•                  
پنج شنبه , ۲۶ تیر , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, جولای 16

تداوم اعتصاب غذای ۳ زندانی سیاسی در بند ۴ زندان اوین

0
194

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۶ اسفند ماه ۱۳۹۸, علیرغم گذشت ۱۹ روز از اعتصاب غذای برزان محمدی, مهدی مسکین نواز و رضا محمد حسینی, سه تن از زندانیان سیاسی محبوس در اندرزگاه ۴ سالن ۳ زندان اوین هیچگونه تغییری در روند درخواست آنها ایجاد نشده و این زندانیان سیاسی کماکان در اعتصاب غذا بسر می برند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز یکشنبه ۴ اسفند ماه ۱۳۹۸, جلسه رسیدگی به مطالبات ۳ تن از زندانیان سیاسی در اعتصاب غذا بنامهای برزان محمدی, رضا محمد حسینی و مهدی مسکین نواز در مددکاری اندرزگاه ۴ زندان اوین با حضور محجوب و اکبری برگزار شد و این زندانیان سیاسی در غیاب رضا محمدحسینی که پس از دوختن لبهای خود در اقدامی تنبیهی از سوی مسئولان زندان اوین به بند قرنطینه زندان اوین منتقل شده اهداف خود را از این اعتصاب غذا به مسئولان اندرزگاه و زندان اوین تشریح کردند. علیرغم تشکیل این جلسه این زندانیان سیاسی کماکان در اعتصاب غذا بسر می برند. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “روز یکشنبه هفته جاری در واحد مددکاری اندرزگاه ۴ زندان اوین جلسه ای به منظور رسیدگی به دلایل اعلام اعتصاب غذای برزان محمدی و مهدی مسکین نواز در غیاب رضا محمد حسینی که طی روزهای گذشته به بند قرنطینه این زندان منتقل شده برگزار شد و این زندانیان سیاسی خواسته های خود را از این اعتصاب به شرح ذیل عنوان کردند: رسیدگی به درخواست آزادی مشروط برزان محمدی که بیش از ۲۰ ماه از مجموع ۴۲ ماه حبس خود را سپری کرده است, تغییر در حکم صادره بر علیه مهدی مسکین نواز که بدون تشکیل جلسه دادگاه تجدید نظر حکم وی قطعی شد, موافقت با آزادی رضا محمدحسینی با تودیع قرار وثیقه, بازگرداندن فرهاد میثمی از زندان رجائی شهر و فرهاد سلمانپور از زندان تهران بزرگ و همچنین بازگرداندن رضا محمدحسینی از بند قرنطینه به بند ۴ زندان اوین, اجازه ملاقات حضوری با خانواده بصورت هفتگی برای این زندانیان در اعتصاب غذا. این زندانیان سیاسی تاکید کردند تا دستیابی به این خواسته ها اعتصاب غذای اعتراضی خود را ادامه خواهند داد”. 

لازم به ذکر است, رضا محمدحسینی, در تاریخ ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۸,در حالی که سومین روز از اعتصاب غذای اعتراضی خود را پشت سر می گذاشت لبهای خود را دوخت و در پی این اقدام و اطلاع یافتن مسئولان زندان اوین این زندانی سیاسی در اقدامی تنبیهی به بند قرنطینه این زندان منتقل شد. 

در تاریخ ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, رضا محمدحسینی, به همراه برزان محمدی, خالد پیرزاده و مهدی مسکین نواز, چهار تن از زندانیان سیاسی محبوس در اندرزگاه ۴ سالن ۳ زندان اوین که در حال سپری کردن دوران محکومیت احکام حبس خود می باشند در پنجمین روز از اعتصاب غذای اعتراض نسبت به مخالفت با درخواست آزادی مشروط آنها, محرومیت از حق دادرسی عادلانه, عدم رعایت اصل تفکیک جرائم و سایر مواردی که منجر به نقض حقوق شهروندی این زندانیان سیاسی شده بسر می برند. 

رضا محمدحسینی, زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۴ سالن ۳ نیز در تاریخ  ۵ بهمن ماه ۱۳۹۸, طبق دادنامه صادره از سوی دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” و “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور” به تحمل ۷ سال حبس تعزیری, “توهین به رهبری”به تحمل ۳ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام “تمرد از دستور ماموران در حین انجام وظیفه” به تحمل ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و از بابت اتهام “خروج غیرقانونی از مرز” به تحمل ۳ سال حبس تعزیری, ورود غیرقانونی به کشور به تحمل ” نیز به تحمل ۲ سال حبس تعزیری و در مجموع به تحمل ۱۶ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد”. با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی و در صورت تائید این حکم توسط دادگاه تجدید نظر برای این زندانی سیاسی مجازات اشد یعنی ۷ سال حبس تعزیری لازم به اجرا می باشد. 

پیرامون برزان محمدی, لازم به ذکر است؛ این زندانی سیاسی در تاریخ ۱۱ تیرماه ۱۳۹۸, این زندانی سیاسی محبوس در قرنطینه زندان اوین به اندرزگاه ۴ سالن ۱ این زندان منتقل شد. انتقال این زندانی از زندان تهران بزرگ به زندان اوین در پی قتل علیرضا شیرمحمدعلی, زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ که همبندی اسبق برزان محمدی بود صورت گرفت. این زندانی سیاسی در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس ۳ سال و نیم خود از بابت اتهامات “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیتی ملی” و “تبلیغ علیه نظام” می باشد. 

برزان محمدی ۴۱ ساله اهل سروآباد کردستان, در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ با  توجه به ابلاغی که از سوی شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران دریافت کرد به تحمل ۳ سال و ۶ ماه حبس تعزیری بطور قطعی محکوم شد و در حال سپری کردن دوران محرومیت حبس خود میباشد. 

این زندانی سیاسی, در مهر ماه ۱۳۹۷ از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به اتهام “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی” و “تبلیغ علیه نظام” جمعاً به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

برزان محمدی در جریان تجمعات اعتراضی شهروندان در تاریخ ۱۱ مرداد ماه ۱۳۹۷ توسط نیروهای لباس شخصی در تهران بازداشت شد و پس از تحمل ١٢ روز سلول انفرادی با توجه به اتمام مراحل بازجوئی به زندان فشافویه « تهران بزرگ» منتقل شد.

مهدی مسکین نواز, دیگر زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۴ سالن ۳ زندان اوین که در اعتصاب غذا بسر می برد لازم به توضیح است که وی در تاریخ ۲۷ مهر ماه ۱۳۹۸, از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشار, از بابت اتهامات “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی” و “تبلیغ علیه نظام” به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

همچنین در دادنامه صادره از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران, مهدی مسکین نواز, به اقامت اجباری در شهرستان فهرج از توابع استان کرمان و محرومیت از عضویت در احزاب و گروه ها محکوم شد.

لازم به ذکر است دلیل اتهامات منتسب شده به این شهروند در دادنامه صادره از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران,  تشکیل ۱ گروه تلگرامی محرمانه و انتشار مطالبی در خصوص آموزش شعار نویسی و سایر فعالیتهای مدنی بوده است.

مجموعه دلایل بازداشت شهروندان در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

زندانیان سیاسی در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئاله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

برچسب هافایل صوتی برزان محمدیمهدی مسکین نوازمهدی مسکین نواز زندانی سیاسیمحرومیت از حق دادرسی عادلانهمحرومیت از حقوق شهروندینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراناندرزگاه ۴ زندان اویناندرزگاه ۴ سالن ۳ زندان اویناندرزگاه۴ زندان اویناندرزگاه۸ زندان اویناسامی زندانیان اندرزگاه۷ زندان اویناعتصاب غذای مهدی مسکین نوازاعتصاب غذای برزان محمدیاعتصاب غذای رضا محمدحسینیاعتصاب غذای زندانیاعتصاب غذای زندانی سیاسیاعتصاب غذای زندانیان سیاسیبرزانبرزان محمدیبرزان محمدی زندانی سیاسیحق دادرسی عادلانهحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایراندادگاه تجدیدنظردرخواست آزادی مشروطدرخواست آزادی مشروط زندانی سیاسیرضا محمد حسینیرضا محمدحسینیرضا محمدحسینی زندانی سیاسیرضامحمدحسینیزندانی سیاسیزندانی سیاسی زندانی عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانسرکوب زندانیان سیاسیسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانشهرستان سروآباد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: