شنبه , ۱۸ آذر , ۱۴۰۲
شنبه, دسامبر 9

پلمب ۲ واحد صنفی در همدان توسط نیروی انتظامی

0
183

حقوق بشر در ایران ـ امروز شنبه ۱ مهر ماه ۱۴۰۲، ماموران نیروی اداره نظارت بر اماکن عمومی نیروی انتظامی استان همدان، دو واحد صنفی عرضه پوشاک را پلمب کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایرنا، روز جمعه ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۲، دو واحد صنفی عرضه پوشاکن در استان همدان به علت (تبلیغات نامتعارف و استفاده از نمادهای شیطان پرستی) توسط ماموران اداره نظارت بر اماکن عمومی نیروی انتظامی، پلمب و متصدی آن واحد صنفی به دادسرا معرفی شد. 

براساس اعلام مرکز اطلاعات فرماندهی انتظامی استان همدان:”علت پلمب این واحد صنفی، عرضه لباس با طرح های نامتعارف و خلاف شئون اسلامی و ایرانی است. 

همچنین در بخش دیگری این گزارش عنوان شده که واحدهای صنفی مربوطه پلمب و صفحات فروش آنها بعد از پاکسازی، حذف شد و متصدیان این واحدهای صنفی پس از تشکیل پرونده مقدماتی به دادسرا معرفی شدند. 

در حالی واحدهای صنفی بسیاری ذیل عناوین مذکور از سوی اداره نظارت بر اماکن عمومی نیروی انتظامی و با دستور قضایی پلمب می شود که نعمت احمدی، وکیل فقید پایه یک دادگستری در تشریح این موارد اعلام کرد:”پلمب واحدهای صنفی به نام مقابله با حجاب، قانونی نیست. طبق قانون باید جرم و مجازات با هم متناسب باشد. قانونگذار هنوز جرمی را تعریف نکرده که بر مبنای آن واحدها به دلیل بد حجابی مجازات شوند.” 

در ادامه نیز، کامبیز نوروزی، حقوقدان نیز در تائید صحبت‌های نعمت احمدی افزود:”هیچ قانونی وجود ندارد که بر مبنای آن واحدهای صنفی تحت عنوان عدم رعایت حجاب پلمب شوند.”

وی همچنین افزود:”این اتفاقی که در هفته‌های اخیر رواج گرفته است و مرتبا شاهد تعطیلی واحدهای صنفی با عنوان عدم رعایت حجاب مشتریان واحدهای صنفی هستیم، غیرقانونی است. هیچ دستگاهی مجاز نیست تحت چنین عناوینی دست به تعطیلی واحد صنفی بزند.”

اجبار شهروندان به پیروی از یک نوع عقیده خاص به مثابه سرکوب آزادی بیان و اندیشه و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشرو ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است. 

از سوی دیگر، در ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر، به صراحت بر حق جملگی شهروندان در برخورداری از حقوق برابر و عدم تبعیض در جامعه به بواسطه جنسیت افراد و یا تفکرات و نگرشهای شخصی افراد تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d