•                  
جمعه , ۲۱ مرداد , ۱۴۰۱
جمعه, آگوست 12

فاطمه ضیایی آزاد, زندانی سیاسی آزاد شد

0
406

حقوق بشر در ایران – در ساعات پایانی روز گذشته, “فاطمه « حوریه » ضیایی آزاد”, زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین با توجه به اتمام دوران محکومیت حبس خود از این زندان آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, عصر شنبه ۱۸ آبان ماه ۱۳۹۸, “فاطمه « حوریه » ضیایی آزاد”, زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین که جهت تحمل دوران محکومیت حبس ۱۸ ماهه خود در این زندان بسر می برد با توجه به اتمام دوران حبس خود از این زندان آزاد شد. 

براساس این گزارش, “فاطمه « حوریه » ضیایی آزاد”, در حالی در ساعات پایانی شنبه با احتساب ایام بازداشت و بدون اطلاع قبلی آزاد شد که از تاریخ ۲۰ فروردین ماه سالجاری پس از مراجعه به دایره اجرای احکام دادگاه انقلاب تهران بازداشت و به بند زنان زندان اوین منتقل شده بود. 

این فعال سیاسی در مهر ماه سال ۱۳۹۴ به همراه همسر خود “محمود عظیمی” بازداشت و پس از سپری کردن دوران بازجوئی بعد از ۵ ماه با قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی بطور موقت تا اتمام دوران دادرسی آزاد شده بود. “فاطمه ضیایی آزاد”, اندکی بعد در دادگاهی به تحمل ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد، حکمی که در اواخر سال ۱۳۹۷ پس ارجاع پرونده وی به در دادگاه تجدیدنظر توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تایید و وی جهت اجرای تحمل آن بازداشت شد.  

فاطمه ضیایی آزاد ۶۰ ساله و از زندانیان سیاسی سابق در ایران است که از سال ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۵ به مدت پنج سال در زندان به سر برده است. 

همچنین وی در تاریخ ۲ بهمن ماه ۱۳۸۷ از بابت اتهام “تردد به مقر سازمان مجاهدین خلق در عراق” که مدعی بود برای دیدار با دو دخترش” صورت گرفته، بازداشت و در دی ماه سال ۱۳۸۸ با پایان حبس از زندان آزاد شد.

فاطمه ضیایی آزاد همچنین بار دیگر در ۱۸ خرداد ماه ۱۳۹۲ توسط ماموران امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین و اتمام مراحل بازجوئی در تاریخ ۲۵ مهرماه همان سال به دلیل سن بالا، بیماری ام . اس و شرایط جسمانی نامناسب از بند زنان زندان اوین آزاد شد.

برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: