•                  
پنج شنبه , ۲۹ مهر , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, اکتبر 21

یاسمین حنیفه طباطبایی، فعال سیاسی برای تحمل حبس بازداشت شد

0
395

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۷ مهر ماه ۱۳۹۹، یاسمین حنیفه طباطبائی، فعال سیاسی برای تحمل حبس تعزیری به شعبه ۱ اجرای احکام در دادسرای زندان اوین مراجعه کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۵ مهر ماه ۱۳۹۹، یاسمین حنیفه طباطبائی، فعال سیاسی و از اعضای جبهه دموکراتیک ایران، پس از مراجعه به شعبه ۱ اجرای احکام کیفری دادسرای امنیت تهران جهت سپری کردن دوران حبس تعزیری خود بازداشت و به بند زنان زندان اوین منتقل شد. این فعال سیاسی طی روزهای اخیر با دریافت ابلاغیه ای برای تحمل حبس فراخوانده شده بود. 

این فعال سیاسی، ۲۴ شهریور ماه ۱۳۹۹، با دریافت ابلاغیه ای کتبی برای تحمل حبس تعزیری ۶ ماهه خود از سوی شعبه ۱ اجرای احکام کیفری دادسرای امنیت تهران به ریاست محمدمهدی براعه فراخوانده شده بود. 

یاسمین حنیفه  طباطبائی، در تاریخ ۲۲ تیر ماه ۱۳۹۹, توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری با اتهامات اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور و فعالیت تبلیغی علیه نظام محاکمه و در تاریخ ۲ مرداد ماه ۱۳۹۹, پس از تبرئه از اتهام اول فقط از بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و ۲ سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروههای سیاسی و همچنین انجام ۴ ماه کار اجباری در خانه سالمندان محکوم و این حکم با اعلام تسلیم به رای قطعی و به ۶ ماه حبس تعزیری کاهش پیدا کرد. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۷ آبان ماه ۱۳۹۸, یاسمین حنیفه طباطبائی توسط نیروهای امنیتی به همراه حشمت الله طبرزدی, دبیر کل جبهه دموکراتیک ایران در جریان سفر به پاسارگاد در شهرستان آباده بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه نیروهای امنیتی در شیراز و تفهیم اتهام بصورت تحت الحفظ به تهران و بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات برای بازجوئی و تکمیل پرونده منتقل شد. 

یاسمین خلیفه طباطبائی, پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم ۲ اتهام اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور و فعالیت تبلیغی علیه نظام, در شعبه ۲ بازپرسی دادسرای امنیت تهران با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

سرکوب فعالان سیاسی و عقیدتی و پرونده سازی  بر علیه این شهروندان ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد تاکید شده در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.  

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات دفاعی در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هافعال سیاسیفعالان مدنیفعالان سیاسیفعالان سیاسی در ایرانفعالان سیاسی در جمهوری اسلامیقاضی ایمان افشارقاضی ایمان افشارییاسمین حنیفه طباطبایییاسمین حنیفه طباطبائییاسمین طباطبایییاسمین طباطبائیایمانایمان افشارایمان افشار یایمان افشار دادگاه انقلاب تهرانایمان افشاریایمان افشاری قاضیایمان افشاری دادگاه انقلاب تهراناجرای احکاماجرای حکم حبساجرای حکم حبس تعزیریاجرای حبس تعزیریاعضای جبهه دموکراتیک ایرانبازداشتبازداشت و اجرابازداشت و اجرای حکم حبسبازداشت و بیخبریبازداشت جهت اجرای حکم حبس تعزیریبازداشت شهروندانبازداشتگاهجبهه دموکراتیک ایرانحبس تعزیریحبس تعزیری درجه ۸حبس تعزیری زندانیان سیاسیدادگاهدادگاه انقلابدادگاه انقلاب تهراندادگاه انقلاب صدور حکم حبسدادگاه تجدید نظردادگاه تجدیدنظردبیر کل جبهه دموکراتیک ایراندبیر جبهه دموکراتیک ایرانسرکوب فعالان سیاسی در ایرانسرکوب آزادیسرکوب آزادی قلم در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایارنسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی عقیده در ایرانشعبه 1 اجرای احکام کیفری دادسرای امنیتشعبه 26دادگاه انقلاب تهرانشعبه یک اجرای احکام دادسرای مقدس اوینشعبه ۱ اجرای احکام کیفریشعبه ۱۵ دادگاه انقلابشعبه ۲۶ دادگاه انقلابشعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهرانشعبه بیست و شششعبه بیست و شش دادگاه انقلاب تهرانشعبه26 دادگاه انقلاب تهرانشعبه26دادگاه انقلاب تهران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: