•                  
پنج شنبه , ۲۰ مرداد , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, آگوست 11

گزارشی از وضعیت زندان مرکزی شهرستان خوی

0
1271

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۸ مرداد ماه ۱۳۹۹, زندانیان محبوس در ۶ اندرزگاه و ۱ بند کارگری در زندان مرکزی شهرستان خوی با مشکلات عدیده بسیاری مواجه هستند. این زندانیان با جمعیتی بالغ بر ۸۳۰  نفر در حالی که با اتهامات مختلف بدون رعایت اصل تفکیک جرائم در این زندان محبوس هستند بدون رعایت مسائل بهداشتی در روزهای واگیر و ابتلا به ویروس کرونا در وضعیت وخیم نگهداری می شوند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز سه شنبه ۲۸ مرداد ماه ۱۳۹۹, هشتصد و سی زندانی محبوس در ۶ اندرزگاه زندان مرکزی شهرستان خوی با جرائم سیاسی, موادمخدر, سرقت مسلحانه, آدم ربائی, زور گیری, رابطه نامشروع و سایر جرائم در شرایط غیر انسانی بدون رعایت اصل تفکیک جرائم و همچنین عدم رعایت بهداشت و درمان نگهداری می شوند. وجود موش در اندرزگاههای این زندان, رفتار توهین آمیز صفر تایوردی زاده – رئیس زندان, محمد قنبرلو- مسئول حفاظت زندان, سید میرنجیب – مامور داخلی « زندان بان » و فریدون مصطفی لو – مدیر داخلی قبلی این زندان که در حال حاضر بعنوان مدیر داخلی در زندان زارعان فعالیت می کند, استفاده ۲۰۰ زندانی در هر بند از ۳ سرویس بهداشتی و حمام و وجود انواع و اقسام حشرات موزی و موش, سوسک, عقرب و رتیل در اندرزگاهها تنها بخشی از مشکلات زندانیان در زندان مرکزی شهرستان خوی است. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این گزارش گفت: “وضعیت بهداشتی این زندان بسیار ضعیف است. بعنوان مثال می توانم به وجود فقط ۳ حمام برای ۲۰۰ زندانی اشاره کنم و یا استفاده ۳ سرویس بهداشتی برای ۲۰۰ زندانی, عدم رعایت مسائل بهداشتی دیگر که شامل نصب سینک ظرفشویی داخل سرویس بهداشتی « توالت » زندان که زندانیان را مجبور می کنند ظرفهای خود را در آن بشویند, وجود ۴ اتاق که ۲ تای آن کوچک و ۲ اتاق دیگر به نسبت بزرگ تر هست در اتاقهایی که ظرفیت آن برای نگهداری ۱۲ نفر است بیش از ۲۳ نفر در آن اتاقها نگهداری می شوند. دیدن موش, عقرب, رتیل, سوسک و سایر حشرات مثل پشه و کک در بندهای زندان مرکزی خوی به امری عادی در میان زندانیان تبدیل شده و در بسیاری مواقع زندانیان از سوی این حیوانات و حشرات آسیبهای جسمانی بسیاری می بینند. 

این منبع مطلع در ادامه افزود: “حسینه زندان مرکزی خوی که در بند موقت این زندان قرا دارد تبدیل به مکانی برای نگهداری زندانیان شده و افرادی که به اعتیاد و یا بیماریهای صعب العلاج از قبیل ایدز و هپاتیت و سایر بیماریها مبتلا هستند بدون رعایت مسائل بهداشتی و عدم رعایت نکات بهداشتی در میان زندانیان دیگر بندهای این زندان نگهداری می شوند اما بیشتر این افراد در بند ۲ و بند قرنطینه هستند. از این افراد برای بهره کشی که شامل نظافت, شستشوی خودروی مسئولان زندان و سایر کارهای خدماتی استفاده می کنند بدون آنکه به وضعیت وخیم جسمانی آنها توجه کنند.” 

این زندانی محبوس در زندان شهرستان خوی در ادامه پیرامون وضعیت تغذیه زندانیان محبوس در این زندان افزود: “زندانیان در زندان مرکزی خوی به لحاظ تغذیه ای در وضعیت بسیاری بدی قرار دارند. بعنوان مثال در آشپزخانه این زندان در حالی که باید برای هر ۵ نفر ۱ مرغ داده شود اما به دلیل نبود بودجه برای هر ۳۸ نفر ۱ عدد مرغ در نظر گرفته می‌شود.” 

از سوی دیگر صفر تایوردی زاده, رئیس زندان مرکزی شهرستان خوی با استفاده از خودروی دولتی خانواده خود را به مسافرت می برد و یا از سهمیه بنزین آن برای کارهای شخصی خود استفاده می کند. 

استفاده از الفاظ رکیک از سوی ابراهیم معظنی, مسئولان مدد کاری به زندانیانی که نیازمند کمک و حمایتهایی از قبیل تائید در خواست مرخصی و تحویل درخواست آزادی مشروط دارند به امری عادی تبدیل شده و این فرد در طی روز به دفعات زندانیان را با الفاظ رکیک و زشت مورد خطاب قرار می دهد. 

در حال حاضر زندانیان اندرزگاههای زندان مرکزی شهرستان خوی به راحتی می توانند انواع و اقسام مشروبات الکلی, موادمخدر که شامل تریاک, هروئین, هشیش, شیشه و انواع و اقسام قرصهای روانگردان و متادون دسترسی پیدا کنند و این در حالی است که مسئولان این زندان با بوجود آوردن باندهای مافیایی در ورود انواع و اقسام موادمخدر به داخل زندان مرکزی خوی با قاچاقچیان همکاری می کنند. 

بند زنان جنب ساختمان تاسیسات و در کنار بند کارگری این زندان قرار گرفته است. 

وقتی زندانیان درخواستی برای مرخصی داشته باشند علیرغم اینکه در بخشنامه اخیر قوه قضائیه برای اعطای مرخصی و تائید درخواست آزادی مشروط زندانیان تاکید شده است اما صمدزاده, دادستان شهرستان خوی و مسئولان این زندان با تائید درخواست زندانیان به شدت مخالفت می کنند. زندانیان در زندان مرکزی خوی با کوچک ترین حرکت به زندانهای دیگر در استان آذربایجان غربی بعنوان اقدام تنبیهی تبعید می شوند و این در حالی است که جابحائی زندانی نباید خودسرانه باشد. 

زندانیان در زندان مرکزی خوی با انواع و اقسام شکنجه ها و ضرب و جرح مواجه هستند و در برخی موارد مسئولان این زندان فرد مذکور را با اتهامات واحی از قبیل مواد مخدر با  پرونده ای جدید روانه دادگاه کرده و  محکوم می کنند. 

سربازهایی که برای نگهبانی در بالای برجکهای نگهبانی این زندان هستند در بسیاری مواقع لباس فرم خود را در آورده و با زیرپوش رکابی نگهبانی می کنند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: