•                  
پنج شنبه , ۰۶ آذر , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, نوامبر 26

زندان شیبان اهواز: انتقال ۲ زندانی سیاسی به قرنطینه در پی علائم مشکوک به کرونا

0
382

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۹ اسفند ماده ۱۳۹۸, در ادامه روند رو به گسترش ابتلای ویروس کرونا در شهرها و مناطق مختلف کشور, میلاد بغلانی و حمیدرضا مکّی, دو تن از زندانیان سیاسی محبوس در بند ۵ زندان شیبان اهواز به دلیل مشکوک بودن وضعیت جسمانی آنها مبنی بر ابتلا به ویروس کرونا به قرنطینه منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز جمعه ۹ اسفند ماه ۱۳۹۸, میلاد بغلانی و حمیدرضا مکّی, دو تن از زندانیان سیاسی محبوس دربند ۵  زندان شیبان اهواز در پی مشکوک بودن این ۲ زندانی سیاسی برای آلودگی به ویروس کرونا از بند خارج و به قرنطینه منتقل شدند. 

براساس این گزارش؛ میلاد بغلانی, شهروند اهل شهرستان آبادان و همچنین حمیدرضا مکّی, شهروند اهل اهواز, هر ۲ زندانی سیاسی محبوس در بند ۵ زندان شیبان اهواز در پی علائم هشدار دهنده ابتلا به ویروس کرونا پس از خروج از بند زندان به قرنطینه شدند. 

لازم به ذکر است؛ میلاد بغلانی, فعال رسانه ای, شهروند اهل آبادان و ساکن تهران, از ۱ سال و نیم پیش از بابت  فعالیت در فضای رسانه ای از سوی ماموران امنیتی در تهران بازداشت شد و پس از انتقال به زندان شیبان در اهواز کماکان بطور بلاتکلیف در این زندان بسر می برد. 

همچنین حمیدرضا مکّی, از بابت اتهام “هواداری سازمان مجاهدین خلق” توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد و از زمان بازداشت و طی مراحل بازجوئی  به بند ۵ زندان شیبان اهواز منتقل شد. 

انتقال این ۲ زندانی سیاسی به قرنطینه با علائم مشکوک به ویروس کووید ۱۹ در حالی صورت گرفته که امروز جمعه فرهاد ابول نژادیان، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز از افزایش تعداد مبتلا شدگان به ویروس در کل استان خوزستان به ۱۱ نفر خبر داد و تائید کرد که ۳ مورد جدید به مبتلایان ویروس کرونا اضافه شده که ۲ مورد در آبادان و ۱ مورد در دزفول بوده که در کل ۲ مورد هم منجر به مرگ افراد شده است. 

در تاریخ ۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, خانواده های ۲۴ نفر از زندانیان سیاسی محبوس در زندانهای تهران بزرگ, زندان اوین و زندان رجائی شهر کرج در نامه ای سرگشاده به ابراهیم رئیسی از وی خواستند برای پیشگیری از فاجعه انسانی که شیوع ویروس کرونا می تواند برای هر انسانی داشته باشد خواهان آزادی یا اعطای مرخصی به زندانیان شدند. در این نامه خطاب به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه آمده است “زندانیان به خاطر عدم برخورداری از امکانات بهداشتی و درمانی مناسب و قابل قبول و به دلیل زندگی جمعی و تنگاتنگ به شدت در معرض خطر ابتلا به این ویروس هستند”.

در توضیحات بیشتر در مورد شیوع ویروس کرونا در ایران لازم به ذکر است؛ این ویروس, به شدت در حال سرایت به انسانهاست و موجی از نگرانی را در ایران پس از گذشت ۳هفته از ورود این بیماری در کشور و اعلام دیر هنگام مسئولان وزارت بهداشت تا ظهر امروز جمعه ۹ اسفند ماه ۱۳۹۸, بیش از ۳۸۸ نفر به این بیماری مبتلا شدند و همچنین ۳۴ نفر هم در اثر این بیماری جان خود را از دست دادند که به نسبت سایر کشورهای دیگر که در حال مبارزه با این بیماری هستند بوجود آورده است.

همچنین وزارت بهداشت ایران از روز ۳ اسفند انتشار آمار روزانه موارد ابتلا و مرگ را آغاز کرد. اطلاعاتی در مورد موارد احتمالی در روزهای قبل وجود ندارد. همچنین تردیدهایی درباره دقیق بودن آمارهای اعلام شده مطرح شده است. از جمله از سوی نماینده قم در مجلس ایران. با این حال تنها آمار رسمی داده‌های وزارت بهداشت ایران است.

روز سه شنبه ۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, احمد امیرآبادی فراهانی, نماینده مردم قم در مجلس اعلام کرد در حوزه انتخابیه وی یعنی شهر قم که کانون شیوع این بیماری بوده از نظر شیوع ویروس کرونا وضعیت خوبی ندارد و عملکرد دولت و دستگاههای اجرائی در کنترل این ویروس ناموفق بوده و پس از اعلام جان باختن ۵۰ نفر از شهروندان قم که در اثر بیماری کرونا از آمار جدیدِ مرگ و میر کرونا در این استان که بنا بر تائید مسئولان وزارت بهداشت و درمان مرکز شیوع این بیماری در ایران بوده خبر داد و این نماینده مجلس در ادامه هم تاکید کرد که متاسفانه ۳ هفته پس از ورود این ویروس به کشور موضوع از طرف وزارت بهداشت و مسئولان اعلام عمومی شد.

دسترسی افراد به امکانات پزشکی و بهداشتی از جمله موارد مورد تاکید در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر می باشد و بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب به لحاظ؛ بهداشت, درمان, خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان ، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود اما برخوردهای قهرآمیز ارگانهای امنیتی و قضائی با کارگران ایران و بیان اتهامات امنیتی بر خواسته های این افراد مصداق بارز نقض حقوق بشر نیز می باشد. 

برچسب هاقرنطینه بیماران کرونا در ایرانمیلاد بغلانیمیلادبغلانیمحکومیت به حبس تعزیرینقض حقوق بشر در ایرانهواداری سازمان مجاهدین خلقویروس کروناویروس کرونا در ایرانویروس کروید ۱۹کهکروناکرونا ویروسکرونا ویروس در ایرانکرونا در ایرانکروید ۱۹آلودگی به ویروس کرونااحکام حبس تعزیریبلاتکلیفی در بازداشتبند ۵ زندان اهوازبند ۵ زندان شیبان اهوازبند۵ زندان شیبان اهوازبیماری کرونابیماری کرونا در ایرانبیماری زندانیبیماری زندانی سیاسیبیماری زندانیانبیماری زندانیان در ایرانبیماری زندانیان سیاسیبیماری زندانیان سیاسی در ایرانبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بلاتکلیفی در بازداشتحق درمانحق درمان زندانیحق درمان زندانیانحق درمان زندانیان در ایرانحمیدرضا مکیحمیدرضامکیحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیحبس زندانیان سیاسیزندان شیبانزندان شیبان اهواززندان شیبان اهواز در ایرانزندانی سیاسیزندانی سیاسی در ایرانزندانی سیاسی زندانی عقیدتیزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیسازمان مجاهدین خلقسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانشیوع ویروس کروناشیوع بیماری کرونا در ایرانعلائم کرونا

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: