•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

بازداشت سید کرم عباسی از پیروان آئین‌ یارسان توسط نیروهای امنیتی

0
131

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۱۱آذر ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهرستان ساوه از توابع استان مرکزی سید کرم عباسی از پیروان آئین یارسان را بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه ۱۰ آذر ماه ۱۴۰۱، سید کرم عباسی، اهل استان کرمانشاه، ساکن شهرستان ساوه از توابع استان مرکزی و از پیروان آئین یارسان (اهل حق)، پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی به مکان نامعلومی منتقل شد.

به نقل از یک منبع نزدیک به خانواده سید کرم عباسی در گفتگو با حقوق بشر در ایران:”مامورانی که برای بازداشت سید کرم مراجعه کرده بودند ابتدا محل سکونت وی را تفتیش کرده و پس از توقیف برخی لوازم از قبیل گوشی تلفن‌ همراه در حالی که به برخی وسائل منزل او آسیب وارد کردند در نهایت سید کرم را بازداشت کرده و به همراه خود بردند.”

تا لحظه تنظیم این گزارش، از علت دقیق بازداشت سید کرم عباسی اطلاعی در دسترس نیست.

در حالی اعمال فشارهای امنیتی به پیروان‌ آئین یارسان همزمان با برگزاری اعتراضات سراسری افزایش پیدا کرده که در تاریخ ۹ آذر ماه ۱۴۰۱، سیاوش حاتی، روزبه حیاتی، سید امین‌ عباسی، سید سروش عباسی، به همراه جمعی از فعالان مدنی مجمع مشورتی یارسان در حالی که از شهرستان صحنه به محل سکونت خود باز می‌گشتند در پلیس راه بیستون توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

تا این لحظه از میان آنها فقط ۲ تن آزاد شدند و از وضعیت سایر بازداشت شدگان اطلاعی در دسترس نیست.

لازم به اشاره است، پیروان‌آئین یارسان (اهل حق) از جمله اقلیتهای مذهبی تحت ستم و سرکوب در ایران هستند که علاوه بر عدم رسمیت باور و عقاید مذهبی از حقوق شهروندی برابر از قبیل حق تحصیل، کار و دسترسی به خدمات اجتماعی نیز محروم هستند.

حقوق بشر در ایران، در آبان ماه سال ۱۳۹۵ با تهیه و تنظیم مقاله ای بصوزت فایل نوشتاری و صوتی به تشریح چگونمی بوجود آمدن و روند تاریخی اهل حق و پیروان آئین یارسان در ایران پرداخته بود.

سرکوب اقلیت‌های مذهبی ناقض ماده ۲، ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید می کند.

بازداشت خودسرانه و عدم امکان دسترسی متهم به وکیل در یک فرآیند دادرسی از زمان بازداشت تا لحظه صدور حکم، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

برچسب هامحرومیت از حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیمحرومیت از حقوق شهروندی در ایراننقص حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق پیروان سایر ادیان در ایراننقض حقوق اقلیتهای مذهبی در ایراننقض حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبینمایندگان اقلیتهای مذهبی در مجلسنمایندگان اقلیتهای مذهبی در ایرانوبسایت آئین یارسانوضعیت قضائی پیروان سایر ادیان در ایرانکرم عباسیپیروان آیین یارسانپیروان آیین یارسان در جمهوری اسلامیپیروان آئین یارسانپیروان آئین یارسان در ایرانپیروان اهل حقپیروان سایر ادیانپیروان سایر ادیان ایر انپیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامیپیروان سایر ادیان،پیروان‌سایر ادیانآیین یارسانآئین یارسانآئین یارسان در ایراناقلیتهای مذهبیاقلیتهای مذهبی در ایراناقلیتهای مذهبی در ایران،اقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیاقلیتهای مذهبی،اهل حقاهل حق در ایراناعتراضاتبازداشت اقلیتهای مذهبیبازداشت بی خبریبازداشت،تحصیل اقلیتهای مذهبیحقوق پیروان سایر ادیان در ایرانحقوق شهروندی اقلیتهای مذهبی در ایرانحقوق شهروندی در ایراندستگیریسید کرم عباسیسیدکرم عباسیساوهساوه مرکزیسرکوب پیروان آئین یارسان در ایرانسرکوب پیروان سایر ادیانسرکوب اقلیتهای مذهبیسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانشهروندان آئین یارسان در ایرانشهرستان ساوه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.