•                  
شنبه , ۰۴ تیر , ۱۴۰۱
شنبه, ژوئن 25

بیانیه کانون نویسندگان ایران در ارتباط با اجرای احکام حبس ۳ عضو این مجموعه فرهنگی – ادبی

0
658

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۷ مهر ماه ۱۳۹۹، در پی اجرای احکام حبس تعزیری رضا خندان مهابادی، بکتاش آبتین و کیوان باژن، سه عضو ارشد از کانون نویسندگان ایران، این مجموعه فرهنگی – ادبی با انتشار بیانیه ای نسبت به این احکام واکنش نشان داد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۶ مهر ماه ۱۳۹۹، کانون نویسندگان ایران، با انتشار بیانیه ای اجرای احکام حبس تعزیری بکتاش آبتین و رضا خندان مهابادی، از اعضای هیئت دبیران و کیوان باژن عضو پیشین هیئت دبیران این مجموعه فرهنگی – ادبی، را محکوم و خواستار آزادی بی قید شرط این ۳ فعال ادبی شد. این ۳ فعال ادبی در تاریخ ۷ دی ماه ۱۳۹۸، توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران در مجموع به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شدند. 

متن بیانیه کانون نویسندگان در ادامه می آید: 

“سه نویسنده‌ عضو کانون نویسندگان ایران باید بی قید و شرط آزاد شوند.
روز شنبه ۵ مهرماه ۱۳۹۹ رضا خندان مهابادی و بکتاش آبتین از اعضای هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران و کیوان باژن عضو پیشین هیئت دبیران این کانون، برای اجرای احکام به زندان اوین منتقل شدند.

اتهام آن‌ها “تبلیغ علیه نظام” و “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور” است. مصادیق این اتهام‌ها انتشار نشریه‌ی داخلی کانون، مشارکت در تدوین کتاب تاریخچه‌ی کانون و صدور بیانیه‌ها و حضور در مراسم سالگرد محمدجعفر پوینده، محمد مختاری و احمد شاملو است.

بر اساس این اتهام‌های بی‌اساس، رضا خندان (مهابادی) و بکتاش آبتین هرکدام به شش سال و کیوان باژن به سه سال و شش ماه زندان محکوم شده‌اند.

در شرایطی که موج تازه‌ی کرونا در کشور روزانه صدها قربانی می‌گیرد و کمبود امکانات بهداشتی و درمانی در زندان‌ها می‌تواند پی‌آمدهایی فاجعه‌بار داشته باشد، زندانی کردن این سه نویسنده و سایر متهمان عقیدتی و سیاسی معنایی جز این ندارد که مسئولان امنیتی و قضایی می‌خواهند معترضان و مخالفان را به قربانگاه بفرستند.

صدور و اجرای این حکم‌ها که به دلیل عضویت این سه نویسنده در کانون نویسندگان ایران و دفاع از آزادی اندیشه و بیان بوده است، نشان از افزایش فشار بر نویسندگان مستقل دارد. اکنون که کشور درگیر فقر، بیماری و فساد سازمان یافته است، حاکمیت به جای پاسخگویی به خواسته‌های برحق مردم، به سرکوب هرچه بیشتر آزادی بیان و بازداشت و شکنجه و اعدام معترضان روی آورده است.

کانون نویسندگان ایران اجرای حکم‌های صادرشده علیه سه تن از اعضای خود را اقدامی جنایتکارانه و خلاف موازین حقوق بشر می‌داند و آن را محکوم می‌کند.

کانون نویسندگان ایران که همواره شاهد بازداشت و آزار اعضایش بوده است و در جریان قتل‌های سیاسی دهه‌ هفتاد چند تن از اعضای خود را از دست داده است، حاکمان جمهوری اسلامی، قوه‌ قضائیه و وزارت اطلاعات را مسئول حفظ جان و سلامت اعضای دربند خود می‌داند.

کانون نویسندگان ایران از نویسندگان، تشکلهای مستقل ایران و جهان، نهادهای مدافع حقوق بشر و مردم آزادیخواه ایران می‌خواهد به این حکم‌های ضد انسانی واکنش نشان دهند و صدای اعتراض خود را به گوش جهانیان برسانند.

کانون نویسندگان ایران اعلام می‌کند اجرای حکم زندان سه نویسنده‌ عضو کانون باید هرچه سریعتر متوقف و رضا خندان مهابادی، بکتاش آبتین و کیوان باژن باید بی قید و شرط آزاد شوند.


کانون نویسندگان ایران/ ۶مهر ۱۳۹۹

لازم به ذکر است، در تاریخ ۵ مهر ماه ۱۳۹۹، کیوان باژن، رضا خندان مهابادی و بکتاش آبتین، سه فعال ادبی و از اعضای کانون نویسندگان ایران جهت اجرای احکام حبس تعزیری به شعبه ۱ اجرای احکام در دادسرای زندان اوین مراجعه و پس از بازداشت به بند قرنطینه این زندان منتقل شدند.

این ۳ عضو کانون نویسندگان ایران، در تاریخ ۱ تیر ماه ۱۳۹۹، برای اجرای احکام حبس تعزیری خود به شعبه اجرای احکام در زندان اوین فراخوانده شدند اما اجرای احکام حبس تعزیری آنها تا تاریخ ۵ مهر ماه ۱۳۹۹ به تعویق افتاد. 

 در تاریخ ۲۰ اسفند ماه ۱۳۹۸, بکتاش آبتین, کیوان باژن و رضا خندان مهابادی, سه تن از اعضای کانون نویسندگان ایران برای اجرای احکام حبس تعزیری ۱۵ ساله شان توسط شعبه مذکور احضار شده بودند اما در پی شیوع ویروس کرونا اجرای احکام این ۳ تن تعلیق شده بود. پرونده این شهروندان در تاریخ ۲۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, به واحد اجرای احکام ارجاع شده بود. 

 در تاریخ ۷ دی ماه ۱۳۹۸, کیوان باژن, رضا خندان مهابادی و بکتاش آبتین، توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران در مجموع به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شدند. در حکم صادره توسط دادگاه تجدید نظر استان تهران کیوان باژن در مجموع به تحمل ۳ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و بکتاش آبتین و رضا خندان مهابادی هر یک به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

براساس دادنامه صادره توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران؛ “کیوان باژن” به دلیل عدم سابقه کیفری از بابت اتهامات “تبلیغ علیه نظام” و “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور” در مجموع به تحمل ۳ سال و ۶ ماه حبس تعزیری همچنین “رضا خندان مهابادی” و “بکتاش آبتین”, از بابت اتهامات “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور” به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و همچنین از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” هم به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شدند. 

این ۳ فعال فرهنگی پیش از این و در مرحله بدوی توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمد مقیسه”, از بابت اتهامات مذکور در مجموع به تحمل ۱۸ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند. 

برخی مصادیق این اتهامات در ارتباط با  برگزاری جلسات کانون نویسندگان، بیانیه‌های کانون نویسندگان، نشریه داخلی کانون نویسندگان ایران، یادداشت‌ها و مطالب منتشر شده  در صفحات شخصی و در ارتباط با مراسم یادبود احمد شاملو، محمد مختاری و محمدجعفر پوینده در امامزاده طاهر کرج  و همچنین کتاب‌های کانون نویسندگان از جمله کتاب «پنجاه سال کانون نویسندگان ایران» بوده است.

پیرامون کتاب «پنجاه سال کانون نویسندگان ایران» (شامل ۳۰ دوره ۴ جلدی) لازم به ذکر است که در تاریخ ۲۷ خرداد ۱۳۹۷ همزمان با یورش ماموران وزارت اطلاعات ۱۲۰ نسخه  از این کتاب که توسط هیئت تحریریه کمیسیون پنجاه سالگی کانون نویسندگان ایران به مناسبت پنجاه سالگی این نهاد غیردولتی منتشر شده بود را ضبط کردند و با خود بردند. کتاب “پنجاه سال کانون نویسندگان ایران” اثری پژوهشی درباره‌ی نیم قرن فعالیت کانون نویسندگان ایران است که هیئت تحریریه‌ی کمیسیون پنجاه سالگی کانون با یک سال تلاش آن را در چهار جلد تدوین کرده بودند. این کتاب ۱۳۰۰ صفحه‌ای به منظور آشنایی اعضاء با فعالیت‌ها و فراز و نشیب‌های تاریخ کانون نویسندگان ایران تدوین شده و از متون داخلی کانون است. عصر روز یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷ هنگامی که پیک موتوری ۱۲۰ نسخه (شامل ۳۰ دوره ۴ جلدی) کتاب منتشر شده را از صحافی به منزل یکی از اعضای کانون رسانده بود، ماموران وزارت اطلاعات او را دوره کرده و با نشان دادن حکم توقیف کتاب‌ها تمامی آنها را ضبط کردند و با خود بردند.

جلسه دادرسی بر پرونده “کیوان باژن”, “رضا خندان مهابادی” و “بکتاش آبتین” در مرحله بدوی در تاریخ های ۷ و ۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمد مقیسه” برگزار شده بود. این شهروندان پیش تر و  در تاریخ ۲ بهمن ماه ۱۳۹۷ پس از احضار و حضور در دادگاه بازداشت و پس از چند روز با تودیع قرار وثیقه از زندان اوین آزاد شده بودند.

“بکتاش آبتین”، “رضا خندان مهابادی” و “کیوان باژن” در تاریخ ۱۲ آبان‌ ۱۳۹۷ در پی احضار مجدد به شعبه ۷ دادسرای اوین با عناوین “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی” و “تشویق بانوان کشور به فساد و فحشا” تفهیم اتهام شده بودند.

این ۳عضو کانون نویسندگان پیشتر نیز در مردادماه ۱۳۹۷ از بابت همین پرونده در شعبه ۷ دادسرای اوین با عنوان تبلیغ علیه نظام، تفهیم اتهام شده بودند.

در تاریخ ۴ مرداد ۱۳۹۷ نیز “رضا خندان مهابادی” و “کیوان باژن” دو تن از اعضای هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران بطور جداگانه به دادسرای اوین احضار شده و به آنان ابلاغ شد که باید تا سه روز دیگر به این دادسرا مراجعه کنند.

همچنین در تاریخ ۲ بهمن‌ماه ۱۳۹۷، کیوان باژن، رضا خندان مهابادی و بکتاش آبتین برای رسیدگی به پرونده‌شان در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران حاضر شده و به دلیل افزایش قرار صادره از کفالت به وثیقه یک میلیارد تومانی و عدم توانایی در تامین آن بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بودند. طی این جلسه قاضی مقیسه با درخواست آنها جهت حضور وکیل مورد نظرشان مخالفت کرده بود.

رضا خندان مهابادی در تاریخ ۶ بهمن‌ماه، بکتاش آبتین در تاریخ ۸ بهمن ماه و کیوان باژن در تاریخ ۱۰ بهمن ۱۳۹۷ هر یک با تودیع قرار وثیقه یک میلیارد تومانی و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شدند.

لازم به یادآوری است در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۴ پنج مأمور وزارت اطلاعات با حکم شعبه ۱۲ بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه به خانه بکتاش آبتین رفتند و ضمن تفتیش منزل او بیش از ۲هزار قلم فیلم، عکس‌های خانوادگی، موبایل، لپ‌تاپ و اسناد کانون نویسندگان ایران را ضبط کردند و پس از آن ایشان طی بیش از ۱۷ جلسه در خصوص فعالیت‌های هنری، ادبی و سینمایی خود بازجویی شدند. دلیل احضار و بازجویی ایشان “انتشار نشریه غیرقانونی” و “تبلیغ علیه نظام” عنوان شده بود.

یک هفته بعد از احضار بکتاش آبتین در سال ۱۳۹۴ رضا خندان (مهابادی) و کیوان باژن نیز به ترتیب احضار شده و مورد بازجویی قرار گرفتند. دلیل احضار و بازجویی ایشان، تبلیغ علیه نظام عنوان شده بود.

 آبتین پیش تر در خردادماه ۱۳۹۸ در پرونده‌ای دیگر توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب کرج به اتهام “تبلیغ علیه نظام” به پنج میلیون تومان جریمه نقدی و سه ماه کار اجباری در سازمان بهزیستی (بدل از یک سال حبس) محکوم شد و با اعتراض به رای صادره نهایتا توسط دادگاه تجدید نظر کرج به پنج میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شد.

بکتاش آبتین همچنین در سال ۱۳۹۴ به دلیل فیلم‌ها، عضویتش در کانون نویسندگان و شرکت در اعتراضات خیابانی سال ۸۸ طی سه روز متوالی توسط ماموران وزارت اطلاعات بازجویی شده بود.

بکتاش آبتین، متولد ۱۳۵۳، شاعر و مستندساز به عنوان عضو هیئت دبیران کانون نویسندگان در کنار چهار نویسنده دیگر در شهریورماه ۱۳۹۳ انتخاب شد. او در یک دوره منشی و در دو دوره از اعضای اصلی هیئت دبیران بود. در انتخابات بهمن ۱۳۹۶ کانون نویسندگان ایران نیز به عنوان یکی از بازرسان مالی کانون انتخاب شد. او همچنین تاکنون چندین فیلم مستند ساخته که در جشنواره‌های بین‌المللی اکران شده است. فیلم‌هایی مانند «۱۳ اکتبر ۱۹۳۷» مستندی که درباره لوریس چکناواریان، رهبر ارکستر و آهنگساز مطرح ایرانی است، فیلم آنسور که در خصوص سانسور در ایران است و مستندی به نام «همایون خرم» درباره آهنگساز نامی ایران.

از بکتاش آبتین چندین کتاب شعر نیز ازجمله “و پای من که قلم شد نوشت برگردیم”، “مژه‌ها، چشم‌هایم را بخیه کرده‌اند”، “پتک”، “شناسنامه‌ی خلوت” و “در میمون خودم پدربزرگ” منتشر شده است.

کانون نویسندگان ایران یک نهاد غیردولتی متشکل از نویسندگان، مترجمان، ویراستاران و بخشی از انجمن جهانی قلم است، این کانون در سال ۱۳۴۷ رسما با هدف تشکل یابی صنفی نویسندگان و مبارزه با سانسور اعلام موجودیت کرد، کانون نویسندگان و اعضای آن از ابتدای تشکیل و به ویژه طی دهه های ۶۰ و ۷۰ با درجات مختلف سرکوب، از سانسور و تعقیب قضایی گرفته تا قتل روبرو بوده‌اند. محمدجعفر پوینده و محمد مختاری از از جمله اعضای کانون نویسندگان بوده‌اند که در جریان قتل‌های زنجیره‌ای توسط وزارت اطلاعات به قتل رسیدند.

سرکوب و رفتاری قهر آمیز علیه نویسندگان و فعالان عرصه قلم مصداق بارز  سرکوب آزادی بیان و ناقض اصول و اسناد بین المللی از قبیل: ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر مصوب ۱۰ دسامبر ۱۹۴۸ و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر حق افراد بر انتشار نظریات و افکار و عقاید خود بطور آزادانه و بدون ملاحظات مرزی تاکید کرده نیز میباشد. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

 

 

برچسب هافعال ادبی در ایرانفعالان ادبی در ایرانمصادره اموال کانون نویسندگان ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننویسندگان در ایرانهیأت دبیران کانون نویسندگان ایرانهیئت تحریریه‌ی کمیسیون پنجاه سالگی کانون نویسندگان ایرانهیئت دبیران کانون نویسندگانهیئت دبیران کانون نویسندگان ایرانکیوان باژنکیوان باژن کانون نویسندگانکیوان باژن کانون نویسندگان ایرانکانون نویسندکانون نویسندگانکانون نویسندگان ایرانکانون نویسندگان در ایرانکتاب ۵۰ سال کانون نویسندگان ایرانکتاب پنجاه سال با کانون نویسندگان ایرانپنجاهمین سالگرد تاسیس کانون نویسندگان ایراناجرای احکاماجرای احکام کیفریاجرای احکام حبساجرای حکم حبس اعضای کانون نویسندگاناعضای کانون نویسندگان ایرانبیانیه کانون نویسندگانبیانیه کانون نویسندگان ایرانبکتاش آبتینبکتاش آبتین کانون نویسندگانبکتاش آبتین کانون نویسندگان ایرانبازداشتبازداشت و سرکوب آزادی بیانبازداشت رضا خندانبازداشت رضا خندان مهابادیبازداشت رضاخندانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایرانحبس تعزیری کانون نویسندگان ایرانرضا خندانرضا خندان مهابادیرضا خندان مهابادی کانون نویسندگان ایرانرضا خندان نویسندگان ایرانرضاخندانرضاخندان مهابادیزندان اوینسرکوب فعالان ادبی در ایرانسرکوب نویسندگان ایرانسرکوب نویسندگان در ایرانسرکوب وبلاگ نویسان در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشهسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیدهسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب ازادی بیان در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشعبه 1 اجرای احکام کیفری دادسرای امنیتشعبه 1 اجرای احکام دادسرای امنیت تهرانشعبه یک اجرای احکام کیفریشعبه یک اجرای احکام دادسرای مقدس اوینشعبه ۱ اجرای احکامشعبه ۱ اجرای احکام کیفریشعبه ۱ دایره اجرای احکام کیفریشعبه اجرای احکامشعبه اجرای احکام کیفری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: