چهارشنبه , ۰۲ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 22

پرونده فرزین رضایی روشن، زندانی سیاسی مختومه شد

0
65

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۶اسفند ماه ۱۴۰۱، پرونده قضایی، فرزین رضایی روشن، فعال مدنی و زندانی سیاسی مختومه اعلام و قرار منع تعقیب وی صادر شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۶ اسفند ماه ۱۴۰۱، فرزین رضایی روشن، فعال مدنی و زندانی سیاسی که با قرار توقف ادامه حبس موقتا آزاد شده بود پس از اعمال بخشنامه اخیر قوه قضائیه به پرونده قضایی وی دیگر به زندان بازنخواهد گشت. این زندانی سیاسی از شهریور ماه ۱۴۰۰ با توجه به وخامت حال و توقف ادامه حبس با تودیع وثیقه تحت درمان بیماری پانیک اعصاب است.

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران:”پرونده فرزین رضایی روشن، پس از گذشت مدتها که این فعال مدنی به مرخصی درمانی با توقف ادامه حبس اعزام شده بود مختومه اعلام و او ابلاغیه منع تعقیب خود را امروز از دادسرای ناحیه ۳۳ تهران دریافت کرد.” 

در تاریخ ۱۶ مهر ماه ۱۴۰۱، در حالی که فرزین رضایی روشن، دوره درمان بیماری پانیک اعصاب و روان خود را تکمیل نکرده بود در پی یورش ناگهانی ماموران امنیتی به منزل وی در تهران به قصد بازداشت این فعال مدنی برای ادامه حبس، با وخامت حال مواجه به بیمارستان منتقل شده بود. 

لازم به ذکر است، فرزین رضایی در شهریور ماه ۱۴۰۰، از زندان رجایی شهر کرج به مرخصی ۱۰ روزه اعزام شد و با توجه به وخامت حال ناشی از بیماری پانیک عصبی و با نظر کمیسیون پزشک قانونی با توقف حکم و تودیع وثیقه ای به مبلغ ۳۵۰ میلیون تومان تحت درمان خارج از زندان قرار گرفته و هر ۶ ماه ۱ بار برای بررسی وضعیت و معاینه به کمیسیون پزشکی قانونی مراجعه می کند.

این فعال مدنی، در سال ۱۳۹۷، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی وقت ماشالله احمدزاده محاکمه و به اتهام (اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور از طریق هواداری از سازمان مجاهدین خلق و گروه‌های سلطنت طلب) به تحمل ۴ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم پس از ارجاع پرونده به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تائید و پرونده فرزین رضایی به شعبه ۱ اجرای احکام دادسرای زندان اوین ارجاع شد و در تاریخ ۵ شهریور ماه ۱۳۹۹، برای تحمل حبس بازداشت و ابتدا به زندان اوین و چندی بعد به زندان رجایی شهر کرج منتقل شد.

فرزین رضایی روشن، در خردادماه ۱۳۹۶، توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و پس از انتقال به بند۲الف این ارگان امنیتی در زندان اوین و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی در شعبه ۲ دادسرای زندان اوین، پس از ۸ روز با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان آزاد شد. 

در تاریخ ۱۶ بهمن ماه ۱۴۰۱، قوه قضائیه در بخشنامه ای نسبت به (عفو مشروط) برخی از محکومان دادگاههای انقلاب و کیفری و بازداشت شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ که در فاصله زمانی ۲۵ شهریورماه تا تاریخ ۱۶ بهمن ماه ۱۴۰۱، توسط ارگانهای امنیتی و انتظامی بازداشت شده بودند خبر داد.

در این بخشنامه آزادی زندانیان و افراد بازداشت شده در جریان اعتراضات سراسری مشروط بر این شده که جرائم آنها در راستای(جاسوسی)، (محاربه)، (قتل)، (افساد فی الارض)، (تخریب و آسیب رساندن به اموال عمومی) و (مرتبط شاکی خصوصی) نباشد.

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل مورد نظر متهم و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.