•                  
جمعه , ۱۵ فروردین , ۱۳۹۹
جمعه, آوریل 3

گزارشی از وضعیت زهرا جمالی, فعال مدنی محبوس در بند زنان زندان اوین

0
158

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۰ بهمن ماه ۱۳۹۸, زهرا جمالی, فعال مدنی محبوس در بند زنان و از امضا کنندگان بیانیه موسوم به استعفای علی خامنه ای که در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس ۳ سال و ۶ ماه خود می باشد از دسترسی به خدمات درمانی محروم مانده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۲۰ بهمن ماه ۱۳۹۸, زهرا جمالی, فعال مدنی محبوس در بند زنان زندان اوین به دلیل ابتلا به بیماری کیست تخمدان و همچنین رشد غده در ناحیه پاشنه پا و بروز درد شدید از دسترسی به مرکز درمانی محروم مانده است. این فعال مدنی در آذر ماه سالجاری توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ایمان افشاری”, از بابت اتهامات “اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور” و “فعالیت تبلیغی علیه نظام” در مجموع به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده که در پی اعلام تسلیم به رای مجموع حبس وی به ۳ سال و ۶ ماه کاهش پیدا کرد. همچنین در پی ممانعت ایمان افشاری, قاضی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران از آزادی موقت زهرا جمالی تا زمان ابلاغ اجرائیه این حکم از سوی واحد اجرای احکام کیفری, این فعال مدنی در بند مانده است. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “در حالی زهرا جمالی دوران حبس خود را در بند زنان زندان اوین می گذراند که به شدت از ناحیه پاشنه پا احساس درد می کند و از سوی دیگر به دلیل ابتلای وی به بیماری کیست تخمدان این زندانی سیاسی نیاز به اعزام به بیمارستان تخصصی و معاینه تحت نظر پزشک متخصص دارد”. 

این منبع مطلع همچنین گفت: “با توجه به پیگیرهای انجام شده از سوی خانواده زهرا جمالی برای تودیع قرار وثیقه ای که از قبل برای آزادی تا زمان ابلاغ حکم اجرای احکام دادسرای امنیت تهران در پی ممانعت “ایمان افشاری”, قاضی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران مبنی بر اینکه زهرا جمالی در زمان مرگ علیرضا شیرمحمدعلی, بر سر قبر وی بر علیه مسئولان حکومتی سخنرانی کرده از قبول درخواست آزادی موقت وی سر باز زده است”. 

لازم به ذکر است؛ زهرا جمالی, در تاریخ ۲۶ آذر ماه ۱۳۹۸, با صدور حکمی از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ایمان افشاری”, از بابت اتهام “اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور” به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و همچنین از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” هم به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد و این حکم در بند زنان زندان اوین به زهرا جمالی ابلاغ شد. 

براساس دادنامه صادره از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران با توجه به عدم سابقه کیفری موثر, مجموع محکومیت حبس تعزیری زهرا جمالی از ۶ سال به ۳ سال ۶ ماه حبی تعزیری کاهش پیدا کرد و این زندانی سیاسی پس از اعلام تسلیم به رای در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس خود در بند زنان زندان اوین می باشد. 

زهرا جمالی, فعال مدنی, در ساعات پایانی شنبه ۲ شهریور ماه ۱۳۹۸, در حالی که در منزل خواهرش بود در پی یورش ماموران امنیتی به آن مکان بازداشت و پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی به زندان اوین منتقل شده بود و پس از طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه برای وی قرار وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان صادره شده بود که در پی ممانعت مسئولان قضائی از آزادی موقت وی هم ممانعت شده بود. 

لازم به ذکر است, “زهرا جمالی” به همراه “شهلا انتصاری”، “نصرت بهشتی”، “شهلا جهانبین”, “فرشته تصویبی”، “پروا پاچیده”، “عزت جوادی حصار”، “گیتی پورفاضل”، “فاطمه سپهری”، “مریم سلیمانی”، “سوسن طاهرخانی”، “فرنگیسِ مظلوم”، “نرگس منصوری” و “کیمیا نوروزی‌ صابر” از جمله امضا کنندگان بیانیه ای با مضمون استعفای “علی خامنه ای”, رهبر جمهوری اسلامی بودند.

مجموعه دلایل بازداشت فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند. 

برچسب هافعالان مدنی بازداشت شدهقاضی ایمان افشارقاضی ایمان افشاریمحرومیت از حق درمانمحرومیت از حق درمان زندانیمحرومیت از حقوق بشرمحرومیت از حقوق شهروندینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایرانپاشنه پاایمان افشارایمان افشاریایمان افشاری قاضیاجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملیاخبار نقض حقوق بشر در ایراناستعفای آیت الله خامنه ایاستعفای خامنه ایاستعفای رهبراستعفای رهبر جمهوری اسلامیاستعفای علی خامنه ایبند زنانبند زنان در زندان اوینبند زنان زندان اوینبیماری کیست تخمدانبیماری زندانیبیماری زندانیان در ایرانبیمارستانبیند زنان زندان اوینبیانیه فعالان مدنیبیانیه فعالان مدنی در ایرانبیانیه چهاردهبیانیه چهارده فعال مدنیبیانیه چهارده تن از فعالان مدنیبیانیه ۱۴ تن از فعالان مدنی و سیاسی در ایرانبیانیه ۱۴ تن از فعالان مدنی در ایرانبیانیه استعفای خامنه ایبیانیه استعفای رهبربیانیه استعفای رهبر جمهوری اسلامیبیانیه استعفای رهبریبیانیه استعفای علی خامنه ایبیانیه زنانه در استعفای زنانبیانیه۱۴بیانیه۱۴ فعال مدنیبیانیه۱۴ تن از فعالان مدنیبیانیه۱۴فعال مدنیبازداشت زهراجمالیتبلیغ علیه نظام از طریق فعالیت در فضای رسانه ایحق درمانحق درمان زندانیحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانزندان اوینزندانیان زندان اوینزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی زندان اوینزهرا جمالیشعبه ۲۶ دادگاه انقلابشعبه۲۶ دادگاه انقلابشعبه۲۶ دادگاه انقلاب تهرانشعبه۲۶دادگاه انقلاب تهران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: