•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۰ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, اکتبر 3

تفهیم اتهام و نگهداری اکرم نصیریان فعال حقوق زنان در سلول انفرادی

0
643

اکرم نصیریان, فعال حقوق زنان, ساکن تهران که در تاریخ ۹ اردیبهشت ماه سالجاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود پس از گذشت ۱۰ روز برای اولین بار توانسته با خانواده خود ملاقات کابینی داشته باشد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز پنجشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸, خانواده اکرم نصیریان, فعال حقوق زنان, ساکن تهران پس از گذشت ۱۰ روز از بازداشت توانستند با وی ملاقات کابینی در زندان اوین داشته باشند. اکرم نصیریان از زمان بازداشت در سلول انفرادی زندان اوین نگهداری می شود و با دو اتهام مورد تفهیم قرار گرفته است. 

بنقل از یک منبع نزدیک به اکرم نصیریان در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: در ملاقاتی که خانواده  وی با این فعال مدنی داشتند اکرم نصیریان گفته که ۲ اتهام “تشویش اذهان عمومی” و “تبلیغ بی حجابی” به وی تفهیم شده است. 

لازم به ذکر است, اکرم نصیریان در تاریخ ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ در حالی که در خیابان در حال تردد بود  توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. 

حقوق بشر در ایران در گزارشی که در آن بازداشت اکرم نصیریان را اطلاع رسانی کرده بود بنقل از یک منبع نزدیک به اکرم نصیریان از تشکیل پرونده برای این فعال حقوق زنان توسط شعبه‌ ۲ بازپرسی دادسرای اوین خبر داده و گفته بود که اکرم نصیریان پس از انتقال به زندان اوین، اجازه تماس و اطلاع دادن از وضعیت خود به خانواده‌اش را نیز نداشت.

لازم به ذکر است که اکرم نصیریان در امر سوادآموزی زنان و در گروه همیاری کمک به سیل زدگان فعالیت داشته است.

سرکوب فعالان مدنی و همچنین سرکوب آزادی بیان از جمله موارد نقض کننده اسناد بین المللی حقوق بشر من جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید خود بدون ملاحظات مرزی تاکید کرده است.

همچنین برخورداری افراد از یک روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.