سه شنبه , ۰۴ مهر , ۱۴۰۲
چهارشنبه, سپتامبر 27

هشت ماه حقوق کارگران شهرداری امیدیه پرداخت نشده است

0
594

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۶ آذر ماه ۱۳۹۹، کارگران شاغل در واحد پاکبانی و فضای سبز شهرداری شهرستان امیدیه واقع در استان خوزستان از پرداخت نشدن ۸ ماه حقوق و سایر معوقات مزدی خود ناراضی هستند.  

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه ۲۶ آذر ماه ۱۳۹۹، کارگران واحد فضای سبز و پاکبانی شهرداری امیدیه از پرداخت نشدن ۸ ماه حقوق ماهیانه و همچنین سایر معوقات مزدی از قبیل عیدی و سنوات خدمت آنها از سوی پیمانکار نیروی انسانی این شهرداری خبر دادند. این کارگران معترض در مقابل ساختمان فرمانداری امیدیه تجمع کردند و تاکید کردند که باید شهرداری امیدیه کلیه معوقات مزدی این کارگران را یک جا پرداخت کند و در غیر اینصورت کار نخواهند کرد و به اعتراضشان ادامه خواهند داد. 

یکی از این کارگران معترض در گفتگو با حقوق بشر در ایران گفت: “از فروردین ماه ۱۳۹۹ تا به امروز چهارشنبه ۲۶ آذر ماه من و همه همکاران ما فقط ۱ ماه حقوق کامل دریافت کردیم و باقی ۸ ماه حقوق و حق بیمه و همچنین عیدی و سنوات خدمت سالیانه ما پرداخت نشده است. البته سنوات باید در فروردین ماه ۱۳۹۹ پرداخت می شد اما یک ریال هم به ما پرداخت نکردند.”

این کارگران معترض در ادامه افزودند: “ما فقط حقوق مان را می خواهیم نه چیزی دیگری . مسئولان شهرداری فقط حرف می زنند و وعده می دهند اما به هیچ یک از حرفهای خود عمل نمی کنند. خانواده ما چه گناهی کردند که ما باید با هزاران بدبختی و فلاکت بتوانیم ۱ کیلو مرغ یا یک کیسه برنج برای شان بخریم. بچه من و همکاران من مریض میشه پول نداریم که به به دکرت مراجعه کنیم. سوال ما این است اگر شخص فرماندار ۸ ماه حقوق دریافت کند بعنوان غذا و خرجی روزمره زندگی اش چه کار می کند؟”

یکی دیگر از کارگران شهرداری امیدیه در تکمیل صحبتهای همکار خود تصریح کرد: “هفته گذشته ۱۳ تن از کارگران شهرداری به همراه خود من به فرمانداری امیدیه مراجعه کردیم و در حال که نماینده مردم امیدیه در مجلس به فرمانداری این شهر آمده بودند و پس از شنیدن صحبتهای ما قول مساعدت دادند و ۱ هفته از ما فرصت خواستند اما هیچ تغییری در وضعیت پرداخت حقوق ما حاصل نشده است.”

این کارگر واحد پاکبانی شهرداری امیدیه افزود: “آنچه باعث شده حقوق ما پرداخت نشود درگیری است که بین شهرداری امیدیه و شرکت نفت بوجود آمده و در این بین ما بعنوان کارگران شهرداری باید بیشترین آسیب را ببینیم. کارگران شاغل در شرکت نفت ماهیانه ۸ میلیون تومان حقوق دریافت می کنند اما به ما ۴ میلیون داده می شود آن هم نه بصورت ماهیانه بلکه هر ۶ ماه یک بار بصورت مساعده باید حقوق خود از شهرداری دریافت کنیم.”

در حالی بی توجهی مسئولان فرمانداری و شهرداری و صد البته مسئولان استانی خوزستان به پرداخت نشدن حقوق ماهیانه این کارگران موجی از اعتراض را در میان آنها ایجاد کرده که پیش از این و در تاریخ ۱۰ مهر ماه ۱۳۹۹، حقوق بشر در ایران، با انتشار گزارشی به نقل از خبرگزاری فارس پرداخت نشدن ۶ ماه حقوق و مزایای این کارگران را اطلاع رسانی کرده بود. 

فقر و محرومیت از تامین اجتماعی کارگران در حالی رو به گسترش است که در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر که ایران از امضا کنندگان آن است بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب به لحاظ؛ خوراک, مسکن, پوشاک و سایر موارد اقتصادی تامین اجتماعی تاکید کرده اما برخوردهایی از این دست با کارگران ایران مصداق نقض حقوق بشر است. 

همچنین در هدف سوم سند ۲۰۳۰ یونسکو، به صراحت به حق همه انسانها از برخورداری محیط زندگی سالم و استاندارد، متناسب با شان و مقام انسانی آنها تاکید شده است اما در ایران پس از تصویب این سند برای اجرا در پی مخالفت علی خامنه ای و اعلام وی با این جمله که « آقایان بدون اجازه ما سندی را امضا کردند » اجرای این سند معتبر بین المللی به طور کامل از دستور کار در ایران خارج و با آن به شدت مخالفت شد.

برچسب هاکارگرانمطالبات مزدی کارگریکارگران ایرانحقوق اقتصادیحقوق و معوقات مزدیاخبار نقض حقوق شهروندی در ایرانمطالبات مزدی کارگرانکارگران شهرداری امیدیه در اهوازکارگراخبار کارگرانسرکوب کارگرانکارگران فضای سبزحقوق اقتصادی شهروندان در ایرانحقوق معوقهمطالبات کارگران ایرانمطالبات کارگران شهرداریمعوقات مزدی کارگران شهرداری در امیدیهاخبارفعال کارگریتجمعات اعتراضی کارگرانسرکوب کارگران ایرانکارگران پاکبانیمعوقات مزدی کارگرانکارگران پاکبانی شهرداری در ایرانکارگران پاکبانی شهرداری امیدیهاخبار هفتگیمطالبات مزدیسرکوب کارگران در ایرانمطالبات شهروندیمعوقات مزدی در ایرانحقوق معوقه کارگران در ایرانمطالبات شهروندی کارگران در ایرانکارگران پاکبانی شهرداریشهر امیدیه اهوازحقوق بشرحقوق شهروندیحقوق اقتصادی و اجتماعیاخبار نقض حقوق بشر در ایرانمطالبه گریمطالبات مزدی کارگران در ایرانکارگران فضای سبز شهرداریکارگران پاکبانی در ایرانمعوقات مزدی شهروندانپاکبانان شهرداری امیدیهاخبار نقض حقوق بشرمطالبات کارگریحقوق شهروندی در ایرانتجمعات اعتراضی کارگران در ایرانمطالبات کارگران در ایرانمعوقات مزدی شهروندان در ایراناخبار سرکوب شهروندان در ایرانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانمعوقات مزدی کارگرحقوق بشر در ایرانمعوقات مزدیمطالبات شهروندان در ایرانحقوق شهروندی درایرانسرکوب حقوق اقتصاددیمطالبات شهروندی در ایرانشهرستان امیدیهمعوقات مزدی کارگران ایرانمعوقات مزدی کارگران شهرداری امیدیهکارگران در ایرانکارگران شهرداریمطالبات معوقهحقوق بشر در جمهوری اسلامیمعوقات مزدی کارگران در ایرانکارگران شهرداری در ایرانمطالبات مزدی شهروندان ایرانمعوقات مزدی کارگران شهرداریشهرستان امیدیه خوزستان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: