•                  
سه شنبه , ۲۹ مهر , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, اکتبر 20

احضار عباس واحدیان شاهرودی، فعال مدنی به ستاد پیگیری وزارت اطلاعات

0
123

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۹ شهریور ماه ۱۳۹۹، اداره اطلاعات مشهد در تماس تلفنی با خانواده عباس واحدیان شاهرودی، این فعال مدنی را برای حضور در جلسه بازجوئی یا بازداشت احتمالی در ستاد پیگیری این ارگان امنیتی در تهران فراخواند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۲۹ شهریور ماه ۱۳۹۹، عباس واحدیان شاهرودی، فعال مدنی و از امضاکنندگان بیانیه استعفای علی خامنه ای موسوم به بیانیه ۱۴، ساکن مشهد که در تهران بسر می برد طی تماس دریافتی از سوی اداره پیگیری وزارت اطلاعات با خانواده وی در مشهد به این ارگان امنیتی برای حضور در جلسه بازجوئی یا بازداشت احتمالی احضار شد. این فعال مدنی اخیراً پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه از بند ۴ زندان وکیل آباد مشهد تا زمان ابلاغ حکم قطعی دادگاه آزاد شد. 

به نقل از یک منبع آگاه در گفتگو با حقوق بشر در ایران: “در تماس تلفنی بازجویان اداره اطلاعات مشهد با خانواده عباس واحدیان به آنها اعلام کردند که این فعال مدنی برای حضور در جلسه بازجوئی به اداره پیگیری این ارگان امنیتی در تهران مراجعه کند. با توجه به این احضار احتمال بازداشت مجدد آقای واحدیان پس از حضور در  اداره پیگیری وزارت اطلاعات دور از ذهن نیست.”

در تاریخ ۲۹ تیر ماه ۱۳۹۹, عباس واحدیان شاهرودی, از بند ۴ زندان وکیل آباد مشهد با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان و تفهیم اتهامات تشکیل و ایجاد گروه به قصد برهم زدن نظم کشور « تشکیل و هدایت گروه بیانیه ۱۴ فعال مدنی برای استعفای علی خامنه ای »، تبلیغ علیه نظام، همکاری با سازمانها و گروههای معاند، گفتگو با رسانه های معاند نظام، توهین به روح الله خمینی، توهین به رهبری، توهین به مقامات کشوری و لشکری، اخلال در نظم و آسایش عمومی، اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور  تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

این فعال مدنی, در تاریخ ۲۵ مهر ماه ۱۳۹۸, پس از اعزام به شعبه ۵ دادگاه انقلاب مشهد به ریاست “قاضی مظلوم”, با اتهامات اقدام علیه امنیت ملی, براندازی نظام, تبلیغ علیه نظام, مصاحبه با رسانه های معاند نظام, تشویش اذهان عمومی, توهین به رهبری, توهین به روح الله خمینی, تشکیل گروه و دسته تلگرامی به قصد برهم زدن امنیت ملی, نشر اکاذیب, اجتماع و تبانی و ارتباط با گروههای معاند نظام تفهیم اتهام شده بود. 

 پیش از این و در تاریخ ۲۵ شهریور ماه ۱۳۹۸,”عباس واحدیان شاهرودی”, در حالی که در اندرزگاه ۱۰۴ بند ۵ زندان وکیل آباد بسر بود پس از اعزام به شعبه ۹۰۳ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب مشهد توسط بازپرس “حسن سلیمانی” , از بابت “اقدام علیه امنیت ملی”, “براندازی نظام”, “تبلیغ علیه نظام”, “مصاحبه با رسانه های معاند نظام”, “تشویش اذهان عمومی”, “توهین به رهبری”, “توهین به روح الله خمینی”, “تشکیل گروه و دسته تلگرامی” و “نشر اکاذیب” مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بود. 

لازم به ذکر است؛ “عباس واحدیان شاهرودی”, فعال مدنی و نویسنده ساکن مشهد, در تاریخ ۲۷ مردادماه ۱۳۹۸, در پی یورش توام با خشونت و ایجاد رعب و وحشت ۸ تن از ماموران اداره اطلاعات مشهد بدون ارائه حکم قضائی مبنی بر ورود به منزل, بازداشت و پس از تفتیش منزل توام با ضرب و شتم این فعال مدنی در حضور خانواده و فرزندانش بازداشت شده بود. 

بازداشت “عباس واحدیان شاهرودی” در حالی صورت گرفت که وی از جمله امضا کنندگان ۲ بیانیه موسوم به ۱۴ فعال مدنی و سیاسی جهت استعفای علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی است و این نگرانی که وی پس از حضور در جلسه بازپرسی بازداشت شود موجی از نگرانی را در خانواده وی ایجاد کرد. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۱۰ تیرماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی با مضمون, چهارده فعال مدنی؛ اعمال رفتارهای امنیتی و قهرآمیز در سایه نبود آزادی بیان در ایران, به شرح وضعیت ۱۴ فعال مدنی که در طی ۲ بیانیه اول خواستار استعفای علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی شده بودند را اطلاع رسانی کرده بود. 

لازم به ذکر است؛”عباس واحدیان شاهرودی”، نویسنده و فعال مدنی ساکن مشهد پیش از این و برای اولین در تاریخ ۱۹ مهرماه ۱۳۹۷, توسط ماموران اداره اطلاعات در  این شهر بازداشت و جهت تکمیل مراحل بازجوئی به مدت ۴۵ روز در سلول انفرادی و بازداشتگاه اداره اطلاعات مشهد محبوس بود. از جمله فعالیتهای عباس واحدیان شاهرودی که در منظر ارگانهای امنیتی و قضائی بر مبنای آن وی به اتهامات امنیتی محکوم شده در ارتباط با کمک به خانواده‌های زندانیان به همراه تعدادی دیگر از فعالان مدنی مشهد بوده است!

همچنین خانواده “عباس واحدیان شاهرودی” پس از گذشت ۴۲ روز در زمان انتقال وی به دادگاه در حالی که دستبند و پابند داشت موفق به دیدن وی شده بودند و به آنها گفته شده بود که وی فعلا در بند زندانیان ممنوع الملاقات زندان مشهد نگهداری می‌شود.

در تاریخ ۱۶ آذر ماه ۱۳۹۷, یک منبع نزدیک به عباس واحدیان, در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفته بود؛ “دادستان مشهد به خانواده عباس واحدیان گفته است که قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی صادر شد. روز بعد که خانواده وی وثیقه را حاضر کرده و به دادستانی بردند، حسن نژاد, دادستان مشهد از قبول وثیقه خودداری کرد و به خانواده این فعال مدنی و نویسنده گفته شد که ۱۰ روز بعد مراجعه کنند و با گذشت بیش از ۱۴ روز از آن تاریخ علیرغم پیگیری‌های مکرر خانواده وی از ورود آنها به دادستانی جلوگیری شده بود”. 

این فعال مدنی, در تاریخ ۹ دی‌ماه ۱۳۹۷، پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه  با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۳۵۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از زندان وکیل آباد مشهد آزاد شد. 

کتاب “بازگشت چنگیز خان مغول” از جمله آثار منتشر شده از “عباس واحدیان شاهرودی” است که توسط انتشارات خاتم در مشهد منتشر شده است.

سرکوب فعالان مدنی و اعمال محدودیتهای شهروندی بر این افراد ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  است که بر حق آزادی افراد در انتشار افکار و نظریات خود بدون ملاحظات مرزی تاکید کرده است.

برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ناقض، ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافعال مدنی عباس واحدیان شاهرودیمرخصی عباس واحدیانمرخصی عباس واحدیان شاهرودینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننافرمانی مدنیهمسر عباس واحدیان شاهرودیاحضاراحضار و بازجوییاحضار و بازجوئیاحضار و بازداشتاحضار تلفنیاحضار عباس واحدیان شاهرودیاحضاروبازجوییاحضاریهاخبار سرکوب شهروندان در ایراناستعفای علی خامنه ایبیانیهبیانیه فعالان مدنیبیانیه چهارده فعال مدنیبیانیه ها / گزارشاتبیانیه ۱۴بیانیه ۱۴ فعال مدنیبیانیه ۱۴ فعال سیاسیبیانیه ۱۴ کنشگر مدنی و سیاسیبیانیه ۱۴ تن از فعالان مدنی و سیاسی در ایرانبیانیه ۱۴ تن از فعالان مدنی در ایرانبیانیه استعفای علی خامنه ایبیانیه۱۴فعال مدنیتفهیم اتهام عباس واحدیان شاهرودیحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر حقوق شهروندیحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی درایرانزندانی سیاسی عباس واحدیانسرکوبسرکوب فعالان مدنیسرکوب فعالان مدنی ایرانسرکوب فعالان مدنی در ایارنسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان مدنی در تهرانسرکوب فعالان مدنی در جمهوری اسلامیسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانعباس واحدیانعباس واحدیان زندانی سیاسیعباس واحدیان شاهرودیعباس واحدیان شاهرودی فعال مدنیعباس واحدیان شاهرودی زندانی سیاسی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: