•                  
جمعه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 28

تعداد زندانیان سیاسی که به مرخصی اعزام شدند انگشت شمار است

0
490

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۲ اسفند ماه ۱۳۹۸, با توجه به وسعت ابتلای شهروندان به ویروس کرونا و پس از ابلاغ بخشنامه صادره از سوی قوه قضائیه برای اعطای مرخصی به زندانیان سیاسی و عقیدتی که محکومیت آنها ۵ سال و یا کمتر می باشد اما تا این لحظه تعداد بسیار معدودی از زندانیان به مرخصی اعزام شدند. علیرغم گذشت بیش از ۲ هفته از بخشنامه ابلاغی از سوی قوه قضائیه بسیاری از زندانیان سیاسی و عقیدتی محبوس در زندانها همچنان در بند هستند و از حق مرخصی خود در سایه بی توجهی و ممانعت ارگانهای امنیتی و قضائی محروم هستند.

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از انصاف نیوز, امروز پنجشنبه ۲۲ اسفند ماه ۱۳۹۸, زندانیان سیاسی و عقیدتی محبوس در زندانهای ایران که در پی بخشنامه قوه قضائیه واجد شرایط اعطای مرخصی به دلیل شیوع ویروس کرونا هستند همچنان از حق استفاده از مرخصی محروم هستند و تعداد بسیار کمی از این افراد به مرخصی اعزام شدند. اما با توجه به ادعای مسئولان قوه قضائیه مبنی بر اعطای مرخصی به ۷۰ هزار زندانی مهدی محمودیان, فعال حقوق بشر و از اعضای انجمن دفاع از حقوق زندانیان می گوید تعداد زندانیانی که به آنها مرخصی تعلق گرفته انگشت شماره بوده است. 

براساس اعلام مهدی محمودیان فعال حقوق بشر و عضو کمیته انجمن دفاع از حقوق زندانیان: “آمار دقیقی از زندانی‌های آزاد شده ندارم، اما مسائلی درباره زندانیان سیاسی وجود دارد بعنوان مثال از لحاظ مرخصی دو سری زندانی داریم، گروه اول کسانی هستند که به اصطلاح مرخصی آنها باز است، یعنی سند در اختیار دستگاه قضایی دارند و در زمان‌های مختلف به مرخصی می‌روند”.

این فعال حقوق بشر همچنین گفت: “زندانی معمولی یعنی غیر سیاسی باشند، چند وقت یکبار به صورت روتین و مرتب و یا اینکه با دستور مقطعی به مرخصی می‌روند، یعنی مرخصی برای آن‌ها باز است. در حال حاضر این افراد تقریبا توانستند از مرخصی استفاده کنند، اما در مقابل زندانی‌هایی هستند که مرخصی آنها باز نیست یا هنوز درخواستی برای اینکه آنها هم در این روال بیافتند و مرخصی‌شان باز شود، نیامده یا اینکه دادستان با درخواست مرخصی زندانیان سیاسی مخالف است، پس این گروه هنوز به مرخصی نرفته‌اند”.

محمودیان در ادامه افزود: “تعداد اندکی از زندانیانی که شناخته شده تر و رسانه‌ای بودند به ویژه در تهران توانستند از امکان مرخصی طبق بخشنامه‌ی رییس قوه قضاییه استفاده کنند و توانستند به مرخصی اعزام شوند اما زندانیان دیگری که با دلایل مختلف سیاسی در زندان هستند، امکان استفاده از این مرخصی را نداشتند، به ویژه زندانی‌ها در استان‌هایی مثل کردستان و آذربایجان تقریبا هیچکدام امکان استفاده از مرخصی را نداشتند”.

این فعال حقوق بشر در ادامه صحبتهای خود گفت: “حتی آنهایی که احکام خیلی سبکی داشتند یا کسانی مثل خانم نرگس محمدی مرخصی تعلق نگرفت، از طرفی یک بخش مهمی هم که به آنها مرخصی تعلق نگرفته، بازداشتی‌ها هستند. تعداد زیادی از افراد در تهران و شهرستان‌ها در اعتراضات آبان ماه بازداشت شدند و حکمی برای آنها صادر نشده. فقط کافی است دادستان برای آنها قرار سبک‌تر از بازداشت صادر کند و اینها به راحتی می‌توانند از زندان آزاد شوند، خانواده‌های آنها نیز بلاتکلیف هستند و نمی‌دانند به کجا مراجعه کنند. آن زندانی‌هایی که مرخصی باز ندارند اغلب از طبقاتی هستند که به دلیل عدم توان مالی امکان تامین وثیقه را نداشتند، به این دلیل آزاد نشدند”.

مهدی محمودیان ضمن تاکید بر انتخابی بودن اعطای مرخصی به زندانیان سیاسی گفت: “بنابراین آدم‌هایی هستند که بیشتر در خطر هستند زیرا این امکان را ندارند در زندان لوازم بهداشتی را بخرند یا استفاده کنند. در حالی که به عبارتی زندان‌ها محلی پرخطر برای ابتلای به ویروس کرونا است، قشری که بیشتر آسیب پذیر هستند را در زندان نگه داشتند و قشری که حتی اگر در زندان بودند، باز هم می‌توانستند بیشتر از خود مراقبت کنند، آزاد شدند. از سوی دیگر به راحتی می‌تواند قرار زندانیان بازداشتی سیاسی به کفالت یا وثیقه‌ سبک تبدیل شود. زندانیان آبان ماه که در شهریار و جنوب غرب استان تهران بازداشت شدند، معمولا خانه‌هایشان زیر ۲۰۰ میلیون تومان می‌ارزد، در حالی که بیشتر آنها مستاجر هم هستند. برای اینها قرار یک میلیارد و دو میلیارد صادر شده، البته حتی اگر هم این مقدار وثیقه را جور کنند احتمالا باز هم دادستان نمی‌گذارد آزاد شوند، یعنی قرارها به نوعی صادر شده تا اینها در زندان نگه داشته شوند.»

مهدی محمودیان در خاتمه همچنین تاکید کرد: “با انگشت می‌توان تعداد زندانی‌های سیاسی آزاد شده را شمرد، زندانیان سیاسی عملا از این امکان مرخصی برخوردار نشدند، فقط در حدی که دهان رسانه‌ها بسته شود و بگویند زندانی‌های سیاسی آزاده شده‌اند، در هر جریانی یک سرشناس را آزاد کردند که بعنوان نمونه میتوان شهناز اکملی   به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود اشاره کرد که وی را آزاد کردند فقط برای اینکه به جهت فرافکنی و وجه سازی بگویند یک زندانی سیاسی زن را آزاد کردیم یا مثلا ندا ناجی از فعالان کارگری آزاد شد در صورتی که از ۱ ماه قبل وثیقه را گذاشته بود و آماده بود. عملا زندانیان سیاسی را فقط گلچین شده به تعداد اندکی مرخصی دادند در حالی که اصل زندانیان سیاسی و عقیدتی در زندان هستند به ویژه در شهرستان‌ها.

لازم به ذکر است, حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۲۱ اسفند ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی با مضمون لیست اسامی ۳۱ نفره زندانیان سیاسی و عقیدتی واجد شرایط برای اعطای مرخصی بنقل از یک منبع مطلع اعلام کرد: “مسئولان دادسرای امنیت تهران واقع در زندان اوین لیستی را اسامی زندانیان سیاسی را تهیه و در تابلو اعلانات این دادسرا الصاق کردند و در آن اسامی ۳۱ نفر از زندانیان سیاسی محبوس در زندانهای اوین, زندان رجائی شهر کرج, زندان تهران بزرگ و همچنین زندان قرچک ورامین را در لیست مذکور که واحد شرایط استفاده از مرخصی هستند اعلام کردند. علیرغم شرایط خاص و بخشنامه رئیس قوه قضائیه، متاسفانه امین وزیری, دادیار ناظر بر زندانیان سیاسی و امنیتی و نماینده دادستان در دادسرای امنیت تهران فقط اسامی ۳۱ نفر را بعنوان افراد واجد شرایط استفاده از مرخصی اعلام کرد و این در حالی است که بسیاری دیگر از زندانیان با محکومیتهای حبس تعزیری زیر ۵ سال از حق مرخصی محروم هستند”.

وضعیت بهداشت و درمان زندانیان در شرایط خطرناکی است و از سوی دیگر کمبود تجهیزات پزشکی در بهداری زندانهای اوین, قرچک ورامین, رجائی شهر کرج و زندان تهران بزرگ حتی سایر زندانهای کشور در کل شرایط امنیت سلامت و جان زندانیان را با توجه به شیوع بیماری کرونا در وضعیت بسیاری نا به هنجاری قرار داده است و با توجه به زندگی جمعی زندانیان در کنار یکدیگر احتمال شرایط این ویروس از فردی به فرد دیگر می تواند زمینه ساز فاجعه انسانی در زندانهای ایران بشود. 

لازم به ذکر است, تاریخ ۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, خانواده های ۲۴ نفر از زندانیان سیاسی محبوس در زندانهای تهران بزرگ, زندان اوین و زندان رجائی شهر کرج در نامه ای سرگشاده به ابراهیم رئیسی از وی خواستند برای پیشگیری از فاجعه انسانی که شیوع ویروس کرونا می تواند برای هر انسانی داشته باشد خواهان آزادی یا اعطای مرخصی به زندانیان شدند. در این نامه خطاب به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه آمده است “زندانیان به خاطر عدم برخورداری از امکانات بهداشتی و درمانی مناسب و قابل قبول و به دلیل زندگی جمعی و تنگاتنگ به شدت در معرض خطر ابتلا به این ویروس هستند”.

زندانیان سیاسی و عقیدتی در زندانهای کشور, علیرغم بخشنامه رئیس قوه قضاییه مبنی بر اعطای مرخصی به زندانیان با محکومیت زیر ۵ سال، کماکان از اعزام به مرخصی محروم هستند.

همچنین وزارت بهداشت ایران از روز ۳ اسفند با انتشار آمار روزانه موارد ابتلا و مرگ را آغاز کرد. اطلاعاتی در مورد موارد احتمالی در روزهای قبل وجود ندارد. همچنین تردیدهایی درباره دقیق بودن آمارهای اعلام شده مطرح شده است. از جمله از سوی نماینده قم در مجلس ایران. با این حال تنها آمار رسمی داده‌های وزارت بهداشت ایران است.

دسترسی افراد به امکانات پزشکی و بهداشتی از جمله موارد مورد تاکید در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر می باشد و بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب به لحاظ؛ بهداشت, درمان, خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان ، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود اما برخوردهای قهرآمیز ارگانهای امنیتی و قضائی با کارگران ایران و بیان اتهامات امنیتی بر خواسته های این افراد مصداق بارز نقض حقوق بشر نیز می باشد. 

برچسب هازندانی سیاسیزندانی عقیدتیزندانیان سیاسی و عقیدتیحق مرخصیمهدی محمودیانزندانیان سیاسیمرخصیمرخصی زندانیمرخصی استعلاجیسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانزندان تهران بزرگمحرومیت از حق مرخصیشکنجه روحی زندانیان سیاسیزندانیان سیاسی در ایرانحق درمانشکنجه زندانیان سیاسیبیماری زندانی سیاسیسرکوب زندانیان سیاسیبیماری زندانیان سیاسیحق درمان زندانیان در ایرانحق مرخصی زندانیمرخصی زندانیانمرخصی زندانیان سیاسیمهدی محمودیان روزنامه نگارمهدی محمودیان فعال سیاسیزندانیان سیاسی زندان اوینمرخصی زندانی سیاسیکروناشیوع بیماری کرونا در ایرانکرونا ویروسویروس کرونا در ایرانکرونا در ایرانکرونا ویروس در ایراننافرمانی مدنی زندانیان سیاسیقرنطینه بیماران کرونا در ایرانبیماری کرونا در ایرانکرونا در زندانهای ایرانبیماری کرونا در زندانهای ایرانکرونا در ارومیهاعطای مرخصیبیماری کرونا در زندان مرکزی ارومیهبیماران کرونا در ایرانآزمایش کرونا در ایرانکرونا در زندان تهران بزرگکرونا در استان البرزحق مرخصی زندانیان سیاسیبیماران مبتلا به کرونا در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: