•                  
دوشنبه , ۱۷ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 9

محکومیت یاشار سلطانی, روزنامه نگار به تحمل ۵ سال حبس تعزیری

0
802

حقوق بشر در ایران – روز سه شنبه ۸ بهمن ماه ۱۳۹۸, شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران, به ریاست ابوالقاسم صلواتی, با صدور حکمی بر علیه یاشار سلطانی, روزنامه نگار و مدیر مسئول سابق وبسایت معماری نیوز, این فعال رسانه ای و روزنامه نگار منتقد را به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و همچنین محرومیت از فعالیت در فضای مجازی محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از رکنا, روز سه شنبه ۸ بهمن ماه ۱۳۹۸, یاشار سلطانی, روزنامه نگار و مدیر مسئول سابق وبسایت معمار نیوز, که پیش از این توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی از بابت اتهام “تشویش اذهان عمومی”, مرتبط با افشاگری این فعال رسانه ای از بابت املاک نجومی در شهرداری تهران, به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و محرومیت از فعالیت در فضای مجازی محکوم شد. 

براساس این گزارش؛ یاشار سلطانی مدیرمسئول سابق سایت معمار نیوز, مدتی قبل با انتشار خبر دریافت املاک نجومی توسط برخی از کارکنان و مدیران شهرداری تهران سر زبان‌ها افتاد و پس از اعلام شکایت شهرداری تهران از این فعال رسانه ای به دلیل افشاگری “یاشار سلطانی” از رانت املاک نجومی در این مجموعه دولتی, وی از بابت اتهام تشویش اذهان عمومی به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

این فعال رسانه ای و روزنامه نگار, در تاریخ ۳۰ دی ماه ۱۳۹۸,  به دادسرا احضار شده بود و سپس با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود نوشته بود: “دلیل احضار امروزم در دادسرا شکایت قالیباف از من بود. هدفش ساکت کردنم در انتخابات است. پرونده تخلفاتش در اختیار شورای نگهبان است و حق مردم است که در جریان آنها قرار بگیرند. اگر کسی در دستگاههای نظارتی جرات پرسش از قالیباف را ندارد، من در دادگاه افکار عمومی از او خواهم پرسید”.

 یاشار سلطانی, روزنامه نگار و فعال رسانه ای پیش از این و در تاریخ ۷ بهمن ۱۳۹۷, توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی, از بابت اتهامات “جمع آوری و انتشار اطلاعات طبقه بندی شده مربوط به سازمان بازرسی کشور”، “نشر مطالب خلاف واقع به قصد تشویش اذهان عمومی”، “افترا نسبت به شرکت عمران تکلار” و “تهدید نسبت به شرکت عمران تکلار”, به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و ۲سال ممنوعیت از عضویت در احزاب، گروه‌ها، دسته‌جات سیاسی، فعالیت در فضای مجازی و رسانه‌ها و مطبوعات و خروج از کشور محکوم شده بود”. « مشخص نیست که صدور حکم حبس تعزیری مجدد از بابت پرونده ای دیگر برای یاشار سلطانی صورت گرفته یا از بابت بخش دیگری از پرونده شکایت شهردار تهران از این فعال رسانه ای ». 

بر اساس دادنامه صادره از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران: “یاشار سلطانی به استناد مواد ۶۶۹، ۶۹۷، ۶۹۸ و ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی در مورد اتهام بند ب به تحمل ۲ سال حبس، در مورد اتهام بند پ به تحمل ۱ سال حبس و در مورد اتهام بند ت به ۲ سال حبس محکوم شده است. همچنین با توجه به محتویات پرونده و استنادات بندهای پ، ح و ذ ماده ۲۳ قانون مجازات اسلامی به مدت ۲ سال از عضویت در احزاب، گروه‌ها، دسته‌جات سیاسی، فعالیت در فضای مجازی و رسانه‌ها و مطبوعات و خروج از کشور محروم شد”.

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۶ مرداد ماه ۱۳۹۶, با انتشار گزارشی با مضمون “شروع محاکمه یاشار سلطانی”, از ارجاع پرونده یاشار سلطانی به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران خبر داده بود.

یاشار سلطانی، مدیرمسئول سایت معماری نیوز، در تاریخ ۲۷ شهریورماه ۱۳۹۵ به دلیل افشای لیست واگذاری‌های شهرداری تهران، به دادگاه رسانه تهران احضار و بازداشت شده بود و پس از طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه جهت محاکمه در تاریخ ۲۲ آبان ماه ۱۳۹۵  همان سال با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان بطور موقت آزاد شد.

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان وقت تهران پیشتر گفته بود: “انگیزه یاشار سلطانی از افشای نامه سازمان بازرسی کل کشور درباره پرونده واگذاری املاک شهرداری تهران سیاسی بوده و او برای پیروزی یک جریان خاص سیاسی در شورای شهر تهران دست به این اقدام زده است”.

سرکوب فعالان  فضای مجازی و رسانه ای و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است. 

برچسب هافساد در ایرانفساد در جمهوری اسلامیفضای مجازیمحمد قالیبافمحاکمهمطبوعات در ایراننقض حقوق شهروندی در ایراننشر اکاذیبوب سایت معماری نیوزوبسایت معماری نیوزیاشار سلطانی نقدهیاشارسلطانی نقدهافشاگریاملاک نجومیاتهاماتهام تشویش اذهان عمومیاحضارتشویش اذهان عمومیتشویش اذهان عمومی در فضای مجازیحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحبسحبس تعزیریدادگاه انقلاب تهراندادسرای امنیتروزنامه نگارروزنامه نگاریروزنامه نگاری در ایرانروزنامه نگاران ایرانروزنامه نگاران در ایرانسرکوب فعالان فضای مجازیسرکوب فعالان رسانه ایسرکوب آزادی قلمسرکوب آزادی قلم و بیان در ایرانسرکوب آزادی قلم در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان در ایرانشهردار تهرانشهرداری تهرانشعبه ۱۵شعبه ۱۵ دادگاه انقلابشعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهرانصدور حکم حبسصدور حکم حبس تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: