•                    
  •                  
شنبه , ۰۹ مهر , ۱۴۰۱
شنبه, اکتبر 1

بازداشت زانیار محمدنژاد توسط نیروهای امنیتی در تهران

0
68

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۷شهریور ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در جریان برگزاری تجمع اعتراضی به جان باختن مهسا امینی در تهران، زانیار محمدنژاد را بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز جمعه ۲۵ شهریور ماه ۱۴۰۱، زانیار محمدنژاد، اهل: سنندج، ساکن: تهران، در جریان تجمع اعتراضی به مرگ مهسا(ژینا) امینی، در مقابل بیمارستان کسرا در تهران، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

یک منبع مطلع به حقوق بشر در ایران گفت:”زانیار، در جریان اعتراض مدنی که در برابر بیمارستان کسرا در تهران به ضرب و سرشتم و جان باختن مهسا(امینی) برگزار شده بود توسط نیروهای امنیتی توام با ضرب و شتم بازداشت شد و پیگیری های نزدیکان او برای اطلاع از محل نگهداری وی بی نتیجه مانده است.”

لازم به ذکر است، مهسا(ژینا)امینی، متولد: ۱۳۷۹، اهل: سقز از توابع استان کردستان، به همراه خانواده خود برای دیدار با اقوام به تهران سفر کرده بود که در مقابل ایستگاه متروی حقانی، توسط ماموران(گشت ارشاد) به بهانه عدم رعایت حجاب اسلامی، بازداشت و پس از انتقال به مقر پلیس امنیت واقع در خیابان وزراء جان باخت.

بازداشت و پرونده سازی بر علیه شهروندان به اتهام حضور در اعتراضات مسالمت آمیز در حالی صورت می‌گیرد که مطالبه آنها برای دستیابی به حقوق شهروندیشان و در راستای اصل ۲۷ قانون اساسی ایران است.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات امنیتی و پی پایه و اساس بر علیه آنها ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.