شنبه , ۱۸ آذر , ۱۴۰۲
شنبه, دسامبر 9

اعتصاب غذای سیدجواد سیدی و انتقال به سلول انفرادی در بند ۲۰۹

0
180

حقوق بشر در ایران ـ امروز دوشنبه ۲۰شهریور ماه ۱۴۰۲، سید جواد سیدی، در پی اعتراض به محرومیت از تماس تلفنی و اعلام اعتصاب غذا و انتقال به سلول انفرادی از حق ملاقات محروم شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۱۸ شهریور ماه ۱۴۰۲، سیدجواد سیدی، زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین، به سلول انفرادی در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات منتقل شد.  این زندانی سیاسی در حال سپری کردن دوران حبس تعزیری ۵ ساله خود است. وی پیشتر هم به علت فعالیتهای مسالمت آمیز خود به تحمل حبس محکوم و پس از سپری کردن بخشی از حبس خود بطور مشروط آزاد شده بود. 

به نقل از یک منبع نزدیک به خانواده این زندانی سیاسی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران:”آقای سیدی، با توجه به اینکه پنجشنبه هفته گذشته، کارت تلفنش قطع و از حق تماس تلفنی محروم شد اعتصاب غذا کرد و از ظهر شنبه ١٨شهریور ماه هم به سلول انفرادی در بند٢٠٩ وزارت اطلاعات منتقل شد و امروز یکشنبه هم که خانواده وی در پی عدم تماس فرزندشان به زندان اوین مراجعه کردند متوجه شدند که او از حق ملاقات هم محروم است.” 

لازم به اشاره است، سید جواد سیدی، در تاریخ ۱۲ تیر ماه ۱۴۰۱، در جریان برگزاری اعتراضات سراسری بازنشستگان در تهران، توسط ماموران وزارت اطلاعات، بازداشت و به بند ۲۰۹ آن ارگان امنیتی منتقل و پس از اتمام مراحل بازجویی ها و بازپرسی به اندرزگاه ۴ زندان اوین منتقل شد. 

با آغاز مراحل دادرسی، سید جواد سیدی، در تاریخ ۲۵ مهرماه ۱۴۰۱، توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی سیدعلی مظلوم از بابت اتهامات (تبلیغ علیه نظام)، (توهین به رهبری) و (اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم بر ضد امنیت داخلی/خارجی – از طریق همکاری با عوامل نفاق) محاکمه و پس از اتمام مراحل دادرسی و اعمال ماده ۱۳۴ مجازات اسلامی (تجمیع جرائم) به تحمل ۵ سال حبس تعزیری لازم به اجرا محکوم و در حال حاضر در زندان اوین، دوران محکومیت خود را سپری می کند. 

جواد سیدی، در پرونده اول خود هم توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه – قاضی وقت شعبه مذکور، محاکمه و از بابت اتهامات (فعالیت تبلیغی علیه نظام) به تحمل ۸ ماه حبس تعزیری و به اتهام (اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور) هم به تحمل ۳ سال و ۹ ماه حبس محکوم شد. پس از اعلام تسلیم به رای و کاهش ۱ سال از حبس تعزیری لازم به اجرا و اعمال ماده ۱۳۴ مجازات اسلامی، تحمل اشد مجازات یعنی ۳ سال و ۹ ماه حبس تعزیری برای سید جواد سیدی لازم به اجرا شد که ۱ سال آن با اعلام تسلیم به رای کسر و او به تحمل ۲ سال و ۹ ماه و ۱۵ روز حبس لازم به اجرا محکوم شد.

سید جواد سیدی، در دی ماه ۱۳۹۸، برای تحمل حبس خود بازداشت و پس از تحمل بخشی از مجموع حبس تعزیری ۲ سال و ۹ ماه و ۱۵ روزه خود در مرداد ماه ۱۴۰۰، بطور مشروط آزاد شده بود.‌ 

اعتراض نسبت به سرکوب و اعمال فشارهای امنیتی و قضایی و فقدان شفافیت قضایی در روند دادرسی به پرونده های متهمان سیاسی ـ امنیتی از جمله مواردی هست که در گزارشات دوره ای سازمانهای بین المللی مدافع حقوق بشر در امور ایران به دفعات مد نظر قرار گفته که از جمله آن در تاریخ ۸ فروردین ماه ۱۴۰۲، سازمان عفو بین الملل، در گزارش سالیانه خود اینگونه برخوردها با شهروندان را به شدت محکوم کرد. 

همچنین، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد، در تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۱۴۰۱، در گزارش دوره ای خود که مربوط به ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۱ خورشیدی بود در خصوص محرومیت شهروندان از حق دسترسی به وکیل مورد نظر خودشان در یک فرایند دادرسی، سرکوب و ارعاب گسترده بر علیه شهروندان در جریان اعتراضات سال ۱۴۰۱ را محکوم کرد. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d