•                  
سه شنبه , ۱۸ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 9

بازداشت شدگان ۵ دی: تداوم بازداشت و بلاتکلیفی احمد زاهدی لنگرودی

0
358

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۱۱ بهمن ماه ۱۳۹۸, علیرغم گذشت بیش از ۱ ماه از بازداشت احمد زاهدی لنگرودی, روزنامه نگار و نویسنده ای که در جریان برگزاری مراسم چهلم نوید بهبودی, از جانباختگان اعتراضات آبان ماه سالجاری توسط ماموران امنیتی بازداشت شد این فعال رسانه ای با اتهامات غیر مرتبط با دلایل بازداشت وی در روستای گوراب زرمیخ از توابع شهرستان صومعه سرا روبرو شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز جمعه ۱۱ بهمن ماه ۱۳۹۸, احمد زاهدی لنگرودی, روزنامه نگار و سردبیر نشریه گیلان اوجا که در جریان برگزاری مراسم چهلم نوید بهبودی, از جانباختگان اعتراضات آبان ماه سالجاری که در روستای گوراب زرمیخ از توابع شهرستان صومعه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود پس از انتقال به بازداشتگاه اداره اطلاعات علاوه بر اتهامات مرتبط با بازداشت وی در جریان مراسم نوید بهبودی از سوی بازپرس و بازجویان اداره اطلاعات از بابت اتهاماتی مرتبط با فعالیتهای رسانه ای اش مورد تفهیم اتهام قرار گرفت. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: ” علیرغم ممانعت مجدد بازپرس پرونده از تودیع قرار وثیقه برای آزادی موقت احمد زاهدی لنگرودی,  با توجه به اینکه از زمان بازداشتش, اتهام وی فقط “اجتماع و تبانی”, بود و این مورد اتهامی از سوی بازپرس پرونده هم به وی تفهیم شده بود اما اخیرا محور بازجوئی ها از وی حول مسائلی مرتبط با فعالیتهای رسانه ای وی مرتبط با مجله گیلان اوجا, بوده است و پس از ارائه آخرین دفاعیه وی در دادسرای شهرستان صومعه سرا اتهام “تبلیغ علیه نظام”, از سوی بازپرس پرونده به وی تفهیم شد. 

این منبع مطلع در ادامه همچنین افزود: “افزوده شدن اتهام “تبلیغ علیه نظام” به اتهام دیگر احمد زاهدی لنگرودی, از بابت فعالیتهای رسانه ای وی در حالی صورت گرفته که مجله گیلان اوجا, دارای مجوز بوده و تحت نظارت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان می باشد و رسیدگی به پرونده های مطبوعاتی در صلاحیت دادگاه مطبوعات است”. 

لازم به ذکر است؛ احمد زاهدی لنگرودی, روزنامه نگار و فعال رسانه ای, در تاریخ ۵ دی ماه ۱۳۹۸, به همراه “جلوه جواهری”، “فروغ سمیع نیا”، “کاوه مظفری”، “فراز روشن”، “هومان تحریری” و “ماهرخ روستایی”, در جریان برگزاری مراسم چهلم “نوید بهبودی”, یکی از جانباختگان تجمعات اعتراضی آبان ماه در پی یورش ماموران امنیتی به این مراسم بازداشت و به بازداشتگاه ارگانهای امنیتی منتقل شدند.

پس از انتقال این افراد به بازداشتگاه نیروی انتظامی در شهرستان صومعه سرا, اتمام مراحل اولیه بازداشت, جملگی این افراد جهت بازجوئی و تفهیم اتهام به بازداشتگاه اداره اطلاعات شهرستان رشت منتقل شدند. 

در تاریخ ۱۱ دی ماه ۱۳۹۸, احمد زاهدی لنگرودی”, روزنامه نگار, نویسنده به همراه “جلوه جواهری”، “فروغ سمیع نیا”، “کاوه مظفری”، “فراز روشن”، “هومان تحریری” و “ماهرخ روستایی”, جملگی ۷ تن از بازداشت شدگان حاضر در مراسم چهلم “نوید بهبودی”, از جانباختگان تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری که که در روستای گوراب زرمیخ از توابع شهرستان صومعه سرا از توابع استان گیلان برگزار شده بود با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه از بازداشتگاه اداره اطلاعات رشت به زندانهای لاکان در رشت و زندان ضیابر واقع در غرب استان گیلان منتقل شده بودند. 

در تاریخهای ۲۴ دی ماه ۱۳۹۸, کاوه مظفری و جلوه جواهری و همچنین در تاریخ ۲۵ دی ماه ۱۳۹۸, هومان تحریری و فروغ سمیع نیا و ماهرخ روستایی, از دیگر بازداشت شدگان تاریخ ۵ دی ماه و در جریان مراسم چهلم نوید بهبودی, از جانباختگان اعتراضات آبان ماه سالجاری پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه هریک با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شده بودند.

در توضیحاتی بیشتر پیرامون این دور از تجمعات اعتراضی لازم به ذکر است؛ حقوق بشر در ایران, از اولین روز این اعتراضات از طریق انتشار فیلمهای کوتاه دریافتی در کانال تلگرام و در قالب گزارشهای جداگانه ای خبری به تفسیر اخباری را از چگونگی روند این تجمعات اعتراضی مدنی در شهرهای مختلف کشور منتشر کرد. این تجمعات اعتراضی که از تاریخ ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸, با هدف اعتراض به افزایش ناگهانی قیمت بنزین و در پی گسترش تورم و گرانی کالاها و خدمات برگزار شد تا روز ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۸, ادامه پیدا کرد و در جریان این تجمعات تعداد بسیاری از شهروندان در شهرهای ایران کشته, زخمی و پس از آن تعداد بسیاری نیز بازداشت شدند. 

همچنین حقوق بشر در ایران با ارائه ۶ گزارش بصورت جداگانه و در تاریخ های مختلف از زمان آغاز این دور از تجمعات اعتراضی اسامی کشته شدگان را اطلاع رسانی کرده است. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

همچنین با توجه به تائید سازمان عفو بین الملل و گزارشهای میدانی که از طریق فعالان مدنی شهرستان شهریار در اختیار حقوق بشر در ایران قرار گرفت در جریان این تجمعات اعتراضی از تاریخ ۲۵ آذر ماه ۱۳۹۸, در شهرستان شهریار و شهرک های حومه این شهرستان بیش از ۱۰۰ نفر از  در پی شلیک مستقیم ماموران امنیتی کشته شدند. همچنین گزارشهای بسیار از آمار بالای افرا زخمی شده در شهرستان شهریار و شهرکهای حومه آن برای حقوق بشر در ایران ارسال شده است. 

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

مجموعه دلایل بازداشت شهروندان در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف و با حضور هیئت منصفه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هافعال رسانهفعال رسانه ایمراسم چهلم نوید بهبودیمراسم چهلم نویدبهبودیچهلم نوید بهبودینوید بهبودینیروهای امنیتینافرمانی فعالان مدنی در ایراننافرمانی مدنی شهرونداننافرمانی مدنی شهروندان در ایراننشریه گیلان اوجا۵ دی ماه ۱۳۹۸۵ دی ماه سال ۱۳۹۸اتهاماتهام تبلیغ علیه نظاماجتماع و تبانیاجتماع و تبانی علیه امنیت ملیاحمد زاهدیاحمد زاهدی لنگرودیبازپرسبازجوییبازجوئیبازداشتبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت شدگان مراسم روستای گوراببازداشت شدگان چهلم نوید بهبودیبازداشت شدگان ۵ دیبازداشت شدگان ۵ دی ماه سال ۱۳۹۸ در ایرانبازداشت شدگان ۵ دیماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان روستای گوراببازداشتگاهبازداشتشدگان ۵ دی ماهتبلیغ علیه نظامتجمعات ۵ دی ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی ۵ دی ماه ۱۳۹۸جلسه بازپرسیدادسرای عمومی و انقلاب شهرستان صومعه سراروزنامهروزنامه نگارروستای گوراب زرمیخروستای گوراب زرمیخ در شهرستان صومعه سراروستای گوراب زرمیخ صومعه سراسرکوب روزنامه نگارانسرکوب روزنامه نگاران در ایرانشهرستان صومعه سرا

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: