•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۸ آذر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, نوامبر 29

مرگ ۱ زندانی در زندان مرکزی ارومیه در پی محرومیت از حق درمان

0
529

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۹ اسفند ماه ۱۳۹۸, فریق محمودی, زندانی متهم به جرائم مواد مخدر, محبوس در زندان مرکزی ارومیه که از بیماری آسم و ناراحتی قلبی رنج می برد در پی محرومیت از دسترسی به خدمات پزشکی جان خود را از دست داد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز جمعه ۹ اسفند ماه ۱۳۹۸, فریق محمودی, زندانی متهم به جرائم موادمخدر, محبوس در زندان مرکزی ارومیه که از چندی پیش در پی تشدید بیماری آسم و ناراحتی قلبی در لحظات پایانی به بیمارستان اعزام شده بود جان خود را از دست داد. 

براساس این گزارش, این زندانی پس از بازداشت از بابت اتهام مرتبط با جرائم موادمخدر از سوی دادگاه به حبس ابد محکوم شده بود و پس از طی مراحل بازجوئی حکم وی به ۲۵ سال حبس تعزیری کاهش پیدا کرده بود. 

محرومیت از حق درمان زندانیان در ایران از جمله مواردی است که به دفعات گزارشگران ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران نیز بر آن تاکید کردند و بعنوان جزئی از موارد نقض حقوق بشر در ایران از آن یاد کردند.

زندانیان محبوس در زندانهای ایران با کلکسیونی از موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند و از سوی دیگر پرونده سازیهای پی در پی برای آنها از جمله مواردی است که مستند و مشهود است.

مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.