چهارشنبه , ۱۰ خرداد , ۱۴۰۲
چهارشنبه, می 31

محکومیت مجید شیعه علی به حبس تعزیری

0
80

حقوق بشر در ایران ـ امروز یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، قاضی شعبه ۳۷ دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی با صدور دادنامه ای مجید شیعه علی را حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۱۶ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، مجید شیعه علی، دانشجوی بازداشت شده در جریان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، توسط شعبه ۳۷ دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی در مجموع به تحمل ۲ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. وی در مرحله بدوی از بابت همین اتهامات به بیش از ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

بر اساس دادنامه صادره توسط شعبه دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی که در تاریخ ۱۴ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ صادر و در تاریخ ۱۷ اردیبهشت ابلاغ شده؛ مجید شیعه علی از بابت اتهام (عضویت در دسته یا جمعیت یا شعبه جمعیت‌ هایی که در داخل کشور با هدف بر هم زدن امنیت کشور تشکیل شده است) به تحمل ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و از بابت اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام) به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری و از بابت اتهام(توهین به رهبری)‌ هم به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده است. با اعمال تجمیع جرائم، تحمل اشد مجازات به میزان ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری برای مجید شیعه علی،‌ اجباری است. 

همچنین، مجید شیعه علی، اواسط بهمن ماه ۱۴۰۱، توسط شعبه ۷ دادگاه انقلاب مشهد از بابت اتهامات مذکور محاکمه و در مجموع به تحمل ۶ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود. 

لازم به اشاره است، مجید شیعه علی، در تاریخ ۲ آذرماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در جریان برگزاری اعتراضات‌ سراسی، بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه اطلاعات سپاه مشهد و طی مراحل بازجوئی و تحمل ۵۶ روز سلول انفرادی به زندان وکیل آباد مشهد منتقل و در ساعات پایانی ۱۹ بهمن ماه ۱۴۰۱، با تودیع وثیقه آزاد شد. 

اعتراض نسبت به سرکوب و اعمال فشارهای امنیتی و قضایی و فقدان شفافیت قضایی در روند دادرسی به پرونده های متهمان سیاسی ـ امنیتی از جمله مواردی است که در گزارشات دوره ای سازمانهای بین المللی مدافع حقوق بشر در امور ایران به دفعات مد نظر قرار گفته که از جمله آن در تاریخ ۸ فروردین ماه ۱۴۰۲، سازمان عفو بین الملل، در گزارش سالیانه خود اینگونه برخوردها با شهروندان را به شدت محکوم کرد. 

همچنین، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد، در تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۱۴۰۱، در گزارش دوره ای خود که مربوط به ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۱ خورشیدی بود در خصوص محرومیت شهروندان از حق دسترسی به وکیل مورد نظر خودشان در یک فرایند دادرسی، سرکوب و ارعاب گسترده بر علیه شهروندان را محکوم کرد. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

برچسب هادادگاه انقلاببازداشت دانشجویاندانشجویان ایرانفعال صنفی دانشجویان در ایرانمحاکمه دانشجویانتظاهرات سراسری ۱۴۰۱محکومیت مجید شیعه علیدادگاه تجدیدنظربازداشت دانشجویان در ایرانسرکوب نسل جوانسرکوب فعالان صنفی دانشجویان در ایرانمشهدخراسان رضویاعتراضات سراسری ۱۴۰۱ در مشهدحقوق بشردادگاه تجدید نظرشورای صنفی دانشگاهیان کشوردانشگاه فردوسی مشهدتظاهرات دانشجویان در ایرانمحکومیت کیفریتظاهرات۱۴۰۱اعتراضات سراسری ۱۴۰۱مشهدزندانیمشهدسرکوب آزادی بیانتجمعات اعتراضی دانشجویان در ایراناعتراضات دانشجویان در ایرانحق آزادی بیانصدورحبسبازداشت داشنجویاناطلاعات سپاهاستان خراسان رضویصدور حبس تعزیریجامعه دانشجوییدانشگاهیان در ایراندانشگاهیانصدورحبس تعزیریاطلاعات سپاه مشهذحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایراننقض حقوق دانشجویان در ایرانابلاغ حکم حبس تعزیریسرکوب عقیدهمجیدشیعه علیسرکوب جامعه دانشجویان در ایرانسپاه پاسداراندانشجویان در ایرانمحاکمه شهروندانتظاهرات سراسریدادگاه تجدید نظر استان خراسان رضویاعتراضات سراسری ۱۴۰۱مجید شیعه علیحبس تعزیریسرکوب دانشجویان در ایراندادگاه انقلاب مشهدحقوق شهروندی دانشجویان در ایرانشهر مشهدبازداشت شدگان اعتراضاتدانشگاهیان ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: