•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۲ بهمن , ۱۴۰۱
چهارشنبه, فوریه 1

عباس واحدیان شاهرودی, فعال مدنی تفهیم اتهام شد

0
986

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, “عباس واحدیان شاهرودی”, فعال مدنی و نویسنده ساکن مشهد, از بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهرستان به بند قرنطینه زندان وکیل آباد منتقل و سپس به اندرزگاه ۱۰۴ بند ۵ در این زندان منتقل شد. پیش از انتقال وی به زندان وکیل آباد مشهد, این فعال مدنی از بابت ۹ اتهام توسط “حسن سلیمانی”, بازپرس شعبه ۹۰۳ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب مشهد مورد تفهیم اتهام قرار گرفت. همچنین این فعال مدنی در اولین روزهای انتقال در بند۵ این زندان, با توجه به عدم رعایت اصل تفکیک جرائم در میان متهمان جرائم غیرسیاسی از قبیل قتل و سایر جرائم خشن بسر میبرد و همین امر باعث بروز درگیری فیزیکی بین این زندانیان با “عباس واحدیان شاهرودی” شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, صبح امروز ۲۵ شهریور ماه ۱۳۹۸, در اولین روزهای انتقال “عباس واحدیان شاهرودی”, فعال مدنی و نویسنده محبوس در اندرزگاه ۱۰۴ بند ۵ زندان وکیل آباد مشهد, با توجه به اینکه بند مذکور جهت نگهداری زندانیان جرائم غیرسیاسی از قبیل قتل و سرقت مسلحانه میباشد در پی تنش آفرینی زندانیان این بند برای ایجاد درگیری با “عباس واحدیان شاهرودی” یکی از زندانیان این بند در صدد زدن رگ دست راست این زندانی سیاسی برآمده بود. همچنین”عباس واحدیان شاهرودی” از بابت ۹ اتهام؛ “اقدام علیه امنیت ملی”, “براندازی نظام”, “تبلیغ علیه نظام”, “مصاحبه با رسانه های معاند نظام”, “تشویش اذهان عمومی”, “توهین به رهبری”, “توهین به روح الله خمینی”, “تشکیل گروه و دسته تلگرامی” و “نشر اکاذیب” توسط شعبه ۹۰۳ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب مشهد توسط بازپرس “حسن سلیمانی” مورد تفهیم اتهام قرار گرفت. 

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ در ساعات اولیه صبح روز جاری و زمانی که “عباس واحدیان شاهرودی به همراه زندانیان اندرزگاه ۱۰۴ بند ۵ زندان وکیل آباد مشهد برای هواخوری به بیرون از بند منتقل می شدند در میان جمعیت زندانیان که به همراه این فعال مدنی به بیرون می رفتند یکی از زندانیان این بند در میان جمعیت در تلاش برای زدن رگ دست راست این “عباس واحدیان شاهرودی” بر آمده بودند. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ در اولین شب انتقال “عباس واحدیان شاهرودی” از قرنطینه به اندرزگاه ۱۰۴ بند ۵ زندان وکیل آباد مشهد با توجه به عدم رعایت اصل تفکیک جرائم در این زندان,  وی از سوی زندانیان غیرسیاسی به کف خوابی آن هم در مقابل درب سرویس دستشوئی مجبور شد. 

این منبع مطلع در ادامه گفت؛ با توجه به اینکه اتهامات “عباس واحدیان شاهرودی”, سیاسی میباشد و باید وی در بند متهمان سیاسی و جرائم مرتبط نگهداری شود لذا نگهداری وی در اندرزگاه ۱۰۴ بند ۵ این زندان که جملگی زندانیان آن غیرسیاسی و جرائم خشن هستند می تواند زمینه ساز بروز حادثه ای انسانی باشد. 

این منبع مطلع پیرامون روند قضائی پرونده عباس واحدیان شاهرودی به گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت؛ عباس واحدیان شاهرودی از بابت اتهامات “اقدام علیه امنیت ملی”, “براندازی نظام”, “تبلیغ علیه نظام”, “مصاحبه با رسانه های معاند نظام”, “تشویش اذهان عمومی”, “توهین به رهبری”, “توهین به روح الله خمینی”, “تشکیل گروه و دسته تلگرامی” و “نشر اکاذیب” توسط شعبه ۹۰۳ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب مشهد توسط بازپرس “حسن سلیمانی” مورد تفهیم اتهام قرار گرفته است اما با توجه به اعلام بازپرس پرونده با توجه به تبصره ماده ۴۸ آئین دادرسی کیفری تا اتمام مراحل بازجوئی از ورود وکیل انتخابی “عباس واحدیان شاهرودی” به پرونده ممانعت بعمل آمده است. 

لازم به ذکر است؛ “عباس واحدیان شاهرودی”, فعال مدنی و نویسنده ساکن مشهد, در تاریخ ۲۷ مردادماه ۱۳۹۸, در پی یورش توام با خشونت و ایجاد رعب و وحشت ۸ تن از ماموران اداره اطلاعات مشهد بدون ارائه حکم قضائی مبنی بر ورود به منزل, بازداشت و پس از تفتیش منزل توام با ضرب و شتم این فعال مدنی در حضور خانواده و فرزندانش بازداشت شده بود. 

بازداشت “عباس واحدیان شاهرودی” در حالی صورت گرفت که وی از جمله امضا کنندگان ۲ بیانیه موسوم به ۱۴ فعال مدنی و سیاسی جهت استعفای علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی است و این نگرانی که وی پس از حضور در جلسه بازپرسی بازداشت شود موجی از نگرانی را در خانواده وی ایجاد کرد. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۱۰ تیرماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی بامضمون, چهارده فعال مدنی؛ اعمال رفتارهای امنیتی و قهرآمیز در سایه نبود آزادی بیان در ایران, به شرح وضعیت ۱۴ فعال مدنی که در طی ۲ بیانیه اول خواستار استعفای علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی شده بودند را اطلاع رسانی کرده بود. 

لازم به ذکر است؛ عباس واحدیان شاهرودی، نویسنده و فعال مدنی ساکن مشهد پیش از این و برای اولین در تاریخ ۱۹ مهرماه ۱۳۹۷, توسط ماموران اداره اطلاعات در  این شهر بازداشت و جهت تکمیل مراحل بازجوئی به مدت ۴۵ روز در سلول انفرادی و بازداشتگاه اداره اطلاعات مشهد محبوس بود. از جمله فعالیتهای عباس واحدیان شاهرودی که در منضر ارگانهای امنیتی و قضائی بر مبنای آن وی به اتهامات امنیتی محکوم شده در ارتباط با کمک به خانواده‌های زندانیان به همراه تعدادی دیگر از فعالان مدنی مشهد بوده است!

همچنین خانواده عباس واحدیان پس از گذشت ۴۲ روز در زمان انتقال وی به دادگاه در حالی که دستبند و پابند داشت موفق به دیدن وی شده بودند و به آنها گفته شده بود که وی فعلا در بند زندانیان ممنوع الملاقات زندان مشهد نگهداری می‌شود.

در تاریخ ۱۶ آذر ماه ۱۳۹۷, یک منبع نزدیک به عباس واحدیان, فعال مدنی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفته بود؛ دادستان مشهد به خانواده عباس واحدیان گفته است که قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی صادر شد. روز بعد که خانواده وی وثیقه را حاضر کرده و به دادستانی بردند، حسن‌نژاد,دادستان مشهد از قبول وثیقه خودداری کرد و به خانواده این فعال مدنی و نویسنده گفته شد که ۱۰ روز بعد مراجعه کنند و با گذشت بیش از ۱۴ روز از آن تاریخ علیرغم پیگیری‌های مکرر خانواده وی از ورود آنها به دادستانی جلوگیری شده بود. 

هنگامه واحدیان, فرزند عباس واحدیان شاهرودی, فعال مدنی در گفتگوئی که در تاریخ ۲ آذرماه ۱۳۹۷, در گفتگوی رادیوئی با حقوق بشر در ایران پیرامون آخرین وضعیت پدر خود اطلاع رسانی کرده بود.

این فعال مدنی, در تاریخ ۹ دی‌ماه ۱۳۹۷، پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه  با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۳۵۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از زندان وکیل آباد مشهد آزاد شد. 

کتاب “بازگشت چنگیز خان مغول” از جمله آثار منتشر شده‌ از “عباس واحدیان شاهرودی” است که توسط انتشارات خاتم در مشهد منتشر شده است.

سرکوب فعالان مدنی و اعمال محدویتهای شهروندی بر این افراد از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر، همچنین در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر حق آزادی افراد در انتشار افکار و نظریات خود بدون ملاحظات مرزی تاکید شده است. همچنین برخورداری افراد از حقوق شهروندی از جمله حق کار نیز در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشرنیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

تبصره ماده ۴۸ از جمله بحث برانگیز ترین مفاد حقوقی در نظام قضائی ایران است که از زمان اجرا با انتقادهای بسیاری از سوی حقوق دانان مواجه شده است از جمله منتقدان این تبصره, سازمان عفو بین الملل است که این سازمان مدافع حقوق بشر در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ماه سالجاری با انتشار یک بیانیه نسبت به تصویب آن در کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس واکنش نشان داد. 

این سازمان مدافع حقوق بشرهمچنین تاکید کرده که اگر مصوبه کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس به تصویب نهائی برسد، «آسیبی جدی به نظام قضائی ایران خواهد بود که در حال حاضر نیز سرشار از نقصان است».

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.