•                    
  •                  
دوشنبه , ۱۴ آذر , ۱۴۰۱
دوشنبه, دسامبر 5

زندان مرکزی ارومیه: مرگ ۱زندانی در اثر محرومیت از حق درمان

0
565

حقوق بشر در ایران – روز چهارشنبه ۶ فروردین ماه ۱۳۹۹, حسن جوادی, زندانی محبوس در زندان مرکزی ارومیه از بابت اتهامات مرتبط با حمل و نگهداری مواد مخدر در پی محرومیت از دسترسی به خدمات پزشکی جان باخت. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز چهارشنبه ۶ فروردین ماه ۱۳۹۹, حسن جوادی, زندانی متهم به جرائم مواد مخدر که در حال تحمل دوران حبس ابد خود در این زندان بود در اثر ایست قلبی جان باخت. این زندانی علیرغم سابقه بیماری قلبی از حق مرخصی استعلاجی و اعزام به مرکز تخصصی قلب خارج از این زندان محروم بود. 

براساس این گزارش, در پی وخامت حال حسن جوادی, ۴۷ ساله, که از سال ۱۳۸۳ از بابت اتهام حمل و نگهداری موادمخدر به حبس ابد محکوم شده بود به بهداری زندان مرکزی ارومیه و جان باختن وی در اثر “ایست قلبی”, بنا بر اعلام مسئولان بهداری زندان مرکزی ارومیه جسد این شهروند برای صدور گواهی فوت و انجام مراحل اداری به پزشکی قانونی ارجاع شد.

محرومیت از حق درمان زندانیان در ایران از جمله مواردی است که به دفعات گزارشگران ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران نیز بر آن تاکید کردند و بعنوان جزئی از موارد نقض حقوق بشر در ایران از آن یاد کردند.

در تاریخ ۹ اسفند ماه ۱۳۹۸, فریق محمودی, دیگر زندانی متهم به جرائم موادمخدر, محبوس در زندان مرکزی ارومیه که در پی تشدید بیماری آسم و ناراحتی قلبی در لحظات پایانی به بیمارستان اعزام شده بود جان خود را از دست داد. 

دسترسی افراد به امکانات پزشکی و بهداشتی از جمله موارد مورد تاکید در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر می باشد و بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب به لحاظ؛ بهداشت, درمان, خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان ، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود. 

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.