•                  
چهارشنبه , ۲۹ دی , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, ژانویه 20

انتقال حافظ عبدالرشید ریگی, فعال مذهبی اهل سنت به زندان مرکزی زاهدان

0
325

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۵ خردادماه ۱۳۹۹, حافظ عبدالرشید ریگی, فعال مذهبی اهل سنت پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در بازداشتگاه اداره اطلاعات زاهدان به زندان مرکزی این شهر منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کمپین فعالین بلوچ, امروز چهارشنبه ۲۵ خرداد ماه ۱۳۹۹, حافظ عبدالرشید ریگی, فعال مذهبی اهل سنت ساکن شهرستان مهرستان واقع در استان سیستان و بلوچستان  پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در بازداشتگاه اداره اطلاعات زاهدان به بند زندانیان سیاسی در زندان مرکزی این شهر منتقل شد. این فعال مذهبی اهل سنت از تاریخ ۷ فروردین ماه سالجاری در بازداشت بسر می برد. 

براساس این گزارش, دلیل بازداشت این فعال مذهبی اهل سنت، دفاع از عقاید مذهبی خود و سایر پیروان اهل سنت در جریان برگزاری نماز جمعه عنوان شده است. 

در تاریخ ۷ فروردین ماه ۱۳۹۹, حافظ عبدالرشید ریگی, فعال مذهبی اهل سنت ساکن شهرستان مهرستان واقع در استان سیستان و بلوچستان توسط نیروهای اداره اطلاعات در این شهرستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

سرکوب شهروندان اهل سنت در ایران و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

اعمال محرومیت بر شهروندان اهل سنت در انجام و یا حضور در مناسک مذهبی از جمله مواردی است که در اسناد بین المللی و همچنین ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری به ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

 

برچسب هافعال مذهبی اهل تسننفعال مذهبی اهل سنتمحرومیت از حقوق شهروندی پیروان اهل سنت در ایراننقض حقوق پیروان اهل سنت در ایراننقض حقوق اهل سنت در ایراننقض حقوق شهروندی پیروان اهل سنت در ایراننقض حقوق شهروندی اهل سنت در ایرانپیروان اهل تسننپیروان اهل تسنن در ایرانپیروان اهل سنتپیروان اهل سنت ایرانپیروان اهل سنت در ایرانپیروان اهل سنت در جمهوری اسلامیپیروان سایر ادیانپیروان سایر ادیان ایر انپیروان سایر ادیان در ایرانپیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامیاقلیت اهل تسنناقلیت اهل تسنن در ایراناقلیت اهل سنتاقلیت اهل سنت در ایراناقلیتهای مذهبی در ایرانامام جمعه اهل تسننامام جمعه اهل سنت زاهداناهل تسنناهل تسنن ایراناهل تسنن در ایراناهل تسنن در استان سیستان و بلوچستاناهل تسنن در زندانهای ایراناهل تسنن در زاهداناهل تسنن در شهرستان سربازاهل تسنن زاهداناهل تسنندر زاهداناهل سنتاهل سنت ایراناهل سنت ایرانشهراهل سنت در ایراناهل سنت در ایرانشهراهل سنت در استان سیستان و بلوچستاناهل سنت در جمهوری اسلامیاهل سنت در زاهداناهل سنت سیستان و بلوچستاناحضار و بازجوئی شهروندان اهل سنت در ایراناداره اطلاعاتاداره اطلاعات زاهدانبازداشت شهروندان اهل سنت در ایرانبازداشتگاه اداره اطلاعات زاهدانحقوق شهروندی پیروان اهل تسنن در ایرانحقوق شهروندی اهل سنت در ایرانحافظ عبدالرشید ریگیزندان مرکزی زاهدانزندان زاهدانزندانیان اهل سنت در ایرانزندانیان عقیدتی اهل سنت در ایرانزاهدانسرکوب فعالان مذهبی اهل سنتسرکوب پیروان اهل تسننسرکوب پیروان اهل تسنن ایرانسرکوب پیروان اهل تسنن در ایرانسرکوب پیروان اهل سنتسرکوب پیروان اهل سنت ایرانسرکوب پیروان اهل سنت در ایرانسرکوب پیروان اهل سنت در جمهوری اسلامیسرکوب پیروان سایر ادیانسرکوب پیروان سایر ادیان در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانسرکوب اهل تسننسرکوب اهل تسنن ایرانسرکوب اهل تسنن در ایرانسرکوب اهل تسنن در جمهوری اسلامیسرکوب اهل سنتسرکوب اهل سنت ایرانسرکوب اهل سنت در ایرانسرکوب زندانیان اهل سنتسرکوب شهروندان اهل تسننسرکوب شهروندان اهل تسنن ایرانسرکوب شهروندان اهل تسنن در ایرانسرکوب شهروندان اهل سنتسرکوب شهروندان اهل سنت ایرانسرکوب شهروندان اهل سنت در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانسرکوبشهروندان اهل تسنن زاهدانشهروندان اهل سنت در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: