری بازداشت و به زندان شهرستان قائمشهر منتقل شد. 

افزون بر این، امروز یکشنبه ۱۸دی ۱۴۰۱، مهدی بابادی شوراب، ساکن: تهران، علیرغم گذشت ۱۳ روز از تاریخ بازداشت، کماکان در وضعیت بلاتکلیفی بسر نی برد و از وضعیت وی اطلاعی در دست نیست. 

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران:”علیرغم‌ مراجعات چندین مرحله ای مادر و مدر مهدی بابادی به دادسرای زندان اوین اما پاسخ درستی به آنها داده نشده و به شدت نگران فرزندشان هستند. ای کاش مسئولان درک می کردند که کع وقتی مادر و مدر نگران بچه خود هستند چقدر زجر می کشتند.” 

تا لحظه تنظیم این خبر، از اتهامات مطروحه علیه این شهروند اطلاعی حاصل نشده است. 

لازم به اشاره است، مهدی بابادی شوراب، در تاریخ ۵ دی ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است. 

در خبری دیگر، امروز یکشنبه ۱۸ دی ماه ۱۴۰۱، بنیامین دانشور، فرزند: محمد، ۲۲ ساله، ساکن مشهد مرکز استان خراسان رضوی، علیرغم گذشت بیش از ۲ ماه از تاریخ دستگیری کماکان در وضعیت بلاتکلیفی به سر می برد.

به نقل از یک منبع نزدیک به بنیامین دانشور در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران:“او طی این مدت فقط یک تماس کوتاه با خانواده داشت و در این تماس از محرومیت شان برای دسترسی به امکانات دارو و غذا و وضعیت نامناسب شرایط بازداشت شدگان در زندان وکیل آباد مشهد، خبر داد.” 

همچنین، امروز یکشنبه ۱۸ دی ماه ۱۴۰۱، محمدحسین حسینی، علیرغم گذشت نزدیک به ۹۰ روز از تاریخ دستگیری، کماکان به صورت بلاتکلیف در زندان وکیل آباد مشهد به سر می برد. 

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران:”محمدحسین حسینی که فوتبالیست زیر ۲۵ سال است، کماکان در بازداشت و بلاتکلیفی به سر میبرد. مسئولان در این مدت بارها وعده آزادی وی را به خانواده داده اند که تاکنون در این خصوص اقدامی صورت نگرفته است.” 

لازم به اشاره است، محمدحسین حسینی، در تاریخ ۱۶ مهر ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در شهر مشهد مرکز استان خراسان رضوی بازداشت و پس از انتقال به یکی از بازداشتگاه های امنیتی در این شهر و طی نراحل بازجویی در تاریخ ۲۷ مهر ماه ۱۴۰۱ به زندان وکیل آباد مشهد منتقل شد.

تا لحظه تنظیم این خبر، از اتهامات مطروحه علیه وی اطلاعی در دسترس نیست. 

در ادامه‌ نیز، روز پنجشنبه ۱۵ دی ماه ۱۴۰۱، شقایق علیزاده، دانشجوی دانشکده هنر در دانشگاه شهر تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی، در پی یورش ۶ تن از نیروهای امنیتی در شهر ارومیه بازداشت شد. 

شقایق علیزاده، پس از بازداشت جهت بازجویی و تشکیل پرونده به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی شهر ارومیه منتقل شد. 

تا لحظه تنظیم این خبر، از مکان نگهداری، نام ارگان بازداشت کننده و وضعیت حقوقی پرونده شقایق علیزاده اطلاعی در دسترس نیست‌. 

بعلاوه، امروز یکشنبه ۱۸ دی ماه ۱۴۰۱، لیلی پوربابا، ساکن شهر تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی، علیرغم گذشت ۴۶ روز از تاریخ دستگیری در بلاتکلیفی بسر می برد. 

یک منبع نزدیک به خانواده لیلی پوربابا در تشریح وضعیت وی به گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت: ”پیگیری های زیادی برای تعیین وضعیت وی از طرف خانواده صدرت گرفته و بازمرس پرونده به ما گفته علت بازداشت او مطالبی است که لیلی در صفحات شخصی خود در فضای مجازی منتشر کرده اما از آزادی وی حتی با تودیع وثیقه ممانعت بعمل آمده است.”

لازم به اشاره است، لیلی پوربابا، در تاریخ ۱۱ آبان ماه ۱۴۰۱، پس از احضار تلفنی به پلیس فتا شهر تبریز، جهت بازجویی و تشکیل پرونده بازداشت شد. 

افزون بر این، روز دوشنبه ۵ دی ماه ۱۴۰۱، میثم رستملو، ساکن تهران، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

براساس این گزارش، پس از گذشت ۱۳ روز از بازداشت میثم رستملو اما وی بطور بلاتکلیف در حبس بسر می برد. 

اتحادیه آزاد کارگران ایران هم در خبری افزود؛ روز شنبه ۱۷ دی ماه ۱۴۰۱، امجد ساعدی، ساکن شهرستان مریوان از توابع استان کردستان و از فعالین کارگری، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. 

تا این لحظه از علت بازداشت، مصادیق حقوقی اتهامات و مکان نگهداری امجد ساعدی اطلاعی در دست نیست. 

لازم به ذکر است، امجد ساعدی، پیشتر هم در تاریخ ۲۸ شهریور ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از مدتی آزاد شده بود. 

کانال تلگرامی دانشجویان متحد هم‌ در خبری اعلام کرد؛ روز جمعه ۱۶ دی ماه ۱۴۰۱، عبدالخالق حسینزهی، دانشجوی رشته مشاوره راهنمایی در دانشگاه فرهنگیان شهر زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. 

براساس این گزارش، از مکان نگهداری، نام ارگان بازداشت کننده و علت دقیق بازداشت عبدالخالق حسینزهی، اطلاعی حاصل نشده است. 

وبسایت کردپا هم افزود؛ روز چهارشنبه ۱۴ دی‌ماه ۱۴۰۱، شیلان رشیدزاده، فعال مدنی و دانشجوی رشته حسابداری دانشگاه پیام‌نور شهرستان سقز از توابع استان کردستان، جهت بازجویی به بازداشتگاه‌ یکی از ارگانهای امنیتی در شهر سنندج منتقل شد. 

به گفته یک منبع مطلع:”شیلان رشیدزاده در یک تماس تلفنی به خانواده‌اش اعلام کرده که به یکی از بازداشتگاه‌های امنیتی سنندج منتقل شده است.” 

لازم به ذکر است، شیلان رشیدزاده، در تاریخ ۱۳ دی‌ماه ۱۴۰۱، در حالی که مشغول تردد در خیابان بود توسط نیروهای امنیتی شهرستان سقز بازداشت شد. 

تاکنون از دلیل بازداشت و اتهامات مطروحه علیه شیلان رشیدزاده، اطلاعی در دسترس نیست. 

افزون بر این، روز شنبه ۱۷ دی ماه ۱۴۰۱، احمد علیزاده، اهل شهرستان آبدانان از توابع استان ایلام و فرهنگی شاغل در آموزش و پرورش این‌ شهرستان، پس از احضار به شعبه بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان آبدانان بازداشت شد.

براساس این گزارش، بازداشت احمد علیزاده، در پی احضار وی به شعبه بازپرسی در دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان آبدانان صورت گرفته است. 

لازم به اشاره است، احمد علیزاده، پیشتر هم توسط نیروهای امنیتی بازداشت و با تودیع قرار وثیقه آزاد شده بود.

شورای صنفی دانشگاههای کشور هم‌ در خبری اعلام کرد؛ طی روزهای اخیر، محمد لاسجردی، دانشجوی رشته برق و قدرت، در دانشگاه علم فرهنگ، پس از اتمام نراحل بازجویی ها و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد. 

لازم به اشاره است، محمد لاسجردی، در تاریخ ۱۶ آذر ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. 

همچنین، روز جمعه ۱۰ آذر ماه ۱۴۰۱، یگانه کرمانی و سارا کاظمی، دو دانشجوی رشته روانشناسی در دانشگاه حکمت شهر مشهد مرکز استان خراسان رضوی، پس از تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شدند. 

علیرغم آزادی یگانه کرمانی و سارا کاظمی با تودیع وثیقه اما آنها به دفعات توسط اداره نظارت و پیگیری وزارت اطلاعات در شهر مشهد احضار و بازجویی شدند‌. 

لازم به ذکر است، یگانه کرمانی و سارا کاظمی، در تاریخ ۲۴ آبان ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاه های افراد در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

ممانعت از دسترسی متهم به وکیل در مراحل بازجویی و بازپرسی و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هاتظاهرات سراسری ۱۴۰۱اعتراضات سراسری آبان۱۴۰۱سارا کاظمیاسامی بازداشت شدگانعبدالخالق حسینزهیبنیامین دانشورامجد ساعدیمحاکمه بازداشت شدگان ۱۴۰۱تظاهرات سراسری،یگانه کرمانیمحاکمه بازداشت شدگان اعتراضاتعبدالخالق حسین زهیمحمدحسین حسینیتظاهرات سراسری شهریور ۱۴۰۱تظاهرات سراسری در سال ۱۴۰۱مهر۱۴۰۱اعتراضات سراسری مهر ۱۴۰۱شیلان رشیدزادهمیثم‌رستم لومحمد حسین حسینیآزادی بازداشت شدگاناعتراضات سراسری ۱۴۰۱محاکمه بازداشت شدگان شهریور۱۴۰۱محمد لاسجردیمهدی بابادیتظاهرات سراسری۱۴۰۱،لیلی پورباباکمندذبیحیاعتراضات سراسریمهرماه۱۴۰۱تظاهرات سراسری در سال۱۴۰۱تظاهرات سراسری آذر ۱۴۰۱میثم رستملوتظاهرات سراسری آبان ۱۴۰۱لیلی پور باباکمند ذبیحیاحمد علیزادهاعدام بازداشت شدگان آبان ۱۴۰۱محاکمه بازداشت شدگان اعتراضات سراسریمیثم‌ رستم لومحاکمه بازداشت شدگان آبان ۱۴۰۱مژگان ذبیحیمهدی بابادی شورابتظاهرات سراسریاحمدعلیزادهبلاتکلیفی بازداشت شدگانتظاهرات سراسری آذر۱۴۰۱ساناز جهانتیغبازداشت شدگان تظاهرات سراسریسانازجهان تیغتظاهرات سراسری در ایرانمهر ۱۴۰۱اعتراضات سراسری آبان ماه ۱۴۰۱ساراکاظمیساناز جهان‌ تیغشقایق علیزادهسانازجهانتیغامجدساعدیمهر ماه ۱۴۰۱

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.