•                  
سه شنبه , ۰۳ خرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, می 24

اعتراض زندانیان محبوس در زندان همدان

0
592

حقوق بشر در ایران – روز شنبه ۹ فروردین ماه ۱۳۹۹, زندانیان محبوس در زندان همدان که از دسترسی به امکانات و لوازم بهداشتی برای در امان نگه داشتن خود از ابتلا به ویروس کرونا در معرض خطر هستند نسبت به تداوم این محرومیت دست به اعتراض در این زندان زدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایسنا, روز شنبه ۹ فروردین ماه ۱۳۹۹, در ادامه موج نارضایتی زندانیان محبوس در زندانهای کشور از محرومیت آنها در دسترسی به اقلام بهداشتی و ضد عفونی کننده جهت پیشگیری در ابتلا به ویروس کرونا و سایر حقوق زندانیان از قبیل حق مرخصی نارضایتی خود را از وضع موجود ابراز کردند. 

نارضایتی این شهروندان در محرومیت آنها برای دسترسی به امکانات و اقلام بهداشتی و ضد عفونی کننده در حالی صورت گرفت که حسن خانجانی, دادستان عمومی و انقلاب همدان ادعا کرد: “زندانیان به بهانه شیوع کروناویروس چندین پتو را آتش زدند و اغتشاشی در زندان همدان در کار نبوده است”.

خانجانی در ادامه ادعاهای خود همچنین گفت: “به خانواده زندانیان این اطمینان را می‌دهیم که محیط زندان کاملا بهداشتی بوده و زندانیان در سلامت کامل هستند”.

لازم به ذکر است, طی روزهای گذشته در پی شیوع ویروس کرونا در ایران و محرومیت زندانیان از حق مرخصی و یا محرومیت آنها از دسترسی به اقلام بهداشتی و ضد عفونی کننده محیط دستکم ۷۰ زندانی محبوس در زندان سقز در پی اعتراض گسترده در این زندان اقدام به فرار از این زندان کردند. 

 پیش از این هم در تاریخ ۲۹ اسفند ماه ۱۳۹۸, تعدادی از زندانیان محبوس در زندان پارسیلون خرم آباد واقع در استان لرستان هم از آن زندان متواری شده بودند. 

طی هفته های اخیر با توجه به شیوع ویروس کرونا و وسعت ابتلای این بیماری در میان زندانیان محبوس در زندانهای کشور با توجه به زندگی دسته جمعی این شهروندان در محیطهای آلوده زندان و محرومیتهای گسترده در دسترسی زندانیان به اقلام بهداشتی و نبود سایر امکانات درمانی و بهداشتی در بهداری زندانهای کشور موجی از نارضایتی را در میان زندانیان بوجود آورده است.  

دسترسی افراد به امکانات پزشکی و بهداشتی از جمله موارد مورد تاکید در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر می باشد و بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب به لحاظ؛ بهداشت, درمان, خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان ، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: