•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

جلسه دادگاه عزت الله جعفری برگزار خواهد شد

0
60

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۸دی ماه ۱۴۰۱، جلسه دادرسی به پرونده قضایی عزت اله جعفری در شعبه اول دادگاه انقلاب شهرستان دزفول برگزار خواهد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه ۲۸ دی ماه ۱۴۰۱، عزت الله جعفری، از زندانیان سیاسی پیشین و محبوس و بلاتکلیف در زندان دستگرد اصفهان، در شعبه اول دادگاه انقلاب شهرستان دزفول از توابع استان خوزستان، محاکمه خواهد شد.

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران:”طی ۱ماه اخیر، ۲ تاریخ دادرسی به آقای جعفری ابلاغ شد‌. دفعه قبل در پی عدم اعزام وی از اصفهان به دزفول جلسه دادگاه وی تشکیل نشد. در مورد بازداشت اخیر وی هنوز از اتهاماتش اطلافی نداریم و او در وضعیتی بلاتکلیف در زندان دستگرد اصفهان بسر می برد. این جلسه دادگاه هم مربوط به پرونده ای است که در شهرستان دزفول بر علیه وی تشکیل شده است.”

لازم به اشاره است، عزت الله جعفری، در تاریخ ۱۶ آذر ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در استان اصفهان، بازداشت و پس از انتقال وی به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی سپس به زندان دستگرد اصفهان منتقل شد.

عزت الله جعفری، پیشتر هم به سبب فعالیت‌های مسالمت آمیز خود به تحمل حبس تعزیری محکوم و پس از سپری کردن حبس خود آزاد شده بود. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از برگزاری اعتراضات صنفی و مدنی ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد، بر حق افراد در انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.