•                  
شنبه , ۲۱ تیر , ۱۳۹۹
شنبه, جولای 11

سه فعال ملی مدنی بطور موقت از بازداشت آزاد شدند

0
236

حقوق بشر در ایران – ساعاتی پیش, سه تن دیگر از فعالان ملی مدنی که ۱ نفر در جریان مراسم سالگرد “غلامرضا امانی”, و ۲ نفر دیگر در جریان آزادی سایر فعالان ملی مدنی در مقابل زندان مرکزی تبریز بازداشت شده بودند با تودیع قرار سوگند و ۲ نفر دیگر با تودیع قرار وثیقه  بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز شنبه ۱۱ آبان ماه ۱۳۹۸, “وحید ابهری”, فعال ملی مدنی که در جریان یازدهمین سالگرد “غلامرضا امانی” در قبرستان “آرامستان مارالان” تبریز بازداشت شده بود پس از طی مراحل بازجوئی و تودیع قرار سوگند بطور موقت آزاد شد. همچنین “محمد مردی” و “فرهاد پاک روح”, دو تن دیگر از فعالان ملی مدنی تبریز که در تاریخ ۶ آبان ماه سالجاری در جریان آزادی موقت تنی چند از فعالان ملی مدنی بازداشت شده در جریان مراسم “غلامرضا امانی”, در مقابل زندان تبریز به بهانه عکس برداری از سوی ماموران زندان بازداشت شده بودند هر یک با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۵۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شدند. 

پیش از این و در تاریخ ۹ آبان ماه ۱۳۹۸, یک منبع نزدیک به “محمد مردی” و “فرهاد پاک روح”, در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام خبر بازداشت این ۲ فعال ملی مدنی گفته بود؛ خانواده این فعالان ملی مدنی برای تودیع قرار وثیقه ای با مبلغ ۵۰ میلیون تومان که پیشتر توسط بازپرس شعبه ۱ بازپرسی دادسرای بهشتی تبریز صادر و مورد تائید قرار گرفته بود به شعبه مذکور مراجعه کرده بودند که وی علیرغم اینکه پیش از این این قرار وثیقه را شخصا صادر و تائید کرده بود به بهانه عدم تکمیل مراحل بازجوئی و تکمیل نبودن پرونده امتناع کرد. 

“فرهاد پاک روح” و “محمد مردی”, دو تن از فعالان ملی مدنی ساکن تبریز, در تاریخ ۶ آبان ماه ۱۳۹۸, در جریان آزادی برخی دیگر از فعالان ملی مدنی بازداشت شده در جریان مراسم “غلامرضا امانی” در این شهرستان به زندان مرکزی تبریز مراجعه کرده بودند  که از سوی ماموران امنیتی مستقر در زندان به بهانه عکس برداری بازداشت شده بودند. 

لازم به ذکر است حقوق بشر در ایران, در تاریخهای ۴ و ۵ آبان ماه ۱۳۹۸, با انتشار ۲ گزارش با مضمون “بازداشت جمعی از فعالان ملی مدنی در جریان برگزاری مراسم سالگرد غلامرضا امانی”, بازداشت ۸ تن از فعالان ملی مدنی تبریز از جمله “وحید ابهری” را اطلاع رسانی کرده بود

 در تاریخ ۶ آبان ماه ۱۳۹۸, “شهروز برزگر”, “یوسف رضوی”, “جلیل بیگ محمدی”, “بابک حسینی مقدم” و “شاهین برزگر” به همراه “حسین اسماعیلی” و فرد دیگری با نام “بهنام و « نام خانوادگی نامشخص »”, هفت تن از ۸ فعال ملی مدنی که در جریان مراسم یازدهمین سالگرد “غلامرضا امانی”, در “آرامستان مارالان” تبریز بازداشت شده بودند پس از تامین وثیقه ای برای هر یک به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان به طور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از زندان مرکزی تبریز آزاد شده بودند. 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

سرکوب فعالان ملی مدنی از مصادیق بارز آزادی بیان ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که در آنها به صراحت بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید بدون ملاحظات مرزی و به هر طریق ممکن را مورد تاکید قرار داده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: