•                    
  •                  
جمعه , ۱۴ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, فوریه 3

اعزام محمد ابراهیمی, زندانی سیاسی در زندان نقده به بیمارستان

0
534

محمد ابراهیمی, زندانی سیاسی محبوس در زندان نقده, که دچار نقص عضو میباشد و طی زمانی که در بازداشت و تحت بازجوئی بود به دلیل شکستگی پای مصنوعی با عفونت در قسمت سالم پای خود شده است به جهت رسیدگی پزشکی از این زندان به زندان مرکزی ارومیه منتقل شد.  اعزام این زندانی سیاسی به مرکز درمانی در حالی است که علیرغم شکستگی پای مصنوعی این زندانی سیاسی و تداوم استفاده آن بصورت شکسته و عدم ارائه خدمات پزشکی به این زندانی سیاسی جهت ترمیم پای مصنوعی وی باعث یروز عفونت در قسمت سالم پای وی و درنتیجه تجویز پزکان مبنی بر قطع آن قسمت شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز چهارشنبه ۱۸ تیرماه ۱۳۹۸, محمد ابراهیمی, زندانی سیاسی محبوس در زندان نقده که از بابت اتهام “همکاری با یکی از گروه های مخالف نظام” در حال تحمل دوران محکومیت حبس ۳ سال و نیم خود با اعمال ماده ۱۳۴ می باشد, به جهت اعزام به بیمارستان از این زندان به شهر ارومیه و زندان این شهر منتقل شد. این زندانی سیاسی با توجه به نقص عضو و شکستگی پای مصنوعی با عفونت پیش رونده در قسمت سالم پای خود مواجه شده است و با توجه به تجویز پزشکان نیاز به انجام عمل جراحی و قطع قسمتی که تحت پوشش عفونت قرار گرفته می باشد. 

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: محمد ابراهیمی که در زندان نقده در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس ۳ سال و نیم خود است در گذشته به دلیل بروز مشکلی در ناحیه پا تحت عمل جراحی قرار گرفته بود و یکی از پاهای وی از زانو به پائین قطع شده بود و پس از آن از پای مصنوعی استفاده می کند. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ پای مصنوعی محمد ابراهیمی طی زمان بازداشت شکست و با توجه به استفاده پای مصنوعی شکسته شده باعث بروز آسیب به قسمت سالم پای وی شد. به دلیل شرایط نامناسب بهداشتی محل نگهداری، پای این زندانی سیاسی دچار ضایعات مکرر و عفونت شد و به علت محرومیت وی از دسترسی به خدمات پزشکی باعث گسترش عفونت و پیش روی به قسمت بالاتر پا شد. پس از مدتها تعلل در رسیدگی به علت پیشروی عفونت، وی باید مجددا تحت عمل جراحی قرار گرفته و قسمت عفونی پا از بالای زانو قطع شود. روز جاری با اعزام آقای ابراهیمی به بیمارستان موافقت شده است و به این منظور او را از زندان نقده به زندان ارومیه منتقل کرده اند. 

محمد ابراهیمی,۵۱ ساله,  فرزند احمد, اهل روستای کهنه‌لاجان پیرانشهر, در تاریخ ۱۳ دی ماه ۱۳۹۶, توسط نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و پس از گذشت ۱ ماه از زمان بازداشت و اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده به زندان نقده منتقل شده بود. این زندان سیاسی پس از تحمل حدود ۱ سال بازداشت از سوی شعبه ١٠٢ دادگاه کیفری ٢ پیرانشهر از بابت اتهام “همکاری با یکی از گروه های مخالف نظام” به حبس محکوم شد و با اعمال ماده ۱۳۴ سه سال و نیم آن قابل اجرا خواهد بود.

زندانیان سیاسی  در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون و عدم برخورداری آنها از حقوق شهروندیشان در درمان بیماریها و آسیبهای جسمی که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئاله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.