•                  
دوشنبه , ۲۴ مرداد , ۱۴۰۱
دوشنبه, آگوست 15

بحران ویروس کرونا: اعزام ۴ تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان ماکو به مرخصی

0
728

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۵ فروردین ماه ۱۳۹۹, با توجه به شیوع ویروس کرونا و وسعت ابتلای شهروندان در شهرهای مختلف کشور فواد وکالتی, یوسف سبزی بلخکانلو, سلیمان راستق قزلباش و جعفر مشکینی مصرکانلو, چهار تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان شهرستان ماکو که در حال تحمل دوران محکومیت حبس تعزیری خود می باشند به طور مشروط به مرخصی اعزام شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز شبکه حقوق بشر کردستان, امروز سه شنبه ۵ فروردین ماه ۱۳۹۹, فواد وکالتی, یوسف سبزی بلخکانلو, سلیمان راستق قزلباش و جعفر مشکینی مصرکانلو, چهار تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان شهرستان ماکو به مرخصی اعزام شدند. مسئولان زندان ماکو به این ۴ زندانی سیاسی اعلام کردند که باید هر ۳ روز ۱ باز جهت امضا و حضور و غیاب در محل این زندان حاضر شوند.

اعطای این مرخصی به فواد وکالتی, یوسف سبزی بلخکانلو, سلیمان راستق قزلباش و جعفر مشکینی مصرکانلو, در راستای شیوع ویروس کرونا در کشور بوده است. عدم دسترسی زندانیان محبوس در زندانهای ایران به مواد ضدعفونی کننده محیط و تکمیل نبودن تجهیزات پزشکی در بهداری زندانها از جمله دلایلی است که می تواند جان زندانیان را از مراحل اولیه ابتلا به ویروس مرگ بار کرونا در معرض تهدید صد در صد قرار بدهد.

براساس بخشنامه اخیر صادره از سوی قوه قضائیه زندانیان سیاسی و عقیدتی با مجموع محکومیت حبس تعزیری ۵ سال و کمتر که در زندانهای کشور هستند می تواند از این مرخصی استفاده کنند. علیرغم ابلاغ این بخشنامه تعداد بسیاری از زندانیان سیاسی و عقیدتی علیرغم دارا بودن شرایط استفاده از این مرخصی از حق خود محروم هستند. همچنین سایر زندانیان سیاسی که مجموع احکام حبس تعزیری آنها بیش از ۵ سال می باشد با توجه به محرومیت از دسترسی به اقلام بهداشتی و ضدعفونی کننده محیط و عدم دسترسی به ماسک و کمبود تجهیزات بهداشتی و پزشکی در بهداری زندانها از حق مرخصی محروم ماندند.

فواد وکالتی, یوسف سبزی و سلیمان راستق, در تاریخ ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۸؛ جهت اجرای حکم حبس تعزیری ۱ ساله خود پس از مراجعه به واحد اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان ماکو بازداشت و به زندان این شهرستان منتقل شده بود. 

با آغاز مراحل دادرسی بر پرونده این ۴ نفر در تابستان سال ۱۳۹۸, توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب خوی به ریاست “قاضی عرفانی”, این افراد از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام از طریق فعالیت در فضای مجازی”, مورد محاکمه قرار گرفتند و به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شدند که این حکم پس از اعتراض آنها به دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان غربی ارجاع و عینا مورد تائید قرار گرفت. 

فواد وکالتی و یوسف سبزی بلخکانلو به همراه سلیمان راستق, در تاریخ ۴ مردادماه ۱۳۹۸, هر یک با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۲۵۰ میلیون تومان از بازداشت آزاد شده بودند. 

 پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام هر ۴ نفر این شهروندان از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه, فواد وکالتی, یوسف سبزی بلخکانلو و سلیمان راستق قزلباش به زندان شهرستان ماکو منتقل شده بودند.

در تاریخ ۱۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, نیروهای امنیتی به محل سکونت فواد وکالتی، یوسف سبزی بلخکانلو، سلیمان راستق قزلباش و جعفر مشکینی مصرکانلو در ماکو مراجعه و اقدام به بازداشت هر ۴ نفر این شهروندان کرده بودند. پس از گذشت ۲۴ ساعت از بازداشت این افراد در بازداشتگاه اداره اطلاعات شهرستان ماکو سپس به بازداشتگاه اداره اطلاعات در ارومیه منتقل شدند. 

دسترسی افراد به امکانات پزشکی و بهداشتی از جمله موارد مورد تاکید در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر می باشد و بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب به لحاظ؛ بهداشت, درمان, خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان ، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود اما برخوردهای قهرآمیز ارگانهای امنیتی و قضائی با کارگران ایران و بیان اتهامات امنیتی بر خواسته های این افراد مصداق بارز نقض حقوق بشر نیز می باشد. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: