•                  
یک شنبه , ۰۴ آبان , ۱۳۹۹
یکشنبه, اکتبر 25

آزادی ۷ تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان نقده پیش از اتمام دوران حبس تعزیری

0
290

حقوق بشر در ایران – روز جمعه ۸ فروردین ماه ۱۳۹۹, در راستای اعطای عفو مشروط به زندانیان سیاسی و عقیدتی عبدالقادر محمدپور، عزت محمودی، محمد ابراهیمی، ادریس کسروی، کمال عبداللهی، اسعد محمودی و امیر سید طاهری, هفت تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان نقده پیش از اتمام دوران محکومیت حبس خود آزاد شدند. اعطای آزادی مشروط به این شهروندان به این معنی است که در صورت تکرار جرم علاوه بر مجازات جرم اخیر باید باقی مانده مدت محکومیت حبس تعزیری که بواسطه عفو مشروط آزاد شدند را هم سپری کنند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان, روز جمعه ۸ فروردین ماه ۱۳۹۹, عبدالقادر محمدپور، عزت محمودی، محمد ابراهیمی، ادریس کسروی، کمال عبداللهی، اسعد محمودی و امیر سید طاهری, هفت تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان شهرستان نقده که در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس تعزیری خود بودند با عطای عفو مشروط و آزادسازی زندانیان سیاسی و در راستای بخشنامه اخیر قوه قضائیه آزاد شدند. بر طبق قانون آزادی مشروط چنانچه زندانی پس از آزادی به جرمی مرتکب شود علاوه بر مجازات جرم اخیر باید باقی مانده مدت محکومیت حبس را که با آزادی مشروط آزاد شده سپری کند.

اعطای آزادی مشروط به این ۴ زندانی سیاسی بر مبنای بخشنامه اخیر قوه قضائیه برای آزادسازی زندانیان سیاسی و عقیدتی با محکومیت حبس تعزیری ۵ سال و یا کمتر بوده صورت گرفته است. در تاریخ ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و احتمال ابتلای بسیاری از زندانیان محبوس در زندانها در ابتلا به این ویروس و با توجه به سال نو و اعیاد مذهبی, علی خامنه ای در پاسخ به نامه ارسالی از سوی رئیس قوه قضائیه با اعطای عفو آزادی مشروط زندانیان محبوس در زندانهای کشور مورد تائید علی خامنه ای قرار گرفت. 

براساس قانون آزادی مشروط, چنانچه محکومیت حبس تعزیری متهم تا ۱۰ باشد باید یک سوم مجموع حبس تعزیری خود را سپری کند اما چنانچه محکومیت حبس تعزیری متهم بالای ۱۰ سال باشد فرد زندانی باید نصف دوران محکومیت حبس خود را سپری کند و پس از آن با ارائه درخواست آزادی مشروط با نظر مسئولان زندانی فرد زندانی در آن بسر می برد و همچنین نظر دادستان پیرامون رد و یا تائید درخواست آزادی مشروط زندانی تصمیم گیری می شود.

محمد ابراهیمی, ۵۲ ساله, فرزند احمد از اهالی روستای کهنه لاجان شهرستان پیرانشهر در تاریخ ۱۳دی ماه سال ۱۳۹۶, توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در این شهرستان بازداشت شده بود و پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده در بهمن ماه همان سال به زندان نقده منتقل شده بود.

ابراهیمی, پس از تحمل ۱سال بلاتکلیفی در زندان نقده در سال ۱۳۹۷ توسط شعبه ١٠٢ دادگاه کیفری ٢ این شهرستان از بابت اتهامات “اجتماع و تبانی علیه نظام” و “اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در احزاب کرد مخالف نظام” مورد محاکمه قرار گرفته بود و به تحمل ۱۵ سال حبس محکوم شد. با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی مدت ۳ سال و ۶ماه حبس تعزیری برای وی اجرائی شده بود. 

همچنین از این افراد، عبدالقادر محمدپور, پس از بازداشت در سال ۱۳۹۸, از سوی نیروهای امنیتی و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی و تفهیم اتهام  با آغاز مراحل دادرسی از بابت “همکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظام” مورد محاکمه قرار گرفت و به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

اسعد محمودی نیز روز ۱۹ آذر ۱۳۹۷, بازداشت شده بود و پس از اتمام بازجویی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه بطور موقت و با تودیع قرار وثیقه از بازداشت آزاد شده بود. وی در اواخر سال ۱۳۹۸, با آغاز مراحل دادرسی توسط دادگاه انقلاب به تحمل به سه ماه حبس محکوم شده و جهت اجرای حکم بازداشت و به زندان نقده منتقل شد.

شهروند دیگر به نام عزت محمودی روز یکشنبه ۱۹اسفند ماه ۱۳۹۷ از سوی نیروهای سپاه پاسداران در پیرانشهر بازداشت و پس از اتمام بازجوییها موقتا آزاد شد. او سال ۱۳۹۸ به اتهام “همکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظام” به یک سال حبس تعزیری محکوم شده و جهت تحمل حبس بازداشت به زندان نقده منتقل شد.

ادریس کسروی, در تاریخ ۱۴ خردادماه ۱۳۹۸ در منزل شخصی خود در پی یورش ماموران اداره اطلاعات پیرانشهر بازداشت و به بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل شد. وی نهایتا پس از اتمام مراحل بازجوئی,  قبل از صدور حکم به زندان نقده منتقل شده بود و در حال حاضر در این زندان تحمل می کند. 

ادریس کسروی در شهریور ۱۳۹۸ از سوی شعبە‌ ١٠٢ دادگاه کیفری ۲ شهرستان پیرانشهر بە ٧ سال حبس تعزیری محکوم شد.

براساس دادنامه صادره از سوی شعبه دادگاه کیفری ۲ شهرستان پیرانشهر، ادریس کسروی از بابت اتهام “همکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظام” بە تحمل ۵ سال حبس تعزیری و همچنین از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیە نظام” بە ۱ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام “عبور غیرمجاز از مرز” هم به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ هم کمال عبداللهی در شهر پیرانشهر بازداشت و پس از ۳ ماه از بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه به بند ۳-۴ عمومی زندان مرکزی ارومیه منتقل شده بود.

وی در اواخر دی ماه ۱۳۹۷ در دادگاه انقلاب ارومیه از بابت اتهام “جاسوسی برای آمریکا” محاکمه و به ۷ سال حبس تعزیری محکوم شده بود و در تاریخ ۳۰ دی‌ماه همان سال حکم صادره در زندان ارومیه به وی ابلاغ شد. نهایتا او پس از ابلاغ حکم، جهت ادامه حبس به زندان نقده منتقل شده بود.

شهروند دیگر به نام امیر سیدطاهری نیز در سال ۱۳۹۵ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود و پس از تفهیم اتهام از بابت اتهامات “مرتبط با احزاب کرد مخالف نظام” به تحمل ۵ سال و ۳ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود.

اعتراف تحت شکنجه از منظر حقوق بشر و حتی از منظر قوانین قضائی قابل قبول و تائید شده نیست. در اسناد بین المللی حقوق بشر ازجمله  ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر ممنوعیت رفتار تحقیر آمیز بر افراد نیز تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: