•                  
دوشنبه , ۱۸ فروردین , ۱۳۹۹
دوشنبه, آوریل 6

محسن حق شناس, فعال دانشجوئی آزاد شد

0
139

حقوق بشر در ایران – ساعاتی پیش, “محسن حق شناس”, فعال دانشجوئی و زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین که در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس ۱ ساله خود بود از این زندان آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, عصر امروز پنجشنبه ۳۰ آبان ماه ۱۳۹۸, “محسن حق شناس”, فعال دانشجوئی و دانشجوی طراحی صحنه در دانشگاه تهران, محبوس در زندان اوین که در جریان تجمعات اعتراضی دی ماه ۱۳۹۶ بازداشت و از بابت اتهامات “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی” و”اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونی” در مجموع به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود و از اواخر مهر ماه سالجاری جهت سپری کردن دوران محکومیت حبس خود بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود در راستای عفو مشروط از این زندان آزاد شد. این فعال دانشجوئی در تاریخ ۲۳ مهر ماه سالجاری جهت سپری کردن محکومیت حبس ۱ ساله خود بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود. 

در تاریخ ۱۱ شهریور ماه ۱۳۹۸, شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست “حسن بابایی” با صدور حکمی که بصورت غیابی و با استناد به ماده ۴۵۰ از قانون مجازات اسلامی که “برعدم ضرورت تشکیل جلسه تجدیدنظر با حضور متهم و وکیل مدافع وی تاکید می کند” این فعال دانشجوئی را از بابت اتهامات “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی” و”اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونی” به تحمل ۱ سال حبس تعزیری, دو سال ممنوعیت خروج از کشور و همچنین ۲ سال محرومیت از عضویت در احزاب, گروهها و فعالیتهای رسانه ای شامل مطبوعات و فضای مجازی و دسته جات سیاسی و اجتماعی محکوم شده بود. 

لازم به ذکر است, “محسن حق‌شناس”, دانشجوی طراحی صحنه دانشگاه تهران, در تاریخ ۱۴ اسفند ماه ۱۳۹۶ توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران, به ریاست ماشالله احمدزاده, قاضی وقت شعبه مذکور مجموعا به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

این فعال دانشجوئی, در جریان تجمعات اعتراضی گسترده شهروندان موسوم به تجمعات اعتراضی دیماه ۱۳۹۶ به همراه بیش از ۵۰ تن دیگر از دانشجویان دانشگاه تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به زندان اوین به سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹ در این زندان منتقل شده بود. 

آزادی این فعال صنفی و دانشجوئی با توجه به عفو “ تعداد ۳۵۵۲ نفر از زندانیان محاکم عمومی و انقلاب تحت عنوان عفو به مناسبت سالروز تولد پیامبر اسلام و امام ششم شیعیان با تخفیف و بخشودگی مجازات صورت گرفته است. در کنار این آمار و ارقام فقط نام ۳۲ نفر از زندانیان دارای اتهامات امنیتی گنجانده شده که درصد بسیار کمی از زندانیان سیاسی شامل آن خواهند شد. 

در حالی محسن حق شناس بعنوان فعال دانشجوئی آزاد شد که طی روزهای اخیر و همزمان با برگزاری تجمعات اعتراضی که در شهرهای مختلف کشور با هدف اعتراض به افزایش قیمت بنزین و روند سعودی تورم برگزار شده علاوه بر شهروندانی که در این تجمعات از سوی نیروهای امنیتی مورد رفتارهای قهرآمیز و و خشن قرار گرفتند دانشجویان بسیاری نیز از سو نهادهای امنیتی بازداشت شدند. 

سرکوب فعالان دانشجوئی, در حالی رخ می‌دهد که بر طبق اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر برگزاری تجمعات اعتراضی را بعنوان حق برای افراد محترم می شمارد و به عنوان یک حق بر آن تاکید میکند. همچنین در اصل ۲۷ قانون ساسی برگزاری تجمعات اعتراضی بدون سلاح و مسالمت آمیز, برای شهروندان بعنوان حق در نظر گرفته شده است.

مجموعه اتهامات منتسبه بر محسن حق شناس, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و قلم و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: