•                  
پنج شنبه , ۰۶ آذر , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, نوامبر 26

ضیا نبوی, فعال دانشجوئی با تودیع قرار وثیقه آزاد شد

0
179

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۲ اسفند ماه ۱۳۹۸, ضیا نبوی, فعال سیاسی و دانشجوی رشته جامعه شناسی در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه علامه طباطبائی تهران که چندی پیش توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت از بازداشت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, عصر امروز دوشنبه ۱۲ اسفند ماه ۱۳۹۸, ضیا نبوی, فعال سیاسی و دانشجوی رشته جامعه شناسی دانشگاه علامه طباطبائی تهران و از زندانیان سابق سیاسی که طی هفته گذشته توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت تا اتمام مراحل دادرسی با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان از زندان اوین آزاد شد. 

براساس این گزارش, ضیا نبوی, پس از اتمام بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان بطور موقت و از بازداشت آزاد شد. از اتهامات منتسب شده به این فعال دانشجوئی اطلاعی در دست نیست. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۶ اسفند ماه ۱۳۹۸, این فعال دانشجوئی و زندانی سابق سیاسی در پی یورش ماموران امنیتی به منزل شخصی وی در تهران, پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی وی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بود. 

ضیا نبوی, دانشجوی رشته جامعه شناسی در دانشگاه علامه طباطبائی تهران و از اعضای انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه نوشیروانی بابل پیش از این در تاریخ ۱۰ مردادماه ۱۳۹۷ به همراه فرهاد میثمی, فعال مدنی بازداشت شده بود و پس از آن در تاریخ ۱۱ مردادماه همان سال از بازداشت آزاد شده بود. 

این فعال دانشجوئی از جمله زندانیان سیاسی سابق نیز می باشد که در مهرماه سال ۱۳۸۹, به زندان کارون اهواز تبعید شده بود و پس از آن در اواسط اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۳ به زندان مرکزی سمنان منتقل شد و در نهایت در تاریخ  ۲۵ بهمن‌ماه ۱۳۹۶، در حالی که نهمین سال حبس تعزیری خود را پشت سر می گذاشت از زندان سمنان آزاد شده بود. 

 ضیا نبوی, همچنین از اعضای تشکل دانشجوئی شورای دفاع از حق تحصیل بود که در خرداد ماه سال ۱۳۸۸ توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شده بود و پس از اتمام مراحل بازجوئی و ارجاع پرونده به دادگاه توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی وقت “پیرعباسی”, از بابت اتهام محاربه از طریق ارتباط موثر با سازمان مجاهدین خلق” به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بود که این حکم پس از ارجاع پرونده به دادگاه تجدید نظر استان تهران به ۱۰ سال حبس تعزیری توام با تبعید در زندان مرکزی سمنان تغییر پیدا کرد. 

 سرکوب آزادی بیان و عقیده ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است می باشد اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برچسب هافعال دانشجوییفعال دانشجوئیفعال صنفی دانشجویانفعالان دانشجوییفعالان دانشجویی در ایراننقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق دانشجویان در ایراننقض حقوق شهروندی دانشجویانوزارت اطلاعاتوزارت اطلاعات در ایرانوزارت اطلاعات در زندان اوینآزادی با تودیع قرار وثیقهآزادی ضیا نبویازادی ضیا نبویاطلاعات سپاهاطلاعات سپاه پاسدارانبند وزارت اطلاعات در زندان اوینبازجوییبازجوئیبازداشت دانشجویان در ایرانبازداشت ضیا نبویتفهیم اتهامتفهیم اتهام زندانیانتجمعات اعتراضی دانشجویان ایرانتظاهرات دانشجویان ایرانجامعه دانشجو در ایرانجامعه دانشجوییجامعه دانشجویان ایرانجامعه دانشجوئی در ایرانحقوق بشر در ایراندانشگاه علامه طباطباییدانشگاه علامه طباطبائیدانشجوی دانشگاه تهراندانشجویاندانشجویان ایراندانشجویان بازداشتیدانشجویان دانشگاه تهراندانشجویان دانشگاه علامه طباطبائیدانشجویان در ایراندانشجویان ستاره دارزندانیان سیاسی زندان اوینسرکوب فعالان دانشجوییسرکوب فعالان دانشجویی در ایرانسرکوب تجمعات دانشجویانسرکوب تشکلهای دانشجویی در ایرانسرکوب دانشجو در ایرانسرکوب دانشجویانسرکوب دانشجویان ایرانسرکوب دانشجویان در ایرانسرکوبء دانشجویان در ایرانضیا نبویضیا نبوی فعال دانشجوئیضیانبوی فعال دانشجوییضیانبوی فعال دانشجوئیضیاء نبویضیائی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: