•                    
  •                  
جمعه , ۱۵ مهر , ۱۴۰۱
جمعه, اکتبر 7

بازداشت ۲ فعال مذهبی جریان یمانی در مشهد توسط نیروهای امنیتی

0
488

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۵ خرداد ماه ۱۳۹۹, نیروهای امنیتی در مشهد ۲ تن از پیروان جریان یمانی, ساکن این شهرستان را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از فارس, امروز دوشنبه ۵ خرداد ماه ۱۳۹۹, م.ک و م.ی, دو تن از فعالان مذهبی جریان یمانی ساکن مشهد توسط نیروهای امنیتی در این شهرستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

براساس این گزارش, این شهروندان که از فعالان مذهبی جریان یمانی و در زمینه تبلیغات مذهبی عقاید و باورهای دینی خود در مشهد فعالیت می کردند پس از شناسائی توسط یکی از ارگانهای امنیتی بازداشت شدند. 

جریان یمانی, نوعی از باروهای مذهبی مسلمانان شیعه است که به بارو آنها سید یمانی شخصیتی در آخر زمان است و به همراه سید خراسانی و سفیانی هر ۳ در ۱ سال و ۱ ماه و ۱ روز پشت سرهم خروج خواهند کرد و زمان خروج این ۳ تن ۶ ماه پیش از ظهور مهدی امام ۱۲ شیعیان خواهد بود. آنها همچنین اعتقاد دارند هم ‌زمان با شورش و خروج سفیانی در شام، او هم خروج کرده و مردم را به عقیده شیعه به حق و حقیقت دعوت می‌کند. این دسته از باورمندان معتقدند که سید یمانی از فرزندان زید پسر علی است.

احمد الحسن, رهبر جمعیت مذهبی بنام انصار المهدی است که مدعی است نسبت وی به مهدی که امام ۱۲ شیعیان است باز می‌گردد. او همچنین مدعی است که از علم مهدی امام ۱۲ شیعیان بهره برده و در پایان سال ۱۹۹۹ میلادی و با دستور او دعوت یمانی را آغاز کرده است.

سرکوب دگراندیشان مذهبی در ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۸۶ میباشد که بر حق افراد بر حق تغییر دین و انجام مناسک مذهبی بدون ترس و تبلیغات مذهبی را برای افراد بدون محدودیت آزاد دانسته است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهامات واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

برچسب هافعال مذهبیفعال مذهبی جریان یمانیفعالیتهای مذهبیماده 18 اعلامیه جهانی حقوق بشرنقض حقوق اقلیتهای مذهبی در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندی در ایراننیروهای امنیتی در مشهدپیروان آئین یمانی در ایرانپیروان ادیانپیروان ادیان در ایرانپیروان جریان یمانی در مشهدپیروان جریان یمانی در ایرانپیروان سایر ادیانپیروان سایر ادیان ایر انپیروان سایر ادیان در ایرانپیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامیآزادی بیان در ایرانآزادی عقاید در ایراناقلیت یمانی در ایراناقلیتهای مذهبیاقلیتهای مذهبی در ایراناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیاقلیتهای دینی در ایرانانتشار افکار و عقاید در ایرانادیان و مذاهب در ایراناستان خراسان رضویتبلیغات مذهبی در ایرانجریان یمانیجریان یمانی در ایرانجریان یمانیهحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق پیروان سایر ادیان در ایرانحقوق ادیان در ایرانحقوق شهروندیحقوق شهروندی ادیان در ایراندادرسی عادلانهدادرسی عادلانه در ایرانسرکوب آزادی عقیدهسرکوب آزادی عقیده در ایرانسرکوب آزادی عقاید در ایرانسرکوب ادیان در ایرانعقاید مذهبی در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.