•                  
شنبه , ۰۳ آبان , ۱۳۹۹
شنبه, اکتبر 24

یاور سلطانی, فعال اینستاگرامی اهل شهرستان ماکو با تودیع وثیقه آزاد شد

0
140

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۴ تیر ماه ۱۳۹۹, یاور سلطانی, فعال اینستاگرامی ساکن شهرستان ماکو پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه بطور موقت از بازداشت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, ظهر سه شنبه ۲۴ تیر ماه ۱۳۹۹, یاور سلطانی, شهروند ساکن شهرستان ماکو و مدیر صفحه اینستاگرامی ماکو نیوز, پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه بطور موقت و تا اتمام دوران دادرسی از بازداشتگاه اطلاعات سپاه در این شهرستان آزاد شد. 

براساس این گزارش, “از اتهامات تفهیم شده به این فعال اینستاگرامی تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاع دقیقی در دسترس نیست اما گفته می شود وی در زمان بازداشت از سوی ماموران سازمان اطلاعات سپاه با اتهام ” تشویش اذهان عمومی و دادن فراخوان جهت برهم زدن نظم عمومی” تفهیم اتهام شده بود”. 

در تاریخ ۲۳ تیر ماه ۱۳۹۹, یاور سلطانی, فعال اینستاگرامی ساکن شهرستان ماکو توسط ماموران سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در این شهرستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

سرکوب فعالان شبکه های اجتماعی, ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید کرده است. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام و محرومیت از دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافعال اینستاگرامیفعال اینستاگرامی در ایرانفعال اینستاگرامی شهرستان ماکوفعال شبکه های اجتماعیفعالین شبکه های اجتماعیفعالان سیاسی در جمهوری اسلامیفعالان شبکه های اجتماعیفعالان شبکه‌های اجتماعینشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومییاور سلطانییاورسلطانییارو سلطانی فعال اینستاگرامیآزادی بیا تودیع قرار وثیقهآزادی با تودیع قرار وثیقهآزادی با تودیع وثیقهاتهام تشویش اذهان عمومیاستان آذربایجان غربیاطلاعات سپاهاطلاعات سپاه پاسداراناطلاعات سپاه ارومیهاطلاعات سپاه شهرستان ماکوبازجوییبازجویی در اطلاعات سپاهبازجوئیبازجوئی در بازداشتگاه اطلاعات سپاهبازداشت فعال اینستاگرامیبازداشت یاور سلطانیبازداشت یاورسلطانیبازداشتگاه اطلاعات سپاهتودیع قرا وثیقهتودیع قرارتودیع قرار وثیقهتودیع قرار کفالتتودیع قراروثیقهتشویش اذهان عمومیتشویش اذهان عمومی در فضای مجازیسرکوب فعالان شبکه های اجتماعیسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشبکه های مجازیشبکه های اجتماعیشبکه های اجتماعی در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: