•                  
پنج شنبه , ۰۶ آذر , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, نوامبر 26

اخراج ۳۶ کارگر واحد تعمیر و نگهداری واگنهای مسافربری راه آهن مشهد به بهانه ویروس کرونا

0
212

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, کارگران شاغل در در بخش تعمیر و نگهداری واگن های مسافربری راه آهن مشهد در وضعیت بلاتکلیف شغلی بسر می برند. این کارگران از زمان شیوع ویروس کرونا بیکار شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, امروز سه شنبه ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, کارگران شاغل در واحد تعمیر و نگهداری واگن های مسافری و خطوط ریلی اشتغال داشتند و جمعیت آنها در حدود ۳۶ نفر هست از زمان شیوع کرونا از کارشان اخراج شدند. کارفرمای شرکت پیمانکاری اعتنایی به خواسته بازگشت به‌کار کارگران بیکار شده و وضعیت معیشتی آنها ندارد. این شهروندان تحت مسئولیت یکی از شرکتهای پیمانکاری مشغول به کار بودند. ظاهراً بحران کرونا بهانه ای شده برای پیمانکاران و سایر شرکتهای دولتی تا از این طریق عذر کارگران را خواسته و زمینه بیکاری و سرکوب بیشتر این قشر از جامعه را ایجاد کنند. 

براساس اعلام این کارگران: “از تاریخ ۱۵ اردیبهشت ماه تعداد ۳۶ نفر از ما بیکاری شده و از ما خواسته شد برای دریافت بیمه بیکاری اقدام کنیم. میانگین سابقه کاری ما ۱۵ سال است و بیکاری شدن ما به بهانه مشکلات مالی ناشی از شیوع ویروس صورت گرفت”.

یکی از این کارگران همچنین گفت: “حدود ۶۴ نفر در بخش تعمیرات واگن‌های مسافربری راه‌آهن مشهد تحت مسئولیت یک شرکت پیمانکاری مشغول کارند که از این تعداد ۳۶ نفر بلاتکلیف و بیکار شدند”.

این شهروند در ادامه افزود: ” قرارداد همه کارگران تا پایان اسفند سال ۱۳۹۸ بوده و همه کارگران بخش تعمیرات واگن تا تاریخ ۹ فروردین ۱۳۹۹ سر کار بودند. پس از ۹ فروردین هم کارفرما، کارگران را شیفت بندی کرد و از تاریخ ۱۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ نیز به ۳۶ نفر از کارگران گفته شد سر کار حاضر نشوند و بر طبق این دستورالعمل ۷ روز است که به محل کارمان نمی‌رویم و در حال حاضر با شکایت به اداره کار مشهد پیگیر مطالبات مزدی و وضعیت شغلی خود هستیم”.

این کارگر در مورد وضعیت مطالبات مزدی خود و همکارانش گفت: “حقوق فروردین و ۱۵ روز از حقوق اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ را از کارفرما طلبکاریم. بخش کمی از مزایای مزدی اسفند ماه سال ۱۳۹۸ که شامل ۹روز اضافه کاری و حق شیفت می‌شود نیز هنوز پرداخت نشده و ما همچنان در زمینه پرداخت حق بیمه با مشکلاتی روبرو هستیم”.

این کارگر افزود: ” با توجه به اینکه همه ما افرادی هستیم متاهل در نتیجه بیکاری در این شرایط اقتصادی، زندگی خانوادگی ما را از بین می برد در شرایطی که با وجود اشتغال، هزینه‌های زندگی تامین نمی‌شود، چگونه می‌توانیم خانواده خود را در زمان بیکاری مدیریت کنیم؟!”

این کارگر یادآور شد: در شرایط فعلی استفاده از مقرری بیمه بیکاری به نفع ما نیست و می‌تواند در سوابق بیمه‌ای‌مان در آینده مشکل ایجاد کند.

برخورداری افراد از تامین اجتماعی مناسب از جمله موارد تاکید شده در اسناد بین المللی حقوق بشر است که در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر که ایران از امضائ کنندگان این سند معتبر بین المللی می باشد بر محق بودن افراد در برخورداری از؛ خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگر نیز تاکید شده است. اما تفاسیری غلطی که حاکمان جمهوری اسلامی از حقوق شهروندی در ایران دارند و همیشه قوانین را آنگونه تفسیر کردند که حکومت را صاحب حق می دانند و حقوق شهروندان پایمال شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: