•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۸ آذر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, نوامبر 29

بازداشت ۶ تن از شهروندان و آزادی ۲ تن دیگر با تودیع وثیقه

0
171

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۹مهرماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در استان اردبیل، آذربایجان شرقی، یاسوج، تهران، شش تن از شهروندان از جمله ۳دانشجوی معترض را بازداشت کردند. همچنین، دو تن از دانشجویان بازداشت شده در تبریز و چابهار با تودیع وثیقه آزاد شدند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، آراد رستم زاد، رهی لرکی نژاد، امیر قاضی زاده، آتیلا ارفعی، سجاد مجیدی، شیدا صابری، شش تن از شهروندان را در خصوص اعتراضات سراسری جاری در شهرهای تهران، کهگیلویه و بویراحمد، آذربایجان شرقی و اردبیل، بازداشت کردند. همچنین، سیدمحمدرضا موحد، دانشجوی بازداشت شده در تبریز و جلیل آرام دانشجوی بازداشت شده در چابهار با تودیع وثیقه آزاد شدند.‌

یک منبع مطلع به حقوق بشر در ایران گفت:”طی روزهای اخیر، امیر قاضی زاده و سجاد مجیدی شهروندان ساکن استان اردبیل و آتیلا ارفعی، ساکن شهر تبریز مرکز استان آذربایجان غربی، در جریان تظاهرات سراسری در این‌ شهرها توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.”

این منبع مطلع در ادامه افزود:”آتیلا ارفعی از بیماری آسم در رنج است و در حال حاضر از وضعیت وی و امیر قاضی زاده و سجاد مجیدی اطلاعی در دسترس نیست.”

همچنین، شورای صنفی دانشجویان کشور اعلام کرد؛ روز پنجشنبه ۶ مهر ماه ۱۴۰۱، آراد رستم زاد، دانشجوی مقطع کارشناسی در رشته مکانیک دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، در تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در حال حاضر در زندان اوین بطور بلاتکلیف بسر می برد.

در ادامه این بازداشتها روز یکشنبه ۳ مهر ماه ۱۴۰۱، رهی لرکی نژاد، دانشجوی سال دوم رشته شیمی در مقطع کارشناسی در دانشگاه علم و صنعت تهران، پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی جهت بازجوئی و تشکیل پرونده به زندان تهران بزرگ منتقل شده است. علیرغم پیگیریهای مکرر خانواده وی از طرف دادسرای زندان اوین پاسخ مشخصی برای تعیین تکلیف وی ندادند.

در ادامه بازداستهای گسترده، روز پنجشنبه ۷ مهر ماه ۱۴۰۱، شیدا صابری، شهروند ساکن یاسوج مرکز استان کهگیلویه بویراحمد، در حالی که در میدان هفت تیر این شهر با لباس محلی پلاکاردی در دست گرفته و اعتراض مدنی تک نفره ای را برگزار کرد پس از دقایقی موهای سر خود را به نشانه اعتراض قیچی کرد و توسط نیروهای امنیتی توام با ضرب و شتم بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

اما کانال تلگرامی دانشجویان متحد اعلام کرد؛”قرار بازداشت پرونده قضایی میلاد شمالی، دانشجوی دانشگاه نوشیروانی بابل برای انجام بازجوئی های تکمیلی به مدت ۱۰ روز دیگر تمدید شده و این در صورت است که با توجه به پیگیری خانواده این‌ فعال دانشجویی دسترسی وی به تلفن بطور کامل با خانواده اش قطع شده و از مکان نگهداری وی اطلاعی در دسترس نیست.

لازم به ذکر است، میلاد شمالی، دبیر پیشین انجمن فرهنگ و تمدن دانشگاه نوشیروانی بابل، در تاریخ ۲ مهر ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در شهر ساری مرکز استان مازندران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

اما وبسایت حال وش با انتشار گزارشی اعلام کرد؛ روز جمعه ۸ مهر ماه ۱۴۰۱، جلیل آرام، دانشجوی بازداشت شده در شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد.

جلیل آرام، دانشجوی رشته روانشناسی در دانشگاه زاهدان، در حالی که برای تعطیلات به چابهار سفر کرده بود، در جریان اعتراضات سراسری در این شهرستان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در مراحل بازجویی به اتهام (فعالیت در فضای مجازی از طریق انتشار مطالب) مورد بازجویی و تفهیم اتهام قرار گرفت.

همچنین، روز پنجشنبه ۷ مهر ماه ۱۴۰۱، سیدمحمدرضا موحد، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد در رشته حقوق بین الملل، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان از زندان مرکزی تبریز آزاد شد.‌

اتهام این دانشجوی معترض که در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، در جریان اعتراضات سراسری به جان باختن مهسا امینی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود در مراحل بازجویی و بازپرسی (اخلال در نظم عمومی) عنوان شده است.

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، مقابله با سرکوب مرگبار اعتراضات به جانباختن مهسا امینی را نیازمند اقدام فوری جهانی دانست.

از زمان اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله ای که از شهرستان سقز برای دیدار با اقوام خود به تهران سفر کرده و پس از بازداشت توسط ماموران پلیس امنیتی به بهانه نامناسب بودن حجاب بازداشت شد و پس از انتقال به بازداشتگاه پلیس امنیت در تهران جان باخت اعتراضات گسترده ای در خصوص عملکرد گشت ارشاد در شهرهای مختلف کشور در جریان است.‌

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هافضای مجازیفعال اینستاگرامیفعال رسانه ایقرنطینه زندان تبریزممانعت از تودیع وثیقهمنشور حقوق شهروندی،محمدرضا موحدمحمدرضاموحدمراحل بازجوییچابهارچابهار در ایرانچابهار سیستان و بلوچستانکنکور ۱۴۰۱،پرونده سازیآتیلا ارفعیآراد رستم زادآزادی با تودیع وثیقهامیر قاضی زادهاتهام اخلال در نظم عمومیاداره اطلاعات در شهرستان چابهاراداره اطلاعات شهرستان چابهاراردبیلاستان اردبیلاعتراض در زندان تبریزاعتراضات ۱۴۰۱اعتراضات سراسری ۱۴۰۱اعتراضات سراسری شهریور ماه ۱۴۰۱اعتراضات سراسری شهریور۱۴۰۱اعتراضات شهریور ۱۴۰۱اعتراضات شهریور۱۴۰۱بندقرنطینه زندان تبریزبازجوییبازجویی کردنبازجویی کردن،بازجوئی،بازداشتبازداشت بازجوییبازداشت شدگان تظاهرات شهریور۱۴۰۱تفهیم اتهامتبریزتبریز آذربایجان شرقیتظاهرات اعتراضی شهریور۱۴۰۱تظاهرات سراسری شهریور ۱۴۰۱تظاهرات شهریور ماه ۱۴۰۱جلیل آرامحقوق بشرحبس تعزیریرهی لرکی نژادسید محمدرضا موحدسیدمحمدرضاموحدسجاد مجیدیسرکوب اعتراضات مدنی در ایرانسرکوب اعتراضات آبان ماه در سال ۱۴۰۱سرکوب اعتراضات شهریور ماه در سال ۱۴۰۱شهر اردبیلشهریور ماه ۱۴۰۱شهراردبیلشهرتبریزشهرتبربزشهرستان اردبیلشیدا صابریشیداصابری،

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.