•                  
جمعه , ۲۳ مهر , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 16

بازداشت منیره عربشاهی, مادر یاسمن آریانی توسط نیروهای امنیتی

0
1383

امروز پنجشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۸, “منیره عربشاهی”, مادر “یاسمن آریانی” فعال مدنی, که به جهت پیگیری بازداشت فرزندش به بازداشتگاه پلیس امنیت تهران واقع در خیابان وزراء مراجعه کرده بود در آن محل بازداشت شده است.  

به گزارش حقوق بشر در ایران، “منیره عربشاهی”, مادر “یاسمن آریانی” صبح امروز پنجشنبه ۲۲ فروردین‌ماه ۱۳۹۸ در پی مراجعه به بازداشتگاه پلیس امنیت واقع در خیابان وزراء تهران بازداشت و به همراه فرزندش “یاسمن آریانی” به دادرسرای امنیت تهران واقع در زندان اوین منتقل شدند. در پی هجوم روز چهارشنبه مورخ ۲۱ فروردین ماه ماموران امنیتی  به منزل این خانواده، حکم جلب خانم عربشاهی را نیز به همراه داشتند و به دلیل عدم حضور وی موفق به بازداشت او نشده بودند.

لازم به ذکر است که بازداشت منیره عربشاهی در ساعت ۱۰ صبح امروز صورت گرفته است و از اتهامات وی تا لحظه تنظیم این خبر اطلاعی در دست نیست. روز گذشته ۲۱ فروردین‌ماه، یاسمن آریانی، فعال مدنی و زندانی سیاسی سابق بازداشت و به بازداشتگاه وزرا در تهران منتقل شده بود. 

روز چهارشنبه مورخ ۲۱ فروردین ماه ۱۳۹۸ ماموران پلیس امنیت تهران ، با در دست داشتن حکم جلب “یاسمن آریانی” و حکم ورود و تفتیش منزل از دادسرای کرج، به منزل وی وارد شده و پیش از بازداشت، منزل پدری او را نیز مورد تفتیش قرار داده و ضمن اینکه رفتار نامناسبی با پدر خانم آریانی داشتند تعدادی از لوازم شخصی ازجمله تلفن همراه او را ضبط کردند.
یک منبع نزدیک به این شهروندان در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت:  ماموران امنیتی در هنگام بازداشت “یاسمن آریانی” حکم جلب “منیره عربشاهی” را نیز همراه داشتند با این حال به دلیل عدم حضور وی موفق به بازداشت نشده بودند.

یاسمن آریانی پس از بازداشت در تماس کوتاهی با خانواده خود از انتقال خود به بازداشتگاه وزرا در تهران و با شکایت دادسرای ارشاد خبر داده بود.

روز دوشنبه این فعال مدنی و بازیگر تئاتر که در حال آماده شدن برای بازی در نمایش “اکتورز استدیو” در تماشاخانه ملک بود از توقیف نقش خود در این تئاتر و کنار گذاشته شدن توسط وزارت ارشاد خبر داده بود.

جلوگیری از اجرای یاسمن آریانی در پی جوسازی برخی رسانه های مجازی منتسب به نهادهای امنیتی در ارتباط با حرفه بازیگری او و تفتیش عقاید وی صورت گرفته است.

لازم به یادآوری است یاسمن آریانی در تاریخ ۱۱ مردادماه ۱۳۹۷، در جریان “اعتراضات سراسری مردادماه در تهران، در اعتراض به شرایط رو به افول اقتصادی و فساد” همراه با حدود ۵۰ تن دیگر از معترضین توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان‌های تهران بزرگ و قرچک ورامین منتقل شده بودند.

لازم به یادآوری است یاسمن آریانی در تاریخ ۱۱ مردادماه ۹۷، در جریان “اعتراضات سراسری مردادماه در تهران، در اعتراض به شرایط رو به افول اقتصادی و فساد” همراه با حدود ۵۰ تن دیگر از معترضین توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان‌های تهران بزرگ و قرچک ورامین منتقل شده بودند.

وی به همراه سایر زنان بازداشت شده در این پرونده اواخر مهرماه سال گذشته به بند زنان زندان اوین منتقل شده و توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه به اتهام “اخلال در نظم عمومی” به یک سال حبس تعزیری محکوم شد.

یاسمن آریانی نهایتا در تاریخ ۲۵ بهمن ماه سال گذشته همزمان با موج آزادی زودهنگام زندانیان از زندان اوین آزاد شد.

بازداشت بدون تفهیم اتهام از جمله موارد ناقض حقوق بشر است که در اسناد بین المللی حقوق بشر همچنین ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر ممنوعیت بازداشت بدون تفهیم اتهام افراد در زمان بازداشت تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: