یک شنبه , ۱۳ فروردین , ۱۴۰۲
یکشنبه, آوریل 2

جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام ۷ متهم سیاسی و امنیتی برگزار شد

0
109

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۹بهمن ماه ۱۴۰۱، جلسه‌ بازپرسی و تفهیم اتهام ۷ تن از بازداشت شدگان یک پرونده امنیتی در دادسرای عمومی و انقلاب شیراز برگزار شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از میزان، امروز یکشنبه ۹ بهمن ماه ۱۴۰۱، سید کاظم حسینی، رئیس کل دادگستری استان فارس، از تشکیل جلسه بازپرسی، تفهیم اتهام و ارجاع پرونده ۷ متهم امنیتی به دادگاه انقلاب شیراز خبرداد.

وی در تشریح این خبر گفت:”پس از تحقیقات اولیه نیز ۶ متهم دیگر این پرونده به اتهام دست داشتن در این اقدام ضدامنیتی بازداشت شدند. اتهامات وارده به همه متهمان پرونده، (اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور) است.”

این مقام ارشد قضایی در استان فارس تشریح کرد:”چهار تن از این متهمان با قرار تأمین مناسب از زندان آزاد شدند و ۳ تن دیگر هم‌اکنون در بازداشت به سر می برند.”

رئیس کل دادگستری استان فارس پرونده حاضر را مصداق واقعی القاء هیجانات کاذب به مخاطبان خواند و مدعی شد: “برخی رسانه ها ضمن تبلیغات فراوان بر روی این پرونده، متهمان آن را در خطر اعدام و اتهامات آن‌ها را (محاربه) و (افساد فی‌الارض) بیان کرده بودند.” 

لازم به ذکر است؛ در این گزارش به اسامی متهمان پرونده مذکور اشاره ای نشده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.