•                  
دوشنبه , ۲۷ دی , ۱۴۰۰
دوشنبه, ژانویه 17

اعتراض زندانیان محبوس در بندهای ۱۳ و ۱۴ زندان عادل آباد شیراز / ویدئو

0
995

حقوق بشر در ایران – در ساعات پایانی امروز یکشنبه ۱۰فروردین ماه ۱۳۹۹, زندانیان محبوس در ۲ بند زندان عادل آباد شیراز در اعتراض به محرومیت آنها از حق مرخصی و عدم امکان دسترسی آنها به اقلام بهداشتی و مواد ضد عفونی کننده و سایر حقوق زندانیان دست به اعتراض گسترده در سطح این زندان زدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایسنا, ساعت ۱۰ شب یکشنبه ۱۰ فروردین ماه ۱۳۹۹, در ادامه شورشهای گسترده در زندانهای ایران, این بار زندانیان محبوس در بندهای ۱۳ و ۱۴ زندان عادل آباد شیراز در اعتراض به محرومیتشان از دسترسی به لوازم بهداشتی و سایر اقلام ضد عفونی کننده محیط برای مقابله با ویروس کرونا و سایر حقوق زندانیان اعتراض گسترده ای را ترتیب دادند. 

براساس اعلام کاظم موسوی, رئیس کل دادگستری استان فارس ضمن تائید این اعتراضات در این زندان گفت: “در پی بروز درگیری در  زندان عادل آباد که از حدود ساعت ۱۰ شب در این زندان رخ داد زندانیان ۲ بند ۱۳ و ۱۴ این زندان اعتراض گسترده ای را برگزار کردند”. 

کاظم موسوی همچنین گفت: “در این ۲ بند از زندان عادل آباد که زندانیان آن اقدام به درگیری کرده بودند، زندانیان با جرائم خشن و خاص نگهداری می‌شوند که مشمول هیچ گونه تسهیلات نمی‌شوند”. 

موسوی در ادامه افزود: “زندانیان این ۲ بند اقدام به شکستن برخی نرده‌ها و دوربین‌های مداربسته کردند که با ورود نیروهای حفاظتی زندان و یگان‌های انتظامی و امنیتی، موضوع تحت کنترل قرار گرفت”.

در پی اعتراض گسترده زندانیان محبوس در زندان عادل آباد شیراز خیابانهای ۴راه این زندان, عادل آباد و میانرود توسط نیروهای امنیتی مسدود شده تا از فرار زندانیان جلوگیری شود. 

همچنین منابع خبری در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن ارسال ویدئوهایی اعلام کردند: “سطح این شهر پر از نیروهای امنیتی شده و ماموران یگان ویژه نیروی انتظامی در اطراف خیابانهای منتهی به زندان عادل آباد شیراز مستقر هستند و کوچک ترین حرکت شهروندان از سوی نیرهای امنیتی سرکوب می شود”. 

لازم به ذکر است, طی روزهای گذشته در پی شیوع ویروس کرونا در ایران و محرومیت زندانیان از حق مرخصی و محرومیت آنها از دسترسی به اقلام بهداشتی و ضد عفونی کننده محیط, دستکم ۷۰ زندانی محبوس در زندان سقز در پی اعتراض گسترده اقدام به فرار از این زندان کردند. 

 پیش از این هم در تاریخ ۲۹ اسفند ماه ۱۳۹۸, تعدادی از زندانیان محبوس در زندان پارسیلون خرم آباد واقع در استان لرستان هم از آن زندان متواری شده بودند. 

در تاریخ ۹ فروردین ماه ۱۳۹۹, زندانیان محبوس در زندان همدان در ادامه موج نارضایتی زندانیان محبوس در زندانهای کشور به سبب محرومیت در دسترسی به اقلام بهداشتی و ضد عفونی کننده جهت پیشگیری در ابتلا به ویروس کرونا و سایر حقوق زندانیان از قبیل حق مرخصی نارضایتی خود را از وضع موجود ابراز کرده بودند. 

طی هفته های اخیر با توجه به شیوع ویروس کرونا و وسعت ابتلای این بیماری در میان زندانیان محبوس در زندانهای کشور با توجه به زندگی دسته جمعی این شهروندان در محیطهای آلوده زندان و محرومیتهای گسترده در دسترسی زندانیان به اقلام بهداشتی و نبود سایر امکانات درمانی و بهداشتی در بهداری زندانهای کشور موجی از نارضایتی را در میان زندانیان بوجود آورده است.  

دسترسی افراد به امکانات پزشکی و بهداشتی از جمله موارد تاکید شده در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر می باشد و بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب از نظر بهداشت, درمان, خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: