•                  
چهارشنبه , ۰۸ بهمن , ۱۳۹۹
چهارشنبه, ژانویه 27

آزادی مشروط ۷ تن از دراویش گنابادی محبوس در زندان تهران بزرگ و زندان مرکزی خرم آباد

0
489

حقوق بشر در ایران – روز دوشنبه ۴ فروردین ماه ۱۳۹۹, رسول هویدا, جعفر احمدی, مجید رشیدی, رضا رضائی, حسن شاهرضا و احمد ایرانی خواه از زندان تهران بزرگ و همچنین مصطفی رهسپار از زندان مرکزی خرم آباد, شش تن از دراویش گنابادی بازداشت شده در حادثه گلستان هفتم در پی اعطای عفو مشروط با توجه به بخشنامه اخیر قوه قضائیه از این زندان آزاد شدند. اعطای آزادی مشروط به این شهروندان به این معنی است که در صورت تکرار جرم علاوه بر مجازات جرم اخیر باید باقی مانده مدت محکومیت حبس تعزیری که بواسطه عفو مشروط آزاد شدند را هم سپری کنند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز دوشنبه ۴ فروردین ماه ۱۳۹۹, مصطفی رهسپار از زندان مرکزی خرم آباد و همچنین جعفر احمدی, مجید رشیدی, رضا رضائی, حسن شاهرضا, رسول هویدا و احمد ایرانی خواه از دراویش گنابادی محبوس در تیپ ۲ زندان تهران بزرگ و بازداشت شده در حادثه گلستان هفتم که در حال تحمل دوران محکومیتهای حبس تعزیری خود بودند در راستای اعطای عفو مشروط و آزادسازی زندانیان سیاسی در راستای بخشنامه اخیر قوه قضائیه آزاد شدند.اعطای آزادی مشروط به این زندانیان سیاسی در حالی صورت گرفته که بر طبق قانون آزادی مشروط چنانچه زندانی پس از آزادی به جرمی مرتکب شود علاوه بر مجازات جرم اخیر باید باقی مانده مدت محکومیت حبس را که با آزادی مشروط آزاد شده سپری کند.

بنقل از یک منبع نزدیک به این دراویش گنابادی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: ” با توجه به آزادی مصطفی رهسپار از زندان مرکزی خرم آباد و همچنین جعفر احمدی, مجید رشیدی, رضا رضائی, حسن شاهرضا, رسول هویدا و احمد ایرانی خواه, از تیپ ۲ زندان تهران بزرگ, کماکان ۸ نفر در زندان تهران بزرگ, ۲ نفر در زندان وکیل آباد مشهد, ۲ نفر در زندان شیبان اهواز, ۴ نفر در زندان قزلحصار کرج, ۲ نفر در زندان عادل آباد شیراز, ۴ نفر در زندان پارسیلون خرم آباد, ۲ نفر در زندان مرکزی ایلام و ۱ نفر هم در زندان لنگرود « مرکزی » قم و در مجموع ۲۵ نفر از دراویش گنابادی هنوز در این زندانها محبوس هستند. 

براساس قانون آزادی مشروط, چنانچه محکومیت حبس تعزیری متهم تا ۱۰ باشد باید یک سوم مجموع حبس تعزیری خود را سپری کند اما چنانچه محکومیت حبس تعزیری متهم بالای ۱۰ سال باشد فرد زندانی باید نصف دوران محکومیت حبس خود را سپری کند و پس از آن با ارائه درخواست آزادی مشروط با نظر مسئولان زندانی فرد زندانی در آن بسر می برد و همچنین نظر دادستان پیرامون رد و یا تائید درخواست آزادی مشروط زندانی تصمیم گیری می شود.

پیش از این و در تاریخ ۲۸ اسفند ماه ۱۳۹۸ و همچنین ۳ فروردین ماه ۱۳۹۹, دستکم ۲۳ تن دیگر از دراویش گنابادی بازداشت شده در حادثه گلستان هفتم که در حال تحمل دوران محکومیتهای حبس تعزیری خود بودند با عفو مشروط آزاد شده بودند. 

لازم به ذکر است, مصطفی رهسپار, درویش گنابادی بازداشت شده در حادثه گلستان هفتم در اسفند ماه سال ۱۳۹۶ توسط نیروهای امنیتی پس از انتقال به زندان تهران بزرگ در حالی که جراحات عمیقی بر بدن وی در اثر ضرب و شتم از سوی نیروهای امنیتی وارد شده بود پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه در تاریخ ۳ تیر ماه ۱۳۹۷, توسط دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۷ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بود. این حکم پس از ارجاع پرونده به دادگاه تجدید نظر استان تهران عینا مورد تائید گرفت. با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی « تجمیع جرائم » تحمل ۵ سال حبس تعزیری برای این درویش گنابادی اجرائی شده بود. این درویش گنابادی در تاریخ ۱۲ آذر ماه ۱۳۹۸, در اقدامی تنبیهی در حالی که در اعتصاب غذا بسر می برد به زندان پارسیلون خرم آباد تبعید شده بود. 

همچنین جعفر احمدی, دیگر درویش گنابادی, پس از بازداشت در حادثه گلستان هفتم در تاریخ ۱ اسفند ماه سال ۱۳۹۶, طی مراحل بازجوئی پس از ارجاع پرونده بدون حضور وکیل به دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۷ سال حبس تعزیری و همچنین ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بود این حکم پس از ارجاع به دادگاه تجدید نظر عینا تائید شده بود و با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی « تجمیع جرائم » تحمل ۵ سال حبس تعزیری برای این درویش گنابادی اجرائی شده بود. 

مجید رشیدی, پس از بازداشت در  تاریخ ۱ اسفند ماه سال ۱۳۹۶ در حادثه گلستان هفتم پاسداران و طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده در تاریخ ۴ مرداد ماه ۱۳۹۷, بدلیل عدم رعایت حق دادرسی عادلانه و محرومیت وی از حق انتخاب وکیل از حضور در جلسه دادرسی توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران انصراف داده بود و بصورت غیابی, بدون حضور وکیل توسط دادگاه انقلاب تهران, به تحمل ۷ سال حبس تعزیری و همچنین ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بود. این احکام پس از ارجاع پرونده وی به دادگاه تجدید نظر به ۵ سال حبس تعزیری کاهش پیدا کرده بود. 

همچنین رضا رضائی, فرزند رحمت علی, دیگر درویش گنابادی, پس از بازداشت در حادثه گلستان هفتم در تاریخ ۱ اسفند ماه سال ۱۳۹۶, طی مراحل بازجوئی پس از ارجاع پرونده بدون حضور وکیل به دادگاه انقلاب تهران در تاریخ ۱۱ آبان ماه ۱۳۹۷, به تحمل ۱۳ سال حبس تعزیری, ۱۴۸ضربه شلاق و ۲ سال تبعید تبعید به شهرستان میرجاوه محکوم شده بود این حکم پس از ارجاع به دادگاه تجدید به تحمل ۵ سال حبس تعزیری برای این درویش گنابادی تغییر پیدا کرد. 

همچنین حسن شاهرضا, درویش گنابادی بازداشت شده در حادثه گلستان هفتم در اسفند ماه سال ۱۳۹۶ توسط نیروهای امنیتی پس از انتقال به زندان تهران بزرگ در حالی که جراحات عمیقی بر بدن وی در اثر ضرب و شتم از سوی نیروهای امنیتی وارد شده بود پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه در تاریخ ۱۱ تیر ماه ۱۳۹۷, توسط دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۷ سال حبس تعزیری, ۷۴ ضربه شلاق, ۲ سال محرومیت از فعالیت و عضویت در احزاب، گروه‌ها و رسانه‌ها و مطبوعات و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده بود. این حکم پس از ارجاع پرونده به دادگاه تجدید نظر استان تهران به ۵ سال حبس تعزیری تقلیلی پیدا کرد. 

رسول هویدا, پس از بازداشت در حادثه گلستان در تاریخ ۱ اسفند ماه ۱۳۹۷, در عین محرومیت از حق درمان ناشی از جراحات وارده در اثر ضرب و شتم از سوی ماموران امنیتی در حادثه گلستان هفتم و محرومیت از حق انتخاب وکیل توسط دادگاه انقلاب تهران در تاریخ ۲۳ خردادماه ۱۳۹۷ به تحمل ۷ سال حبس تعزیری،۲ سال تبعید به روستای زهک از توابع استان سیستان و بلوچستان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بود این حکم پس از ارجاع به دادگاه تجدید نظر استان تهران عینا تائید شد. 

در بخشی از دادنامه رسول هویدا آمده بود: “نامبرده از اعضای اصلی تشكيلات دراویش و اعضای رده بالای وبسایت مجذوبان نور و از لیدرهای میدانی تجمع غیرقانونی گلستان هفتم و مقابل زندان اوین بوده است و در خدمت رسانی به تشکیلات دراویش فعالیت داشته است”. 

احمد ایرانی خواه, پس از بازداشت در حادثه گلستان در تاریخ ۱ اسفند ماه ۱۳۹۷, در عین محرومیت از حق درمان ناشی از جراحات وارده در اثر ضرب و شتم از سوی ماموران امنیتی در حادثه گلستان هفتم و محرومیت از حق انتخاب وکیل توسط دادگاه انقلاب تهران در تاریخ ۲۳ خردادماه ۱۳۹۷ به تحمل ۷ سال حبس تعزیری،۲ سال تبعید, ۲ سال محرومیت از فعالیتهای اجتماعی و رسانه ای و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بود این حکم پس از ارجاع به دادگاه تجدید نظر استان تهران عینا تائید شد. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و احتمال ابتلای بسیاری از زندانیان محبوس در زندانها در ابتلا به این ویروس و با توجه به سال نو و اعیاد مذهبی, علی خامنه ای در پاسخ به نامه ارسالی از سوی رئیس قوه قضائیه با اعطای عفو آزادی مشروط زندانیان محبوس در زندانهای کشور با شرایط مندرج در ذیل این گزارش موافقت کرده بود و این موارد آزادی مرتبط با این درخواست صورت گرفته است. 

در تاریخ ۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, خانواده های ۲۴ نفر از زندانیان سیاسی محبوس در زندانهای تهران بزرگ, زندان اوین و زندان رجائی شهر کرج در نامه ای سرگشاده به ابراهیم رئیسی از وی خواستند برای پیشگیری از فاجعه انسانی که شیوع ویروس کرونا می تواند برای هر انسانی داشته باشد خواهان آزادی یا اعطای مرخصی به زندانیان شدند. در این نامه خطاب به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه آمده است “زندانیان به خاطر عدم برخورداری از امکانات بهداشتی و درمانی مناسب و قابل قبول و به دلیل زندگی جمعی و تنگاتنگ به شدت در معرض خطر ابتلا به این ویروس هستند”.

زندانیان سیاسی و عقیدتی در زندانهای کشور, علیرغم بخشنامه رئیس قوه قضاییه مبنی بر اعطای مرخصی به زندانیان با محکومیت زیر ۵ سال، کماکان از اعزام به مرخصی محروم هستند.

لازم به یادآوری است، از نیمه‌شب ۱۴ بهمن‌ماه سال ۱۳۹۶ حضور پر تعداد نیرو های امنیتی و انتظامی در اطراف منزل دکتر نور علی تابنده با واکنش منفی سایر دراویش مواجه شد، دراویش گنابادی در حمایت از قطب خود تجمعاتی اطراف منزل دکتر تابنده تشکیل دادند، این تجمعات با دخالت نیروهای انتظامی و لباس شخصی به خشونت کشیده شد و صدها تن زخمی و بازداشت شدند؛ این در حالی بود که پیش تر در شامگاه چهارشنبه ۴ بهمن‌ماه ۱۳۹۶ نیز ماموران امنیتی در اقدامی مشابه در همین مکان حضور یافتند که موجی از نگرانی‌ها در میان دراویش را رقم زده بود.

فشارها به دراویش در نظام جمهوری اسلامی عمدتا از شهر قم آغاز شد. قم مذهبی ترین شهر ایران است و با توجه به نزاع تاریخی صوفیه و اهل شریعت، فشار بر دراویش در این شهر سابقه طولانی دارد و به سال‌های قبل از انقلاب می‌رسد؛ اما در سال‌های اول دهه هشتاد خورشیدی با انتشار شماری از کتاب‌های ضد صوفی در قم که این سلسله را به ضد شیعی بودن متهم می‌کردند، رفته رفته جو سنگین‌تری علیه آنها شکل گرفت. تنش در مناسبات حکومت با دراویش نعمت‌اللهی با تخریب برخی از مکان‌های مذهبی‌شان و مخالفت حکومت با گردهمایی آنها به خصوص در قم وارد مرحله ای شد که یک دهه بعد در تهران به درگیری فیزیکی و خونریزی انجامید.

در سال‌های گذشته اخبار و گزارش‌های پرشماری از احضار، تهدید، بازداشت و در نهایت محاکمه و صدور احکام سنگین برای دراویش – به ویژه دراویش سلسله گنابادی- منتشر شده است.

سازمان عفو بین الملل, در تاریخ ۴ خردادماه ۱۳۹۷, با صدور بیانیه ای ضمن ابراز نگرانی نسبت به وضعیت زنان دراویش، از جمهوری اسلامی ایران خواسته بود آنها را بی‌قید و شرط آزاد کند.

 سرکوب دراویش گنابادی در ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد که در این ۲ ماده به صراحت بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و همچنین تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی برای افراد چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید شده است. 

زندانیان عقیدتی  در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون و عدم برخورداری آنها از حقوق شهروندیشان در درمان بیماریها و آسیبهای جسمی که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

برچسب هافشارهای امنیتی بر دراویشقطب دراویشقطب دراویش نعمت اللهیقطب دراویش گنابادیقطب دراویش گنابادی در ایرانقطب دراویش طریقت نعمت اللهی گنابادیقطب دراویش طریقت نعمت‌اللهی گنابادیمجید رشیدیمحکومیت به حبس دراویشمحاکمه دراویشمحرومیت از حقوق شهروندی دراویش در ایراننقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق دراویش در ایراننقض حقوق شهروندی دراویشنقض حقوق شهروندی دراویش گنابادی در ایراننقض حقوق شهروندی دراویش در ایرانکمیته پیگیری دراویش زندانیگلستان هفتمگلستان هفتم پاسدارانپیروان آئین دراویش گنابادی در ایرانپیروان آئین دراویش در ایرانپیروان دراویش گنابادی در ایرانپیروان دراویش در ایرانآزادی مشروطآزادی مشروط دراویش گنابادی در ایرانآزادی مشروط زندانیآزادی دراویش بازداشتیاقلیت دراویش گنابادیاقلیت دراویش در ایراناحمد ایرانی خواهاخبار سرکوب دراویشاسامی دراویش بازداشت شدهاعتراضات دراویش در ایراناعتصاب غذای دراویشاعتصاب غذای دراویش گنابادیاعتصاب غذای زندانی زندانیان دراویشبازداشت دراویشبازداشت شدگان حادثه گلستان هفتمبازداشت شدگان عقیدتیتیپ ۲ زندان تهران بزرگتیپ ۲زندان تهران بزرگتیپ دو زندان تهران بزرگتبعید دراویش گنابادیجعفر احمدیحقوق اقلیتهای مذهبی در ایرانحقوق شهروندی اقلیتهای مذهبی در ایرانحقوق شهروندی دراویش در ایرانحادثه گلستان هفتمحسن شاهرضادکتر رسول هویدادادگاهی دراویش گنابادیدراویشدراویش مفقود شدهدراویش محبوس در ایراندراویش کواردراویش گنابادیدراویش گنابادی در ایراندراویش گنابادی در جمهوری اسلامیدراویش گنابادی زندانی در ایراندراویش بازداشت شدهدراویش در ایراندراویش در اعتصاب غذادراویش در زندان تهران بزرگدراویش زندراویش زندان تهران بزرگدراویش زندانیدراویش زندانی در ایراندراویش طریقت نعمت اللهیدراویش طریقت نعمت اللهی گنابادیدراویش طریقت نعمت اللهی در ایراندراویش طریقت نعمت الهیدراویش طریقت نعمت الهی گنابادیدراویش طریقت نعمت‌اللهی گنابادیرسول هویدارضا رضاییرضا رضائیزنان دراویشزندان تهران بزرگزندانیان تیپ 5 زندان تهران بزرگزندانیان دراویشزندانیان دراویش گنابادی در ایرانزندانیان دراویش در ایرانزندانیان سیاسی در ایرانسرکوب گسترده دراویشسرکوب گسترده دراویش گنابادیسرکوب پیروان آئین دراویشسرکوب پیروان دراویش در ایرانسرکوب اقلیت دراویش در ایرانسرکوب دراویشسرکوب دراویش گنابادیسرکوب دراویش گنابادی در ایرانسرکوب دراویش در ایرنسرکوب دراویش در ایرانسرکوب دراویش در تهرانسرکوب دراویش طریقت نعمت اللهی در ایرانسرکوبهای اخیر دراویششکنجه دراویشضرب و شتم دراویشعفو مشروطعفو زندانیان سیاسی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: