•                  
چهارشنبه , ۲۹ دی , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, ژانویه 20

مهدی حاجتی, شهروند ساکن شیراز بازداشت شد

0
366

حقوق بشر در ایران – ظهر امروز پنجشنبه ۲۲ اسفند ماه ۱۳۹۸, مهدی حاجتی, عضو سابق شورای شهر شیراز توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. این بازداشت بنا بر دستور شعبه ۱۰ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شیراز صورت گرفته است. مهدی حاجتی پیش از این در تاریخ ۳ بهمن ماه سالجاری از زندان عادل آباد شیراز آزاد شده بود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز پنجشنبه ۲۲ اسفند ماه ۱۳۹۸, مهدی حاجتی, فعال سیاسی و عضو سابق شورای شهر شیراز که اخیرا پس از تحمل دوران محکومیت حبس تعزیری خود از زندان عادل آباد این شهر آزاد شده بود بر طبق حکم قضائی صادره از سوی شعبه ۱۰ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شیراز بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. احتمال میرود بازداشت مهدی حاجتی مرتبط با انتشار پستهائی که در مورد وضعیت مدیریت نامطلوب برای مقابله با ویروس کرونا در شیراز صورت گرفت بوده باشد. 

براساس این گزارش, بازداشت مهدی حاجتی بنا به دستور شعبه ۱۰ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شیراز صورت گرفته اما از مصادیق حقوقی اتهامات این شهروند تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دسترس نیست. 

این فعال سیاسی, پیش از این و در تاریخ ۳ بهمن ماه ۱۳۹۸, پس از تحمل دوران محکومیت ۱ سال حبس تعزیری خود از زندان عادل آباد شیراز آزاد شده بود. 

لازم به ذکر است؛ در حالی که مهدی حاجتی در حال تحمل دوران محکومیت حبس خود بود در تاریخ ۲۱ مردادماه ۱۳۹۸,”محمدرضا امیری”, فرمانداری شیراز, از معرفی “محمد تقی تذوری”, بعنوان نفر جایگزین برای “مهدی حاجتی خبر داده بود. 

لازم به ذکر است, مهدی حاجتی, فعال سیاسی و از اعضای شورای شهر شیراز, در تاریخ ۱۲ خردادماه ۱۳۹۸, به دنبال یورش نیروهای امنیتی به منزل شخصی وی, جهت سپری کردن دوران محکومیت حبس ۱ ساله خود بازداشت و به زندان شیراز منتقل شد. 

پرونده سازی برای مهدی حاجتی و صدور حکم حبس برای این فعال سیاسی توسط مراجع قضائی به دنبال انتشار توئیتی بوده که وی در مهر ماه ۱۳۹۷ و  در حمایت از ۲ تن از شهروندان بهائی بازداشت شده در  شیراز منتشر کرده بود که در پی آن در تاریخ ۵ مهر ماه ۱۳۹۷ به حکم دادگاه انقلاب شیراز بازداشت شده بود. 

مهدی حاجتی پس از طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به مراجع قضائی در تاریخ ۱۵ مهرماه ۱۳۹۷ با قید وثیقه به صورت موقت تا زمان برگزاری دادگاه آزاد شده بود.

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

سرکوب شهروندان و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هاقرنطینه بیماران کرونا در ایرانمهدی حاجتیمهدی حاجتی فعال سیاسیمهدی حاجتی زندانی سیاسیمهدی حاجتی شهروند شیرازینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایرانوزارت اطلاعاتوزارت اطلاعات در ایرانآزادی مهدی حاجتیآزادی بیان در ایراناخبار سرکوب شهروندان در ایرانبیماران کرونا در ایرانبیانیه مهدی حاجتیبیانیه در حمایت از مهدی حاجتیبازپرسیبازپرسی در دادگاهبازجوئی در اداره اطلاعاتبازداشت مهدی حاجتی در شیرازبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانحقوق شهروندی در ایراندادسرای عمومی و انقلاب شیراززندان عادل آبادزندان عادل آباد در استان فارسزندان عادل آباد شیراززندانی سیاسی مهدی حاجتیسرکوب آزادی قلم در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی عقیده در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشهروندان شیرازشورای شهرشورای شهر شیراز

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: