•                  
پنج شنبه , ۰۶ آذر , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, نوامبر 26

اعزام محمد قنبر دوست, زندانی عقیدتی محبوس در زندان ارومیه با علائم شبه کرونا به بیمارستان

0
216

حقوق بشر در ایران – صبح امروز دوشنبه ۱۲ اسفند ماه ۱۳۹۸, محمد قنبر دوست, زندانی عقیدتی سنی مذهب محبوس در بند ۱۳ موسوم به بند جوانان زندان مرکزی ارومیه, در پی بروز علائم شبه کرونا از این بند خارج و پس از انتقال به بهداری به مرکز درمانی خارج زندان مرکزی ارومیه منتقل شد. این زندانی عقیدتی سنی مذهب, در حال تحمل دوران محکومیت حبس ۵ ساله خود می باشد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, صبح امروز دوشنبه ۱۲ اسفند ماه ۱۳۹۸, محمد قنبر دوست, زندانی عقیدتی سنی مذهب محبوس در بند جوانان زندان مرکزی ارومیه که در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس ۵ ساله خود از بابت اتهام “عضویت در گروههای تکفیری” می باشد در پی بروز علائمی همچون احساس خفگی و تنگی نفس شدید به مرکز درمانی خارج از این زندان منتقل شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “محمد قنبر دوست, اهل پیرانشهر, محبوس در بند ۱۲ « جوانان », زندان مرکزی ارومیه, که دارای سابقه آسم می باشد پس از بروز علائمی شبیه به بیماری کرونا از قبیل نفس تنگی و احساس خفگی, پس از انتقال به بهداری و معطلی طولانی مدت به بیمارستانی خارج از زندان ارومیه منتقل شد”. 

لازم به ذکر است, محمد قنبر دوست, پس از بازداشت در تاریخ ۲۶ خردادماه ۱۳۹۶, از سوی ماموران امنیتی در پیرانشهر و انتقال به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی در شهرستان ارومیه پس از طی مراحل بازجوئی از بابت اتهام عضویت در گروههای تکفیری « جبهه النصره و حرکت انصار المهاجرین » مورد تفهیم اتهام قرار گرفت. 

با آغاز روند دادرسی, این فعال عقیدتی اهل سنت توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه از بابت اتهام مذکور مورد محاکمه قرار گرفت و به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم پس از ارجاع پرونده به دادگاه تجدید نظر عینا مورد تائید قرار گرفت. 

 با شیوع ویروس کرونا و اعمال محدودیتهای شدید بر زندانیان از جمله عدم دسترسی زندانیان به مواد ضدعفونی کننده محیط, ماسک و سایر لوازم بهداشتی برای مقابله به این ویروس خطرناک می تواند زمینه یک فاجعه انسانی را علاوه بر شهرهای مختلف کشور در زندانهای ایران رقم بزند. 

لازم به ذکر است, وسعت شیوع ویروس کرونا در ایران به حدی شدید است که در زندان مرکزی ارومیه در تاریخ ۹ اسفند ماه ۱۳۹۸, فریق محمودی, زندانی متهم به جرائم موادمخدر, که از چندی پیش در پی تشدید بیماری آسم و ناراحتی قلبی رنج می برد و در لحظات پایانی به بیمارستان اعزام شده بود جان خود را از دست داد.

در توضیحات بیشتر در مورد شیوع ویروس کرونا در ایران لازم به ذکر است؛ این ویروس, به شدت در حال سرایت به انسانهاست و موجی از نگرانی را در ایران پس از گذشت ۳هفته از ورود این بیماری در کشور و اعلام دیر هنگام مسئولان وزارت بهداشت تا ظهر امروز یکشنبه ۱۱اسفند ماه ۱۳۹۸, بیش از ۹۷۸ نفر به این بیماری مبتلا شدند و همچنین۵۴ نفر هم در اثر این بیماری جان خود را از دست دادند و ۱۷۵ نفر هم بهبود یافته از این بیماری بودند که به نسبت سایر کشورهای دیگر که در حال مبارزه با این بیماری هستند بوجود آورده است.

لازم به ذکر است, در تاریخ ۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, خانواده های ۲۴ نفر از زندانیان سیاسی محبوس در زندانهای تهران بزرگ, زندان اوین و زندان رجائی شهر کرج در نامه ای سرگشاده به ابراهیم رئیسی از وی خواستند برای پیشگیری از فاجعه انسانی که شیوع ویروس کرونا می تواند برای هر انسانی داشته باشد خواهان آزادی یا اعطای مرخصی به زندانیان شدند. در این نامه خطاب به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه آمده است “زندانیان به خاطر عدم برخورداری از امکانات بهداشتی و درمانی مناسب و قابل قبول و به دلیل زندگی جمعی و تنگاتنگ به شدت در معرض خطر ابتلا به این ویروس هستند”.

زندانیان سیاسی و عقیدتی در زندانهای کشور, علیرغم بخشنامه رئیس قوه قضاییه مبنی بر اعطای مرخصی به زندانیان با محکومیت زیر ۵ سال، کماکان از اعزام به مرخصی محروم هستند.

همچنین وزارت بهداشت ایران از روز ۳ اسفند با انتشار آمار روزانه موارد ابتلا و مرگ را آغاز کرد. اطلاعاتی در مورد موارد احتمالی در روزهای قبل وجود ندارد. همچنین تردیدهایی درباره دقیق بودن آمارهای اعلام شده مطرح شده است. از جمله از سوی نماینده قم در مجلس ایران. با این حال تنها آمار رسمی داده‌های وزارت بهداشت ایران است.

روز سه شنبه ۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, احمد امیرآبادی فراهانی, نماینده مردم قم در مجلس اعلام کرد در حوزه انتخابیه وی یعنی شهر قم که کانون شیوع این بیماری بوده از نظر شیوع ویروس کرونا وضعیت خوبی ندارد و عملکرد دولت و دستگاههای اجرائی در کنترل این ویروس ناموفق بوده و پس از اعلام جان باختن ۵۰ نفر از شهروندان قم که در اثر بیماری کرونا از آمار جدیدِ مرگ و میر کرونا در این استان که بنا بر تائید مسئولان وزارت بهداشت و درمان مرکز شیوع این بیماری در ایران بوده خبر داد و این نماینده مجلس در ادامه هم تاکید کرد که متاسفانه ۳ هفته پس از ورود این ویروس به کشور موضوع از طرف وزارت بهداشت و مسئولان اعلام عمومی شد.

زندانیان سیاسی  در زندانهای ایران با کلکسیونی از موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند و از سوی دیگر پرونده سازی های پی در پی برای آنها از جمله مواردی است که مستند و مشهود است.  اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

برچسب هاقرنطینه بیماران کرونا در ایرانمحمد قنبر دوستمحمدقنبردوستمحرمیت از حق درمان زندانیان در ایرانمحرومیت از حق درمان زندانیمحرومیت از حقوق شهروندی پیروان اهل سنت در ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی اهل سنت در ایرانمحرومیت از درمان زندانیمحرومیت از درمان زندانیان عقیدتی در ایرانویروس کروناویروس کرونا در ایرانویروس کرونا در زندانهای ایرانویروس کروید ۱۹ویروس بیماری کروید ۱۹کروناکرونا ویروسکرونا ویروس در ایرانکرونا در ایرانکرونا در ارومیهکرونا در زندانهای ایرانکروید ۱۹کروید۱۹گروههای تکفیریآلودگی به ویروس کرونااهل تسنناهل تسنن ایراناهل تسنن در ایراناهل تسنن در زندانهای ایراناهل سنتاهل سنت ایراناهل سنت در پیرانشهراهل سنت در ایرانابتلا به بیماری کرونااحضار و شهروندان اهل سنتبند ۱۲ زندان مرکزی ارومیهبند ۱۳ زندان مرکزی ارومیهبند جوانان زندانبند جوانان زندان مرکزی ارومیهبیماری کرونابیماری کرونا در اهوازبیماری کرونا در ایرانبیماری کرونا در زندانهای ایرانبیماری زندانیبیمارستانحق دادرسی عادلانهحق درمانحق درمان زندانیحق درمان زندانیانحق درمان زندانیان در ایرانحقوق شهروندی اهل سنت در ایرانحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیزندان مرکزی ارومیهزندان ارومیهزندانی اهل تسننزندانی اهل سنتزندانی عقیدتیزندانی عقیدتی محمد قنبردوستزندانی عقیدتی اهل سنتزندانیان اهل سنتزندانیان اهل سنت در ایرانزندانیان سنی مذهبزندانیان سنی مذهبیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در زندان ارومیهزندانیان سیاسی زندان مرکزی ارومیهزندانیان عقیدتیزندانیان عقیدتی اهل سنتزندانیان عقیدتی اهل سنت در ایرانزندانیان عقیدتی در ایرانزندانیان عقیدتی زندان مرکزی ارومیهشهروندان کورد اهل سنتشهروندان کرد اهل سنتشهروندان اهل سنتشهروندان اهل سنت در ایرانشیوع ویروس کروناشیوع بیماری کرونا در ایرانعلائم کروناعضویت در گروههای تکفیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: