•                    
  •                  
شنبه , ۱۵ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, فوریه 4

اعمال محدودیتهای گسترده بر زندانیان عقیدتی محبوس در سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ زندان رجائی شهر

0
602

زندانیان عقیدتی سنی مذهب محبوس در زندان رجائی شهر به دلیل آنچه اعمال محدودیت و محرومیتهای گسترده بر آنها در دسترسی به اقلام مصرفی مورد نیاز روزانه این افراد میباشد دست به اعتراض زدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، زندانیان سنی مذهب محبوس در سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ زندان رجائی‌شهر کرج نسبت به اعمال محرومیتهائی که توسط مسئولان این زندان اعمال می‌شود در نامه ای به مسئولان زندان اعتراض کردند. زندانیان معتقدند غلامرضا ضیائی، بعنوان سرپرست زندان و معاونین وی; قبادی و محمدی نقش اصلی در اعمال محرومیتها و تبعیض ها علیه زندانیان عقیدتی را دارند. در پی ادامه بدرفتاری مسئولین زندان رجائی شهر با زندانیان سنی مذهب محبوس در سالنی ویژه در این زندان، این زندانیان دست به اعتراض زدند. اعتراض این زندانیان نسبت به ممنوعیت اقلام دارویی مورد نیاز، ممانعت از تهیه وسائل بهداشتی، کیفیت پایین و قیمت بالای اجناس موجود در فروشگاه و همچنین پایین بودن کیفیت نان و جیره غذایی توزیعی دز میان زندانیان این سالن است. رفتارهای تبعیض آمیز مسئولین زندان رجائی شهر نسبت به زندانیان سنی مذهب محبوس در این زندان پیشتر نیز سابقه داشته است.

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: محدودیت و در برخی موارد ممنوعیت دسترسی این زندانیان به اقلام داروئی، سلامتی زندانیان بیمار را در معرض تهدید جدی قرار داده است. مسئولان زندان حتی از امکان خرید دارو توسط زندانیان این بند نیز ممانعت به عمل می آورند. این محدودیتها به خصوص با گرم شدن هوا منجر به بروز بیماری‌های پوستی و ریزش مو در بین زندانیان شده است”.
این منبع مطلع همچنین گفت؛ اقلام موجود در فروشگاه این سالن با وجود کیفیت بسیار پایین از قیمت بسیار بالا و در برخی موارد چند برابر برخوردار هستند. علاوه بر این، جلوگیری از فروش برخی اقلام مانند گوشت قرمز، ماهی، میوه، سبزیجات و ادویه‌جات به این زندانیان، تغذیه آنها را با مشکلات جدی روبرو کرده است.

از طرفی بر اساس اطلاعات دریافتی، کیفیت پایین نان توزیعی در بین زندانیان این سالن منجر به بروز ناراحتی‌های گوارشی در بین آنها شده است. این در حالی است که جیریه غذائی با وجود کیفیت پایین آن نیز به مقدار بسیار کم در بین زندانیان توزیع می‌شود، بطوریکه سقف دریافت هر یک از اقلام غذائی در هفته برای هر زندانی کمتر از ۳۰ گرم است.

لازم به ذکر است؛ حقوق بشر در ایران در تاریخ ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ با انتشار گزارشی با مضمون بررسی وضعیت زندانیان سیاسی و عقیدتی محبوس در زندان رجائی شهر کرج به شرح کامل محرومیت این افراد پرداخته بود. 

لازم به ذکر است که زندانیان سنی مذهب زندان رجایی شهر کرج که از نقاط مختلف کشور به این زندان تبعید شده‌اند شرایطی تبعیض‌آمیز نسبت به زندانیان غیرسیاسی تجربه می کنند. این زندانیان که بیش از ۳۰ تن برآورد می شوند اکنون در سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ این زندان نگهداری می‌شوند.

لازم به یادآوری است که غلامرضا ضیائی که در حال حاضر بعنوان رئیس زندان رجائی شهر در کرج میباشد, از تاریخ  ۲۲ دی ۱۳۹۶ در دور جدیدی از تحریمها علیه ایران همراه با صادق لاریجانی رئیس وقت قوه قضائیه و ۱۲ شخصیت حقیقی و حقوقی ایران در لیست تحریم خزانه داری آمریکا قرار گرفته است.

زندان رجائی شهر در کرج از جمله زندانهای ایران است که در آن زندانیان سیاسی و عقیدتی بسیاری در حال تحمل کیفر و سپری کردن دوران محکومیت حبس خود هستند. این زندان با توجه به قدمت و قدیمی بودن آن نیاز به تعمیرات اساسی در بندهای آن و بازبینی دارد اما از آنجائی که این مسائل در سایه سوء مدیریت به حاشیه رانده است دیگر مسائل که ارزشی نیستند در اولویتهای حکومت ایران قرار گرفته اند که این موارد میتواند نقض اسناد بین المللی حقوق بشر علی الخصوص ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر که بر حق افراد در برخورداری از نیازهای اولیه از قبیل: محل اقامت مناسب, مراقبت پزشکی و  امکان دارا بودن خوراک و پوشاک مناسب  تاکید شده است. اما در زندان رجائی شهر کرج زندانیان در بندهای این زندان با  دنیائی از محرومیتها دست و پنجه نرم میکنند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.