•                  
یک شنبه , ۰۴ آبان , ۱۳۹۹
یکشنبه, اکتبر 25

بازداشت یاور سلطانی, فعال اینستاگرامی ساکن شهرستان ماکو توسط نیروهای امنیتی

0
119

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۳ تیرماه ۱۳۹۹, ماموران سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در شهرستان ماکو یاور سلطانی, فعال اینستاگرامی ساکن این شهرستان را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, ظهر امروز دوشنبه ۲۳ تیر ماه ۱۳۹۹, یاور سلطانی, فعال اینستاگرامی ساکن شهرستان ماکو توسط ماموران سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در این شهرستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

بازداشت این فعال رسانه ای در حالی صورت گرفته که وی مدیر یک صفحه اینستاگرامی با نام ماکو تایمز است و نزدیکانش احتمال می دهند این بازداشت مرتبط با فعالیتهای یارو سلطانی در این صفحه اینستاگرامی خصوصاٌ نزاد پرست خواندن فردوسی, شاعر ایرانی و حمایت وی از برداشتن مجسمه این شاعر باستانی از یکی از میادین این شهر بوده باشد.

سرکوب فعالان شبکه های اجتماعی, ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید کرده است. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام و محرومیت از دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافردوسیفردوسیهفعال اینستاگرامیفعال اینستاگرامی در ایرانفعال رسانه ایفعالان اینستاگرامیفعالان اینستاگرامی در ایرانفعالان رسیانه ایفعالان رسانه ایفعالان رسانه ای در ایرانفعالان رسانه‌ایماموران اطلاعات سپاه پاسدارانمجسمه فردوسیمدیر صفحه اینستاگرامینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانیاور سلطانییاورسلطانیآزادی بیان در مطبوعاتآزادی بیان در ایرانآزادی بیان در جمهوری اسلامیآزادی بیان در جمهوری اسلامی در ایراناحضار و بازداشت فعالان اینستاگرامیاخبار نقض حقوق بشر در ایراناطلاعات سپاهاطلاعات سپاه ماکواطلاعات سپاه پاسدارانبازجوئی در بازداشتگاه اطلاعات سپاهبازداشت فعالان اینستاگرامی در ایرانبازداشت فعالان رسانه ایبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت و سرکوب آزادی بیانبازداشت یاور سلطانیبازداشتگاه اطلاعات سپاهبازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسدارانحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانربازداشت و بیخبریسپاه پاسدارانسرکوب فعالان اینستاگرامیسرکوب آزادیسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان در ایرانشاعر ایرانی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: