•                  
جمعه , ۰۷ آذر , ۱۳۹۹
جمعه, نوامبر 27

اعزام رها احمدی, زندانی سیاسی به مرخصی

0
195

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, رها احمدی, فعال مدنی محبوس در بند زنان زندان قرچک ورامین به مرخصی اعزام شد. این زندانی سیاسی در حال تحمل محکومیت حبس تعزیری ۲ ساله خود است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, ساعت ۵ عصر امروز دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, رها احمدی, زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان قرچک ورامین پس از تودیع قرار وثیقه به مرخصی کوتاه مدت اعزام شد. این فعال مدنی در حال تحمل حبس تعزیری ۲ ساله خود می باشد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ابران ضمن اعلام این خبر گفت: “رها احمدی, پس از تودیع وثیقه ای به مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان برای مدت ۹ روز به مرخصی اعزام شده است و پس از اتمام این مدت پیرامون تمدید یا عدم تمدید مرخصی وی تصمیم گیری خواهد شد”. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۱۰اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, رها احمدی, فعال مدنی به همراه سامان زندیان، لیلا میرغفاری, معین حاجی زاده، وحید قدیرزاده, آرمین سورانی از بابت اتهام نشر اکاذیب توسط شعبه ۳۸ دادگاه کیفری ۲ تهران تبرئه شد. 

 در تاریخ ۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۸, رها احمدی به همراه  لیلا میرغفاری, معین حاجی زاده, آرمین سورانی, وحید غدیرزاده, سامان زندیان, در بخش اول از همین پرونده با صدور احکامی از طرف شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست احمد زرگر, در مجموع به تحمل ۲۹ سال حبس تعزیری از بابت اتهامات “اشاعه فحشا”, “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی” و “تبلیغ علیه نظام” محکوم شدند.

 در تاریخ ۱۳ آذر ماه ۱۳۹۸, لیلا میرغفاری, رها احمدی, معین حاجی زاده, محمد ابوالحسنی, آرمین سورانی, وحید غدیرزاده, سامان زندیان, هفت تن از فعالان مدنی که پیش از این توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی از بابت اتهامات “اشاعه فحشا”, “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی” و “تبلیغ علیه نظام” در مجموع به تحمل ۲۹ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند. 

جلسه دادرسی بر پرونده این فعالان مدنی در تاریخ ۱۹ آبان ماه ۱۳۹۸, توسط شعبه مذکور برگزار شده بود. 

“رها احمدی”, فعال مدنی, در تاریخ ۱۳ مردادماه ۱۳۹۸, در پی مراجعه ماموران امنیتی به منزل پدری این فعال مدنی بازداشت و به بازداشتگاه پلیس امنیت در تهران منتقل شده بود. 

این فعال مدنی در تاریخ ۲۲ مردادماه ۱۳۹۸, با توجه  به اتمام مراحل بازجوئی در بازداشتگاه پلیس امنیت واقع در خیابان وزرا و انتقال به دادسرای امنیت و تفهیم اتهامات؛ “همکاری با دول متخاصم و اشاعه فساد و فحشا”, “اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور” و “تبلیغ علیه نظام” مورد تفهیم اتهام قرار گرفت و به بند قرنطینه زندان قرچک ورامین منتقل شد. 

مجموعه دلایل بازداشت فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هافعالان مدنیفعالان مدنی در ایرانمحاکمه رها احمدیمحاکمه رهااحمدیمرخصیمرخصی درمانیمرخصی زندانیمرخصی زندانی سیاسیمرخصی زندانیانمرخصی زندانیان سیاسیاعطای مرخصیبند ۷ زندان قرچک ورامینبند زنانبند زنان قرچک ورامینبند زنان در زندان قرچکبند زنان در زندان قرچک ورامینبند زنان در زندان اوینبند زنان زندان قرچکبند زنان زندان قرچک ورامینبند زنان زندان اوینبازداشت رها احمدیتفهیم اتهام رها احمدیتفهیم اتهام رهااحمدیتحمل حبسحق مرخصیحق مرخصی زندانیحق مرخصی زندانیان سیاسیحق مرخصی زندانیان سیاسی در ایرانحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیرها احمدیرها احمدی فعال مدنیرهااحمدیرهااحمدی فعال مدنیزندان قرچک ورامینزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی زن در ایرانزندایان سیاسی در ایرانسرکوب فعالان مدنیسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب زندانیان در ایرانسرکوب زندانیان سیاسیسرکوب زندانیان سیاسی ایرانسرکوب زندانیان سیاسی در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: