•                  
سه شنبه , ۲۴ تیر , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, جولای 14

تداوم بازداشت و بیخبری از وضعیت ۳ شهروند بهائی ساکن سمنان

0
334

“یلدا فیروزیان”, “اردشیر فنائیان” و “بهنام اسکندرانی” ۳ شهروند بهائی ساکن سمنان علیرغم گذشت بیش از ۴۵ از بازداشت کماکان در وضعیت بلاتکلیف و در محرومیت از حق تماس تلفنی و یا هرگونه ملاقات با خانواده خود بسر میبرند. تداوم بازداشت این ۳ شهروند بهائی در حالی است که پدر “اردشیر فنائیان” به دلیل فشارهای روحی و روانی ناشی از بی خبری از فرزند خود جان خود را از دست داد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸, “بهنام اسکندرانی”, “اردشیر فنائیان” و “یلدا فیروزیان”, سه شهروند بهائی اهل سمنان که در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه سالجاری در پی یورش ماموران اداره اطلاعات سمنان بازداشت شدند علیرغم گذشت بیش از ۴۵ از تاریخ بازداشت این افراد کماکان از دسترسی به تماس تلفنی و یا هرگونه ارتباط با خانواده خود محروم هستند. علیرغم پیگیرهای مستمر خانواده این ۳ شهروند بهائی هیچ گونه پاسخ مشخصی مبنی بر تعیین تکلیف فرزندان آنها داده نشد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛  یلدا فیروزیان, اردشیر فنائیان و بهنام اسکندرانی کماکان در بازداشتگاه اداره اطلاعات سمنان تحت بازجوئی هستند. تداوم بازجوئی و محرومیت از حق ملاقات و حتی تماس تلفنی بر این افراد در حالی است که پس از بازداشت آنها پدر اردشیر فنائیان به دلیل فشارهای روحی دچار مشکلات شدید سلامتی شد و به بیمارستان منتقل شده بود. با وجود پیگیری جهت ملاقات و یا تماس تلفنی، مقامات امنیتی اجازه دیدار و یا تماس او با فرزندش را ندادند تا اینکه چند روز پیش پدر اردشیر فنائیان در اثر فشارهای روحی و روانی ناشی از دوری فرزندش و عدم امکان ملاقات با وی جان خود را از دست داد. 

این منبع مطلع پیرامون اتهامات منتسبه بر این ۳ شهروند بهائی؛ ” تبلیغ علیه نظام” و “اخلال در نظم و امنیت عمومی” عنوان شده است. 

لازم به ذکر است, در بین این ۳ نفر اردشیر فنائیان در سال۱۳۹۲ به ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود و در تاریخ ۱۸ دی ماه همان سال جهت تحمل دوران حبس بازداشت شده بود. علیرغم لغو قانون دستگیری مشمولین نظام وظیفه، در دوران حبس به حکم قضائی از وی تعهد گرفته شده بود که پس از پایان محکومیت جهت انجام خدمت نظام وظیفه خود را معرفی کند.

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۱۱ خرداد ماه سالجاری با انتشار گزارشی تداوم باداشت و بلاتکلیفی یلدا فیروزیان, اردشیر فنائیان و بهنام اسکندرانی را اطلاع رسانی کرده بود. 

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد.

همچنین برخورداری شهروندان از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف از جمله موارد مورد تاکید در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

 در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: