•                  
دوشنبه , ۰۳ آبان , ۱۴۰۰
دوشنبه, اکتبر 25

دومین جلسه بازپرسی منیره عربشاهی و یاسمن آریانی برگزار شد

0
577

روزسه شنبه هفته جاری, دومین جلسه بازپرسی یاسمن آریانی و منیره عربشاهی دو فعال مدنی, در محل شعبه ۱ بازپرسی دادسرای ارشاد  تهران برگزار شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۱۷ اردیبهشت۱۳۹۸، دومین جلسه بازپرسی منیره عربشاهی و یاسمن آریانی فرزند منیره عربسشاهی توسط شعبه ۱ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ۲۱ تهران موسوم به دادسرای ارشاد برگزار شده است. پیش تر جلسه اول بازپرسی این دو فعال مدنی توسط شعبه مذکور برگزار شده بود. 

این مادر و دختر نزدیک به یک ماه پیش به دلیل “فعالیت های مدنی از جمله مخالفت با حجاب اجباری” توسط نیروهای امنیتی بازداشت و هم اکنون در زندان قرچک ورامین به سر می برند. یاسمن آریانی پیش از انتقال به این زندان به مدت ۹ روز در سلول‌های انفرادی بازداشتگاه وزرا تحت بازجویی و فشار توام با بدرفتاری جهت اخذ اعترافات اجباری در خصوص فعالیت‌های مدنی خود قرار گرفته است.

بنقل از یک منبع نزدیک به خانواده آریانی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام خبر برگزاری جلسه بازپرسی این مادر و فرزند محبوس گفت؛ در این جلسه بازپرسی  که به ریاست حاج مرادی برگزار شده بود عناوین اتهامی “ تبلیغ علیه نظام, اجتماع و تبانی و تشویق و فراهم کردن موجبات فساد و فحشا از طریق کشف حجاب و فعالیت‌های آنان در زمینه مخالفت با حجاب اجباری و به خصوص کشف حجاب  در روز جهانی زن در مترو و اهدای گل به مسافران، در خصوص یاسمن آریانی و منیره عربشاهی مورد بازپرسی قرار گرفته بود.
این منبع مطلع در ادامه گفت, با توجه به مطالبی که از مسئولان قضائی به خانواده این دو فعال مدنی گفته شد بازجوئی آنها به اتمام رسیده و پرونده به دادگاه انقلاب ارجاع داده خواهد شد ولی از بابت یک اتهام وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان و به جهت ۲ عنوان اتهامی دیگر قرار بازداشت ۱ ماهه صادر شده است.

لازم به ذکر اسیت که اولین جلسه بازپرسی یاسمن آریانی و منیره عربشاهی پیش از این  توسط  شعبه مذکور برگزار شده بود. 

یاسمن آریانی در تاریخ ۳۰ فرروردین ماه سالجاری از بازداشتگاه به بند زنان زندان قرچک ورامین منتقل شد. این فعال مدنی در دوران بازجوئی به بازداشت دوستان و اعضای خانواده خود تهدید شده است. منیره عربشاهی، مادر یاسمن آریانی نیز که در پی بازداشت دخترش بازداشت شد نیز پس از تفهیم اتهام به زندان قرچک ورامین منتقل شده است.

لازم به ذکر به توضیح است که؛  بازجوئی از یاسمن آریانی در خصوص اتهامات “تشویق و فراهم نمودن موجبات فساد از طریق تبلیغ و کشف حجاب” و “فعالیت تبلیغی علیه نظام” از طریق فعالیت‌های مدنی و فعالیت‌های او در زمینه مخالفت با حجاب اجباری و علی‌الخصوص حضور بدون حجاب در روز جهانی زن در مترو و اهدای گل به مسافران بوده است؛ خانم آریانی تحت فشار و بدرفتاری جهت اخذ اعترافات اجباری بوده و توسط بازجوها به بازداشت اعضای خانواده و دوستان و همچنین آزار مادرش در زندان تهدید شده و تحت فشار روحی روانی شدید قرار گرفته است.

ماموران نیروی انتظامی، با در دست داشتن حکم جلب یاسمن آریانی و حکم ورود و تفتیش منزل از دادسرای کرج، به منزل وی وارد شده و پیش از بازداشت، منزل پدری او را نیز مورد تفتیش قرار داده و ضمن اینکه رفتار نامناسبی با پدر خانم آریانی داشتند تعدادی از لوازم شخصی ازجمله تلفن همراه او را ضبط کردند.
همچنین ماموران در حین بازداشت خانم آریانی حکم جلب مادرش خانم عربشاهی را نیز همراه داشتند با این حال به دلیل عدم حضور وی موفق به بازداشت نشده بودند.

یک روز پس از بازداشت یاسمن آریانی، منیره عربشاهی، مادر این فعال مدنی نیز پس از مراجعه جهت پیگیری وضعیت فرزندش به بازداشتگاه وزرا بازداشت شد.

اتهامات عنوان شده توسط دادگاه عمومی و انقلاب ناحیه ۲۱ تهران (دادسرای ارشاد) علیه منیره عربشاهی “تشویق و فراهم نمودن موجبات فساد از طریق تبلیغ و کشف حجاب، فعالیت تبلیغی علیه نظام و اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور” عنوان شده است. در ارتباط با مصادیق و دلایل انتساب اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام و اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور اطلاع دقیقی در دست نیست.

همچنین با توجه  صدور قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی منیره عربشاهی کماکان در بازداشت و در بند زنان زندان قرچک ورامین به صورت بلاتکلیف به سر می‌برد.

یاسمن آریانی، فعال مدنی و بازیگر تئاتر که در حال آماده شدن برای بازی در نمایش “اکتورز استدیو” در تماشاخانه ملک بود، پیشتر از توقیف نقش خود در این تئاتر و کنار گذاشته شدن توسط وزارت ارشاد خبر داده بود.

جلوگیری از اجرای یاسمن آریانی در پی جوسازی برخی رسانه های مجازی منتسب به نهادهای امنیتی در ارتباط با حرفه بازیگری او و تفتیش عقاید وی صورت گرفته است.

گفتنی است روز پنجشنبه سازمان عفو بین‌الملل نیز با انتشار بیانیه‌ای از مقامات ایرانی خواست که به آزار، تهدید، بازداشت و حبس مدافعان حقوق زنانی که به صورت مسالمت‌آمیز نسبت به قوانین تحقیرآمیز و تبعیض‌آمیز حجاب اجباری اعتراض کرده‌اند پایان دهند و مدافعان حقوق زنانی که بر این اساس بازداشت شده‌اند را فورا و بدون قید شرط آزاد کنند. این سازمان طی این بیانیه ضمن اشاره به حکم صادره علیه نسرین ستوده، محکومیت ویدا موحد و بازداشت اخیر یاسمن آریانی و منیره عربشاهی به نقش جامعه بین‌الملل از جمله اتحادیه اروپا در واداشتن مقامات ایرانی به لغو حجاب اجباری اشاره کرده بود.

سرکوب فعالان مدنی مصداق بارز نقض آزادی بیان و از جمله موارد نقض گسترده و سیستماتیک حقوق بشر در ایران است که گزارشگران ویژه حقوق بشر در امور ایران  در گزارشات دوره ای خود و به دفعات بر آن تاکید کرده اند. 

اخذ اعتراف با توسل به ضربو زور و رفتارهای خشن در اسناد بین المللی حقوق بشر و حتی قوانین آئین دادرسی کیفری و قضائی که حکومت جمهوری اسلامی خود تدوینگر آن بوده هیچگونه وجه قانونی ندارد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر ممنوعیت رفتار خشن بر افراد تاکید شده است. 

همچنین در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر اصل آزادی بیان و محق بودن هر فرد بر انتشار افکار و عقاید خود بدون ملاحظات مرزی و بدون ترس تاکید کرده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: