•                  
سه شنبه , ۱۱ آذر , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, دسامبر 1

گزارشی از وضعیت سمانه نوروزمرادی, زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین

0
411

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۷ بهمن ماه ۱۳۹۸, سمانه نوروز مرادی, زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین که از بیماری سرطان سینه رنج می برد علیرغم وخامت حال در تداوم محرومیت از دسترسی به خدمات پزشکی بسر می برد. این زندانی سیاسی علاوه بر این از بیماری “لوپوس مفصلی”,  هم رنج می برد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز پنجشنبه ۱۷ بهمن ماه ۱۳۹۸, سمانه نوروز مرادی, دارای ۳۳ سال سن و زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین که از اردیبهشت ماه سالجاری در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس ۳ سال و ۹ماه خود می باشد علیرغم بروز ۲ غده در در ناحیه سینه مشکوک به بیماری سرطان سینه می باشد و از سوی دیگر با توجه بیماری “لوپوس مفصلی”, که از قبل به آن مبتلا شده بود در سایه بی توجهی مسئولان زندان اوین از حق دسترسی به خدمات پزشکی و اعزام به مرکز درمانی خارج از زندان محروم مانده است. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “سمانه نوروز مرادی, اخیرا با توجه به ۲ غده مشکوک در ناحیه سینه که منجر به خروج مایعی چرکی از ناحیه سینه وی می شود مشکوک به ابتلا به بیماری سرطان پستان می باشد و علیرغم نوع این بیماری که می تواند جان وی را با خطر مواجه کند مسئولان زندان اوین و دادسرای مستقر در این زندان هیچگونه اقدامی مبنی بر اعزام وی به مرکز درمانی تخصصی خارج از این زندان نمی کنند. در آبان ماه سالجاری سمانه به بیمارستان جهت بررسی عفونت سینه اعزام شده بود و بنا بر اعلام پزشکان متخصص بیمارستان پس از معاینه، دستور فوری کتبی برای بستری شدن او ظرف مدت یک هفته، جهت انجام عمل جراحی و تخلیه عفونت از سینه‌ها را به بهداری اوین داده شده بود ولی تاکنون اعزام مجدد صورت نگرفته و متاسفانه میزان عفونت و خارش در ناحیه سینه‌های این زندانی افزایش یافته.

این منبع مطلع همچنین گفت: “این زندانی سیاسی از حدود ۱۵ سال پیش هم به بیماری “لوپوس مفصلی”, که نوعی از یک بیماری خود ایمنی مزمن که می تواند ارگانهای متعددی به خصوص پوست، مفاصل، خون, کلیه ها و سیستم عصبی مرکزی را در بدن درگیر کند می باشد و از دسترسی وی به دارو و پزشک متخصص برای معاینه و تجویز دارو و آغاز روند درمانی محروم مانده است. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۲۶ آذر ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی با مضمون “محرومیت سمانه نوروز مرادی, زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین از حق درمان”, در مورد وضعیت وخیم جسمانی این زندانی سیاسی در دسترسی به خدمات پزشکی و درمانی اطلاع رسانی کرده بود. 

لازم به ذکر است ؛ اتهام منتسب شده بر سمانه نوروز مرادی, فعالیت در کمپین بازگشت شاهزاده رضا پهلوی می باشد که از بابت اتهام مذکور توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران وی را به تحمل ۳ سال و ۹ ماه حبس تعزیری محکوم کرد و این فعال سیاسی در حال تحمل محکومیت حبس خود می باشد. 

لازم به ذکر است؛ در شهریور ماه سال ۱۳۹۷, از بابت اتهام “هواداری یکی از گروه‌های مخالف نظام از طریق فعالیت در فضای مجازی” توسط ماموران وزارت اطلاعات در تهران بازداشت شده بود و چس از طی مراحل بازجوئی در بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه به بند زنان زندان اوین منتقل شد. 

با آغاز روند دادرسی بر پرونده سمانه نوروزمرادی, پرونده وی توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشار مورد بررسی قرار گرفت و این فعال سیاسی از بابت اتهام “هواداری یکی از گروه‌های مخالف نظام از طریق فعالیت در فضای مجازی” که پشتیبانی وی از کمپین بازگشت شاهزاده رضا پهلوی به ایران بود به تحمل ۸ سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس تعزیری بر علیه وی لازم به اجرا شد و پس از اعلام تسلیم رای و عدم اعتراض به حکم صادره توسط دادگاه بدوی مدت محکومیت حبس وی از ۵ سال به ۳ سال و ۹ ماه حبس تعزیری کاهش پیدا کرد. 

سمانه نوروزمرادی, در تاریخ ۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, پس از احضار به واحد اجرای احکام دادسرای امنیت تهران جهت سپری کردن ۳ سال و ۹ ماه حبس تعزیری بازداشت و به بند زنان زندان اوین منتقل شد. 

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند. 

زندانیان سیاسی  در زندانهای ایران با کلکسیونی از موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند و از سوی دیگر پرونده سازیهای پی در پی برای آنها از جمله مواردی است که مستند و مشهود است.  اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: