•                  
پنج شنبه , ۰۸ آبان , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, اکتبر 29

گزارش تکمیلی از بازداشت زرتشت احمدی راغب فعال مدنی

0
203

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۶ خرداد ماه ۱۳۹۹, زرتشت احمدی راغب, فعال مدنی پس از احضار به شعبه ۴ اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان شهریار برای اجرای حکم ۹ ماه حبس تعزیری بازداشت شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز دوشنبه ۲۶ خرداد ماه ۱۳۹۹, زرتشت احمدی راغب, فعال مدنی ساکن شهرستان شهریار در پی احضار قبلی به شعبه ۴ اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب شهریار مراجعه و برای اجرای حکم ۹ ماه حبس تعزیری از بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام که به سبب فعالیتهای این فعال مدنی به حبس تعزیری محکوم شده بازداشت و به بازداشتگاه منتقل شد و در حال حاضر در بازداشتگاه اداره اطلاعات شهریار بسر می برد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران: “بازداشت این فعال مدنی مربوط به پرونده ای می شود که در سال ۱۳۹۶, دادگاه انقلاب شهریار به تحمل ۹ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود که این حکم اخیرا توسط دادگاه تجدیدنظر تائید شد و با توجه به فعالیتهای اخیر این فعال مدنی محکومیت به حبس تعزیری وی ابلاغ و اجرا شد”. 

این منبع مطلع در ادامه افزود: “پس از بازداشت زرتشت احمدی راغب به زندان تهران بزرگ منتقل شد اما به دلیل تکمیل بودن ظرفیت این زندان مجدداً این فعال مدنی به شهرستان شهریار بازگردانده شد در حال حاضر در بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهرستان محبوس شده تا فردا که برای انتقال وی به زندان اوین یا رجائی شهر و یا در صورت خالی شدن ظرفیت در زندان تهران بزرگ دوران حبس خود را سپری کند”. 

در تاریخ ۲۶ خرداد ماه ۱۳۹۹, شعبه ۴ اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان شهریار پس از احضار زرتشت احمدی راغب, فعال مدنی ساکن این شهرستان وی را جهت اجرای حکم حبس تعزیری بازداشت کرد.

در تاریخ ۲۴ خرداد ماه ۱۳۹۹, این فعال مدنی, با دریافت پیامکی به شعبه ۴ اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان شهریار برای اجرای حکم احضار شده بود. 

اجرای حکم ۹ ماه حبس تعزیری زرتشت احمدی راغب, فعال مدنی در حالی صورت گرفته که این فعال مدنی باید در تاریخ ۲۱ تیرماه ۱۳۹۹ توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمد مقیسه از بابت پرونده ای دیگر محاکمه شود. 

در تاریخ ۱۳ بهمن ماه ۱۳۹۸, زرتشت احمدی راغب, فعال مدنی از بابت پرونده ای که مربوط به شکایت شهرداری شهرستان فردوسیه با اتهام “تبلیغ علیه نظام”, از این فعال می باشد طی ابلاغیه کتبی به این جلسه دادرسی فراخوانده شده بود. این اتهام مربوط به فعالیتهای مسالمت آمیز این فعال مدنی در مورد پیگیریهای وی پیرامون اخراج از آتش نشانی شهرداری شهر فردوسیه در شهریور ماه ۱۳۹۷, که شامل اعتراضات مدنی و نامه نگاری و اعتراض با پلاکاردهایی بوده که در اصول حقوق بشر و حتی در اصل ۲۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی از آنها بعنوان حقوق شهروندی یاد شده است. 

مجموعه دلایل بازداشت فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: